şükela:  tümü | bugün
  • eğitim sisteminin düşünen birey yetiştirememesi gerçeğini 'düşünerek' idrak eden 'birey'lerin savunduğu argümandır.
  • kesinlikle devlet politikası olduğuna inandığım eylem.
  • amaçlanandır.
  • çok da hatalı olmayan önermedir. ana hatlarıyla mevcut eğitim sistemi sizi önünüze konmuş 5 şıktan en doğru olanı seçmeye zorlamakla işe başlamaktadır. dolayısıyla yaratıcılığı kısıtlamakta, düşünce yapınızın çerçevelerini çizmektedir.
    bir üst basamak üniversite eğitiminde elbette ki bireyleri düşünmeye iten akademik ortamlar vardır ama azdır. yurdumun pek çok üniversitesinde çocuklara sorulan soruyu derste ya da kitapta empoze edilen şekliyle değil de farklı bir şekilde sorarsanız apışıp kalırlar. örnek verin dersiniz sınıftan ses çıkmaz. sınav kağıtları karbon kopyadır, derste anlatılanlar ezberlenmiş ve sınav kağıdına itinayla kusulmuştur.
    işin daha vahimi sistem bir yandan da okumayan bireyler yetiştirmektedir. dershaneciliğe fazlasıyla alışmış bu vatan evlatları üniversitede özel ders veren hoca aramaktadır, birileri okusun ona anlatsındır. kapınıza eşek kadar not yazarsınız yine de kapıyı çalıp size sorarlar, e-mail yaz dersiniz telefon etsem derler, durum ne yazık ki sanıldığı kadar toz pembe değildir.
  • cokca tartisilmis bir turkiye gercegi. buyuk igtimal ile yuzlerce cevaba ulasilabilcek bir arastirma konusu olabilir. salt olarak sadece konveksiyonel egitime sucun atilmasinin dogru olmadigini dusunuyorum. aile'nin cocuga verdigi egitim ozellikle onu okumaya anlamaya ve arastirmaya itmedigini bunun uzerine bilimsel arastirmanin kulturun icinde oldugu noktaninda hatirlanmasinda yarar var. benim kisisel gorusum bir cok farkli gelismis ulkenin egitim sistemi icinde oldugumdan dolayi universitelerin bu konuyu turkiye'de tam olarak basaramamasidir. neden universite? cunku hem yas olarak (olgunluk) hemde kisiye verilmek istenen degerlerin (egitimi bir arac olarak kullanarak) teori ve parikte uygulanabilirligi bakimindan dogru yer universitedir.
  • belki de düşünen insana memlekette ihtiyaç olmadığındandır.
  • limitlenen zaman içinde görev adetinin abartılmasından ileri gelir.
  • daha kompakt bir şekilde "eğitim sisteminin hayvan yetiştirmesi" olarak ifade edilebilir. kimse gocunmasın: insan düşünen hayvandır, "düşünen"i atınca...
  • kpss'de iki lafı bir araya getirip ders anlatamayan öğretmenlerin atanıp, lisans eğitimini proje, yapılandırmacı yaklaşım, çoklu zeka kuramına adamışların ise evde oturması nedenleri arasındadır.