şükela:  tümü | bugün
  • muzdarip olduğum sorundur. lise zamanlarında, üniversiteye giriş sınavlarını çok önemsemezseniz kitap okumaya bir şekilde vakit ayırabiliyorsunuz ama üniversitede bu neredeyse imkansız. dersten kalmamak için sürekli vize-final keşmekeşi içerisinde sürünüp gidiyorsunuz. çoğu hoca sadece kendi dersi varmış gibi ödev yağmuruna da tutunca, sosyoloji ve felsefe gibi kitap okumanın çok önemli olduğu bölümlerde dahi bunu yeterince gerçekleştirmek güç oluyor.

elbette eğitimi, ideolojik bir araç olarak ele alırsak hakim paradigmanın bir aygıtı olduğu yönünde yorum yapılabilir ve bu da şikayetçi olduğum durumu normalleştirebilir.
    (bkz: okulsuz toplum)
    (bkz: ivan illich)

edit: üniversiteyi sadece diploma alma aracı olarak gören ve ciddi ciddi insanın en boş olduğu zaman olarak tanımlayan yazarımsılar da geldi.
  • okuma isteğinin en çok vize ve final dönemlerine denk gelmesinden dolayı daha da ön plana çıkan bir düşünce halini alır.
  • çoğu okul tekli eğitime geçti. 8:30 - 15:00 arası okul. sonra iki saat etüt. sonra okul ödevleri. haftasonu okul kursu. buna özel eğitim kurumların dersanevari mekanları ve özel ders de eklenebiliyor. oyun oynamaya bile vakitleri yok çocukların.
  • doğru bulduğum bir düşünce. edebiyat dersinde kitap okuduğum için liseyi beş yılda bitirdim.
  • üniversite hayatı insanın en çok boş vaktinin olduğu kısımdır. lütfen bahanelerinizi alıp uzaklaşın. her an elinizin altında olan üniversite kütüphanesi var bir de.
  • pisa sınav soruları ile yakından uzaktan ilgisi olmayan bir eğitim sistemimiz var.
    pisa sınavı bilgisayar laboratuvarında simülasyonlu sorulardan oluşuyor. biz hala kağıt kalem kullanıyoruz. türkiye'de akşam sabah imam hatip açılıp eğitim bilimsellikten uzaklaşıyor.
    bu kafa ve bu zihniyetin sonucunda dolar değil 7 tl bence 15 tl olmalı.
    http://pisa.meb.gov.tr/?page_id=617
  • katılmadığım önerme. vize final haftası ve ödevlerden uyumaya vakit kalıyor. okumaya da kalır. 10 günlük işi biriktirip 9 gün yapmayıp 1 güne sığdırmaya çalışınca doğal olarak uyku da olmaz kitap da sosyal yaşam da.
  • lisede okuyan kardesimin turkce ogretmenine ogrencilerini kitap okumaya tesvik etmesi gerektigini soyledigimde "bu zamanlarda test cozmeleri lazim, boş vakitlerinde de kitap okumak yerine dinlensinler." demisti.

bu donemde egitimcilerimizin kitap okumaya bakisi bu sekilde ne yazik ki. simdi kardesime ne zaman kitap okumasini soylesem ya test cozmem lazim diyor, ya da acik acik ne gerek var diyor.

bu sistemle daha cok gerizekali nesiller yetişir.
  • eğitim sistemi yine ite kaka birşeyler okutuyor, hele siz bir de iş hayatına geçince görün.. kitap ne onu bile unutuyorsunuz...