şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kısa ve gayet net bir şekilde finlandiya eğitim sisteminin açıklandığı pasi sahlbergkitabı. herkesin özellikle meslektaşlarım olan öğretmenlerin okumasını şiddetle tavsiye ederim. zaten uzun bir kitap değil. 100 sayfa civarı; tek oturuşta bitirirsiniz. buradan sonrası spoiler olabilir.

  --- spoiler ---

  kısaca bahsedecek olursam, kitap dört bölümden oluşmakta.

  ı. teneffüs haklarını ihlal etmeyin.
  ıı. istatistikleri değil, küçük veriyi kılavuz edinin.
  ııı. eşitlik yetmez, hakkaniyeti hedefleyin.
  ıv. şehir efsanelerine aldırmayın.

  ilk bölüm kendi kendi açıklıyor aslında. teneffüsün hem örğenciler hem de öğretmenler için ne kadar önemli olduğundan bahsediyor. aynı zamanda ideal ev ödevi miktarından da söz etmektedir.

  ikinci bölümde sınavlardaki öğrenci ya da okul başarılarının sadece sayı olduklarından, önemli olanın bu verilerdeki insani yanı bulmak olduğundan söz etmekte ve veri madenciliğinin önemini anlatıyor. burada iş öğretmelere düşüyor.

  üçüncü bölümde de eşitlik be hakkaniyetin aynı şey olmadığından ve eşitliğin yanı sıra hakkniyeti de sağlamanın ne kadar önemli olduğunu savunuyor.

  son bölümde de finlandiya eğitim sistemine dair çeşitli yerlerde ortaya atılan mitlerin aslında doğru olmadığını ve bunlara inanılmaması gerektiğini anlatıyor.
  --- spoiler ---