şükela:  tümü | bugün
  • 2000'den sonra dünya hızla bir değişime uğradı. önceki yy'larda da değişim vardı ama bu kadar hızlı değildi. 17 yılda dünya neredeyse 100 yıl ileri sıçradı. özellikle internet ve akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte zihin dünyamız da aynı hızla değişime uğradı ve şuan bu değişim her geçen gün farklı evrelerden geçiyor.

    durum böyle olunca okullara bir nevi ihtiyaç kalmadi. hızlı yasayan insanlar okulları zaman kaybı ve gereksiz görmeye başladı. ekonomik özgürlüğü elde eden ve okulları meslek edinme yeri olarak görmeyen her birey okulda vakit harcamayı zul olarak görür. aynı zamanda elindeki telefonla istediği zaman istediği bilgiye de ulaşabilmesi de bunda etkilidir.

    günde 8 9 saatini okulda harcayan bir birey, onca saatte öğrendiği bilgilere, evde isterse 30 dakikada ulaşabilir. belki daha kısa sürede.

    bu yüzden bütün dünyada eğitim sistemi boşluğa düştü ve yeni nesillere gereksiz gelmeye başladı. bu gereksizlik algısını önlemek de imkansız. dünyada dijital bir hal aldı. her şey teknoloji artık. ınsanların rolü bitiyor.
  • aslına bakarsanız olay motivasyon olayı. kapitalizm dünyadaki diğer tüm sistemleri yıktı ve mutlak hakimiyet kurdu. kapitalizm der ki, herşey para ile ölçülebilir. bu da şunu doğurdu; eğitimin çıktısı para ile ölçülebilir. e ne oldu sonunda? eğitimin değeri, eğitim sonunda kazandırdığı para ile ölçülür oldu. kişiye kattığı değerle değil. e dolayısıyla eğitim tanımından ve amacından saptı. kavramsal olarak 'ehilleştirmek', 'ufku genişletmek' vs. olan olgu, 'para var mı bu işte?' ye döndü. yani eğitim, yüzyıllar içinde tanımını yitirdi. bu da çöküş demek herhalde...