şükela:  tümü | bugün
  • biliyorum şimdi okumadan kusacak öğretmenler olacak buraya ama önce otur dinle yiğidim bak ne diyeceğim.

nereye baksam parası, tatili yüzünden öğretmen, araştırma görevlisi olan insanlar görüyorum. cemaati az olan camii isteyenler imamlar görüyorum. e öyle olunca masasından kalkmayan öğretmen matematik öğretmeye çalışıyor, tek kelime ingilizce öğrenmeden öğrenciler mezun oluyor.

sadece bu işi aşk için yapacak insanlar olsa, idealleri için öğretse, insanlık daha iyi yetişmez mi? bankamatik için çalışan bu orospu çocukları asgari ücrete gelmez ve daha iyi bir toplum yetişir.
    yani demek istediğim
    makale araklayıp tez yazan akademisyen bu ülkeye ne katabilir?
    koca götünü büyütmekten başka amacı olmayan, kar tatili bekleyenler öğretmen bu çocuklara eğitimi nasıl sevdirebilir?
    ingilizce bilmeyenler profesörler nasıl dünyadaki diğer ülkelerle yarışabilir?

aynı fikrim milletvekilleri ve bürokratlar için de geçerli. göreve geldikten sonra kendileri ve ailelerinin kazandıkları orantısız gelire izin verilmemeli hatta el konmalı ki sadece idealist, adaletli kişiler işleri yürütsün.

pire için yorgan yakmak belki bu dediğim ama şu anki türkiye'de başka bir önerisi olan varsa hodri meydan.

not: nick esprisi için peşin cevap. keşke gelişseymişim evet.
  • yazık öğretmenler linç etmeye calisacak birini daha buldular.

dostum ne yazikki 10. köydende(öğretmenleri protesto etmek icin de birlesik yazılmıştır.) kovacaklar simdi seni.

tanım: türkiye'de bulunan öğretmenlerin yüzde 99 unun seviyesiz olmasi sonrasi isyankar yazarin hakli çözüm önerisi.

edit imla.
  • bunun yerine bakkal açar gibi üniversite ve fakülte açılması engellense daha iyi olur belki ?

atama ihtimali olmadigini bile bile sikko puanlarla sosyal bilgiler, tarih öğretmenligini yazan gençler var.

bunlar tam olarak tayyip'in dediği gibi biz her yavrumuz üniversite mezunuyum diyebilsin gençleri.

bile bile lades diyorlar şu an ve işin kötüsü öyle iyi puanla alarak bu bölümlere girmiyorlar.

ogretmenlikte en az hukuk, tıp fakültesi kadar kazanılmasi zor bir bölüm olmalı ki önüne gelen hıyar öğretmen olamasin.

ayrıca maaşı en az 5 bin tl olmalı (ek dersi carti curtu hariç) kimse idare eder puanlarla bile öğretmen olamamali kazanmasi gerçekten çok zor bir bölüm olmalı.

bu sorunlari tamamen ortadan kaldirmasa bile sıfıra yakina getirebilirdi.
  • kesinlikle katılmıyorum. eğitimciler toplum için en önemli en kritik insanlardır. asgari ücretten ziyade; ücretlerinin artırılmasından yanayım. temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve para ile yapılabilecek her türlü aktiviteye yetecek miktarda maaş almaları gerekmektedir. bir öğretmen geçim derdine kesinlikle düşürülmemelidir özellikle çocuk yetiştirenler. öğretmen zamanının bütün olanaklarıyla yaşamalı ki çocuklara ezbere eğitimin yanında sosyal hayata uyum sağlayabileceği şeyler verebilsin. camiden eve evden camiye veyahut kahveden çay ocağından eve evden... olan bir öğretmen ile tiyatrosuna sinemasına konserine vb her türlü etkinliğe katılabilen parasal sebeplere takılmadan istediği kitabı satın alabilen bir öğretmenin vereceği şeyler çok farklıdır. cami, kahvehane ve çay ocağı örneklerini ucuz aktivite oldukları için verdim; küçük gördüğümden değil.
    eğer öğretmen maaşları artarsa, öğretmenin de gençlerin de kalitesi en fazla 2. jenerasyonda (5 yıllık periyod ile) artacaktır.
    bunun en yakın örneği bilgisayarların ve internetin yani bilginin nerdeyse her eve girdiği dönemdir. işin geyiğinde sokak görmeyen bi nesil var ama sokağı gören nesile de bilgide fark atmış bir nesil.
  • ask ile sevk ile sirf idealleri icin boya yapan boyacilar iyi olmaz mi? vereceksin yarim ekmek ayrani gececeksin karsisin sevkle evi boyayisini seyredeceksin. ayni seyi diger mesleklerden de bekliyorum.
  • bu mentalite gelecek nesillerin daha da aşağı seviyelere inmesine neden olacaktır.
    eleştiri yapıyorsanız çıtanın daha yükseğe çekilmesine yönelik olumlu eleştiriler yapın lütfen. çözüm alaşağı etmek değildir.
    öğretmenlik ömür boyu öğrenmedir. bunun idrakinde olanları ve tatbik edenleri seçmek için çözüm getirilmelidir.
  • sadece egitimcilere degil bütün kamuya ayar çekilip maaşlarının performans oranlarına göre belirlenmesi gerekir.özel sektör mutlaka cazip hale getirilmelidir.birileri çalışacak birileri yatacak oh ne güzel sistem at kendini torpille kamuya yan gel yat kamuda iş bu yüzden yürümüyor.
  • kamuda görev yapanlarına asgari ücret yeter. beğenmiyorsa özel okula gitsin.
  • ilk taşı günahsız olan atsın. son yıllarda, üniversite furyasının esas sebebi nedir. çoğunuz, iş garantisi, temiz ve steril çalışma ortamı, beden işi yapmaktan kaçınma, yüksek kazanç nedeniyle, üniversiteye hazırlanmayı seçtiniz. bu uğurda lise eğitimini ihmal edip, dershanelere ve test çözmeye yöneldiniz. sayenizde dershaneler mantar gibi bitip, apartman üniversiteler açıldı. madem eğitim aşkına önem veriyordunuz, o zaman neden memleket meselesi olan meslek liselerine yönelmediniz. bize laf söylüyorsunuz ama, ülkemizde ara eleman konusunda büyük açık varken, neden asgari ücrette çalışmıyorsunuz.