şükela:  tümü | bugün
  • zorunlu eğitime koşul getirmektir.

nedir bu koşul?

öğrencilerin hakları son yıllarda olağan üstü artırıldı. dayak yok zaten olmamalı da ancak eğitimcinin bir kıymeti kalmadı.

eğitimci çocuğa not veriyor fakat bu not çocuğun kaderini belirlemiyor. ancak çocuk eğitimciye artık hangi felsefi görüş ya da eğitim psikoloğunu esas alıyor bilemeyiz not verecek ve bu not eğitimcinin kaderini oldukça etkileyecek. artık çocuklar "hocam sen bana kaç verirsen ben de sana onu verecem" modunda olacaklar çünkü çocukların öğretmenlerine verdiği not son nokta. yani karnelerden sonra notlar veriliyor. böyle olunca son söz öğrencide oluyor. eğitimciye not verme sistemi önümüzdeki sezon gelecekmiş bu sene pilot bölgelerde deneniyormuş. *

asıl meselemize gelirsek eğitimi yeniden nasıl canlandırabiliriz?

eğitimde tek sorun öğretmenin ders işlemesine izin vermeyen yaramaz öğrencilerdir.

bir okula gidin ve müdürden rica edin şöyle koridorda gezin ders esnasında o korkunç gürültüde nasıl ders işlenir siz düşünün.

öğrenciler öğretmeni eline almış top gibi oynuyor. öğretmen veli, öğrenci, amir üçgeni yetmiyor gibi sosyal medya üzerinden de kıskaca alınıyor. özellikle ekşi sözlük bu konuda en büyük öğretmen ve eğitim düşmanı medyanın başını çekiyor.

eğitim sistemimiz malesef herkesin öğrenebilieceğini, öğrenemeyen öğrencinin olmadığını, öğretemeyen öğretmenin olduğunu esas almaktadır fakat durum böyle değildir.

bazı öğrenciler matematik, sosyal, fen bilimleri, vs. gibi dersleri alamayacak kadar düşük kapasitededir ve bu çocuklar okullarda zorla tutularak aslında onlara kötülük yapılmaktadır.

gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bir berber, bir tamirci, bir bakkal bu çocukların gerçek eğitim yuvası olabilir.

bu çocuklar işçi olarak zarar görür düşündesindeyseniz yanılıyorsunuz. bu çocuklar eğer okula giderlerse iş öğrenmesi için gereken kritik dönemi aşmış olup sanatsal mesleklerde sonradan başarılı olamıyorlar. okuldan da bomboş ayrıldıkları için birer suç makinesi haline geliyorlar.

bu öğrencilerin öğretmenler tarafından tespit edilip zanaat alanlarına ilkokul bitiminde ortaokula başlamadan kazandırılması gereklidir. lise seviyesine geldikten sonra çocukların eğitilebilirlik durumu kalmamakta kritik dönem olan ortaokul seviyesinde serserileşme durumuna düşerek iş öğrenemez hale gelmektedirler. yaramaz çocuklar bununla da yetinmeyip diğer çocukların daha kaliteli eğitim almasını engelleyerek aslında farkında olmadan devletin altına bomba koymaktadırlar.

sonuç olarak: eğitimcilere öğrenci yönlendirme hakkı verilmeli ve sadece dersi dinlemek isteyen öğrenciler okula devam etmeli. eğitimcilerin itibarları iade edilmeli. eğitimdeki sorunları eğitimcilerde aramaya son verilmeli ve eğitimde başarı düşüşünün parabolik bir grafik olarak tam da zorunlu eğitimin ortaokul seviyesine inişinden itibaren başladığı görülmelidir.

edit: imla ve eğitimciyi değerlendirme sistemi henüz pilotmuş yani denemedeymiş ancak gelecek sene gelecekmiş.
  • herkese eğitim vermemektir...

bakın herkesin sahip olması gereken eğitim üç dört kategoriye indirgenebilir. dört işlem, okuma yazma, temel bilimsel bilgiler * * ve medeni hayata dair bilgiler zorunlu eğitim için yeterlidir. bunun dışında kalan tüm eğitim öğeleri zorunlu olmaktan uzak bir şekilde talep eden, talebi yönünde çalışan öğrencilere verilmelidir.

bu ülkenin kasiyere, nalbura, esnafa ihtiyacı yokmuş gibi davranmayı keselim sevgili arkadaşlar. senelerdir öğrenci olarak öğretmen olarak eğitim sektöründe bulundum. şunu net söyleyebilirim; öğrencilerimizin kayda değer bir kısmı eğitim görmek istemiyor, okulda geçen zaman bu insanlara eziyet geliyor. bunların sınıfta varlığı sınıfta olmaktan memnun olan öğrencinin hakkını gasp ediyor senin benim vergilerimizden alınan para bu eğitilmezleri eğitmek için harcanıyor.

basit matematik milli eğitimin öğrencilere ayıracak x bütçesi var diyelim. öğrencilerin toplam sayısını n ifade etsin okulda bulunmak istemeyen öğrencileri de y ifade etsin denklemde

x/n= mi daha büyük bir sayı verir yoksa x/(n-y)= mi daha büyük bir sayı verir?

eğitim talep etmeyen öğrencileri eğitim sisteminden elersek eğitimi talep eden öğrencilere daha fazla para, zaman, kaynak ayırma şansımız olur...
  • eğitimi kurtaracak tek formül; kul hakkı yemeyen ,alanında iyi eğitim görmüş ve en önemlisi ahlaklı insanları öğretmen yapmaktır.gerisi çorap söküğü gibi gelir zaten.
  • i.h.k. *
  • ayrıca eğitim zorunlu olduğu için köyler boşalmaktadır. şehirde yaşamaya alışan çocuklar artık köye dönmemekte bu nedenle tarım bitme noktasına hızla ilerlemektedir.
  • tek formül olmadığıdır.
  • tek formülden önce acil müdahale olarak akıllı telefonların genç beyinlerimizden uzak tutulması ve kontrollü şekilde kullandırılmasını öğretmemiz gerekir. sosyal medya denen bu oluşumdan ve tüketim çılgınlığından korumak olmazsa olmaz.

ellerin istemsiz sosyal medya uygulamaları yerine, kalemlere kitaplara gitmesi gerekmektedir.

hani parmağımızın kenarında kalemlerden nasır olurdu. ya da gömleğimize mürekkep akardı ya, işte o zamanların azmi ile donatmamız lazım öğrencilerimizi.
    (bkz: küçük bir detay)
  • (bkz: cem uzan)
  • tamamen ortadan kaldırmak