şükela:  tümü | bugün
 • ara ara dusundugum nedenler, nicinler. konustugum arkadaslar da var. temel nedenlerin basinda "sermaye" der dururlar. "yapamayiz biz" derler. "o is bize yakismaz" derler. soyleyemedikleri tek sey korktuklaridir. korkagiz. kabul etmekten hep cekinsek de. kapagi bir yere atip sabit maas en guzeli. misler gibi!
 • 1. inişli çıkışlı bir hayat istemediklerinden dolayıdır, çünkü özel sektörde o firmadan bu firmaya savrulur durulur ve hayatımızda bir sürü iniş çıkış yaşarız, iyi bir kapı bulunca da yorulduk artık der işimize dört elle sarılırız. yeniden patron olup da iflasıymış, konkordatosuymuş uğraşmak istemeyiz.
  2. bütün hayatımızın işten ibaret olacağını sanırız, halbuki 2-3 sene sonra işler oturunca büyük ihtimalle rahat edeceğiz. ama rahat edemeyenler de var ya öyle olursak korkusunu taşırız.
  3. parayı severiz ama para işleriyle uğraşmayı sevmeyiz, ağır ve kirli gelir para işi, vebali vardır, sorumluluğu ağırdır göze alamayız, ya başımız derde girerse korkusu...
  4. yeterince bilgi birikimimiz yoktur, yaptığımız işle kendimizi geliştirebileceğimizi düşünmeyiz, halbuki ne patronlar görürüz piyasada çalışırken bir boktan çakmayan.
  5. sermayeyi bahane ederiz, ortaklık konusu kafamızı kurcalar, birlikte iş yapacak kadar güvenebileceğimiz adam yoktur etrafımızda.
  6. sürekli bir ekonomik kriz halindeyiz, gemimizin alabora olma riski çok büyük deriz, piyasalara güvenemeyiz biraz da bundandır korkumuz.
  7. borç içinde çalışıyoruzdur ve o bir türlü temizlenmek bilmeyen borcumuzu temizleyemediğimiz için çekimser kalıyoruzdur belki.

  bunlar olası sebepler.