şükela:  tümü | bugün soru sor
 • belki de en mantıklı durum. üç buçuk ay egitim 15 gün tatil ile bir sene üç periyoda bölünür. böylece eğitimde süreklilik sağlanır. üç ay tatilde öğrenciler öğrenme kaybından kurtulur.
 • gençlerin yaz sıcağında telef olması ile sonuçlanacaktır.
 • yazın eğitim yapabilmemiz için, sınıflara klima konulması gerekir. hemen atar yapmaya başlamadan önce, bu kendimiz için değil, öğrencilerin sağlıklı bir eğitim yapabilmesi için gereklidir. çocukları yaz sıcağında bir sınıfa tıkıp, eziyet çekmelerini istiyorsanız, o başka tabi.
 • bulundugum ulkede tam tarihlerini bilmemekle beraber yaz tatili 6 hafta olup, yil icinde zaman zaman 1 ve 2 haftalik tatiller ile öğrenciler dinlendirilmekte.

  cok mantikli buluyorum bu uygulamayi. çocuk yaz tatili gibi uzun hir hedef degil kisa vadeli bir hedef belirliyor. aileler bu kisa tatillerde minik planlar yapiyorlar, 2 gunlugune kamp yapmak, buyuk bir parka gitmek gibi ya da tatil gibi buyuk planlari yil icine yayabiliyorlar. cocugu daha motive tuttugunu saniyorum. ama cevremde okula giden bir cocuk yok, o nedenle tam bilgili degilim.
 • öğrenciler sadece 15 yaşında değiller. ortam sıcaklığıyla öğrencilerin öğrenme kapasiteleri arasında ters orantı vardır. bir yetişkinin, iş yaşamının zorluğuyla mücadele etmesiyle bir öğrencinin öğrenim yaşamı aynı değildir. iş hayatında yeterlilik göstermezseniz, işten atılırsınız ama, bir öğrenci için aynı şey geçerli değil.
 • bölgelere göre nasıl değişkenlik gösterecekmiş çok merak ettim. ülkenin kuzeyi daha serindir diyerek ordu'daki öğretmeni yazın çalıştırıp kışın tatil yapmaya, güneyi sıcak olur diyerek antalya'daki öğretmeni kışın çalıştırıp yazın tatil yapmaya mecbur mu bıraksınlar istiyorsunuz? ya da rotasyon gelsin her 2 yılda bir yer mi değiştirsin öğretmenler?

  urfa geçen gün 50 dereceyi gördü bunlar hala öğretmen düşmanlığı peşinde. ben bir öğretmen olarak yılın 12 ayı çalışmaya razıyım yeter ki ülkede bilmediği konularda konuşmasın birileri artık. bıktık, tükendik saçmalamalarınızdan.

  edit: kesin dangalağın biri sorar kaynak nerede diye urfa 50 derece

  edit: boş konuşmayın biraz araştırın haziran başında 50 dereceyi bulmuş sıcaklık, önümüzdeki aylarda ne olacağı belli değil (ki bu bile çok fazla) adam diyor ki bazen suları bile kesilen okullarda çocuklar eğitime devam etsin. kafa yok onu anladık da utanma da kalmamış. bi kere daha söylüyorum bilmediğiniz konularda konuşmayın kendi işinize bakın
 • bütün dünyanın yanlış uyguladığı yaz tatili uygulamasını yine bizim eğitim üstadı, çocuk gelişim uzmanı herbokolog ekşicilerimiz çözmüş, gelin dünyada uygulanan yaz tatili sürelerine bakalım. yalnız bu öğrenciler için değil öğretmenler için olanı, malum öğretmenler 8 hafta yapıyor ülkemizde.

  avusturya, belçika, fransa, irlanda, slovakya
  9 hafta

  çekya, danimarka, lüksemburg, norveç , türkiye
  8 hafta

  birleşik krallık 6 hafta

  polonya 47 gün

  isveç 10 hafta

  finlandiya 10-11 hafta

  italya, letonya, portekiz, slovenya 12 hafta

  vs. vs.

  gördüğünüz gibi yine dünya yazın da çalışsınlar, öğrenciler okuldan çıkmasın çünkü bizim yaz sıcağında götümüz kavruluyor diyen hölölöcü andavalları yendi.

  kaynak
 • türkiye için öncelik arz etmek bir yana gereği bile olmayan sistem. ülke olarak eğitimde çok daha büyük problemlerimiz var zira.
  ha bu arada, bazı yazarların bulunduğu ülkede aileler mini planlar yapıp 2 günlüğüne kampa filan gidiyormuş. çevresinde öğrenci yokmuş ama sistem böyle olursa çocuk daha motive oluyormuş.
  helal sana ekşici çağ atladın resmen.