şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gerceklik. bununla birlikte ulkede; ne is olsa yaparimcilik felsefesinin bircok egitimli insanda olmamasindandir ortaya cikan bu zorluk. olmasi gereken de budur zaten. haklilardir, universite mezunudurlar, egitimini almislardir ve de egitimini aldiklari konuda calismak istemektedirler. bunu basarsalar bile; maalesef bircogu 3-5 kurusa calismak zorunda kalir ulkede. bununla birlikte; bu zorluk istihdam edilebilecek insan sayisinin cok daha fazlasinin universitelerden mezun edilmesi ve ediliyor olmasindandir ve temel nedeni ulkeyi yonetmis ve yonetenlerin egitim ve istihdam politikalarini uzun yillardir kotu yurutmus ve de yurutuyor olmalarindandir...

  adamin varsa kasmazsin zaten; egitimli de olsan egitimsiz de olsan atarsin kapagi guzel bir yere, guzel bir maas alirsin ulkede...
 • devir ara eleman devri olduğundan doğru bir serzeniştir.
 • iyi eğitimlilerin özgüven sorunu var dostum..
 • eeitimliden ziyade diplomalı diyelim ona. aslında kalifiye ve vasıfsız olarak değerlendirmek daha doğru. kendinizi mesleki anlamda iyi donatmış ve gerçekten farkınızı ortaya koyabiliyorsanız avantajlı duruma geçersiniz ama elinizde olan tek şey diploma ise sizin gibi binlercesi var, niye seni seçsin? adama lazım olan diplomaysa zaten, etraf mezun dolu. eğitimsiz dedidiğin adam düz adam, temelde beden gücüyle iş yapacak, sadece verildiği kadar sorumluluk alacak. kıstas belli, işveren senden çok birşey istemiyor, verileni yap tamam. öyle olunca çalışma alanı daha geniş, iş bulması daha kolay. eğitimli fakat iş bulamadığını düşünenlerin çok büyük bir kısmı aslında vasıfsız diplomalıdır. önce kendine sor sen kendini neden tercih edersin?
 • eğitimlilerin iş yelpazesi dar olduğu içindir. şimdi örneğin atanamayan bir öğretmen için özel okul, devlet okulu ve kurs iş sahası varken lise mezunu için, çaycılık, hamallık, şoförlük, temizlikçilik, tarım işçiliği, ayakkabı boyacılığı, badana, kasiyerlik vs vs sınırsız sayıda iş olanağı vardır. elbette bu saydığım işleri eğitim fakültesi mezunu da yapabilir ama öncelik olarak eğitim aldığı sahada iş aradığı için daha zor iş bulur.
 • ilk işine girebilmek için iyi diploma, yüksek lisans, yabancı dil gibi ek yetkinlikler, zaman ilerledikçe başınıza bela oluyor çünkü kimse bir seviye altında kaliteli adam istemiyor. işsiz ve orta yaşlarda cv'nizi bu gizli bilgiye göre güncelleyin, aşırı meziyetler yerine işe yeterli olan kadarını belirtin.
 • ülkede aile şirketleri yaygın olduğundan dolayı herkes tanıdık bir referans aramakta ve genelde bilmem kimin dayı oğlu bilmem kimin amcaoğlu kızı şeklinde işe alım olmaktadır. eğitimine fazla bakmamaktadır. böyle olunca ücret işinden de biraz yırtmaktadır firma sahibi. yoksa kim uğraşacak bir ay bir buçuk ay eğitimli adayları toplayıp, eleme sistemi uygulayıp, gerekli adaylarla görüşülcek falan zor iş onlar. tanıdık olması işi kolaylaştıryor.
 • bazen amele olasım geliyor gerçekten yaa... günlüğü 200tlden 25 gün çalışılsa 5000tl yaaa. üniversite mezunları 2000 - 2500 tl ye iş bulurlarsa şükrediyorlar. yok arkadaş bırakın okulu falan oku oku nereye kadar. ameleye, boyacıya her gün iş var. mühendis mimarda sürünsün işte iş bulacağızda çalışacağız diyee....
 • doğru bir tespittir. eğitimli bir kişi iş hayatıni öğrenmesi gereken bir zamanda bizim eğitim sistemimizde mezun olmaya çalışırken girişimcilik ruhunu kaybeder bir de üzerine mesleki hayatıyla alakası olmayan bir eğitim de -turkiyedeki çoğu bölüm - aldığını dusunursek beyni boş bilgilerle dolu bir sekilde iş hayatına girmeye çalışır. üniversite okuduğunu gördüğüm birçok arkadaşım nasıl olsa mezun olunca isim hazır kafasindalar. mezun olduklarında gerçek iş hayatını gördüklerinde iş bulmanın kolay olmadığını anlamanın yanında yan gel yatla okulu bitirmesinin verdigi rahat hayatın etkisi ile iş dünyası ona batmakta ve psikolojisini bozmaktadır. motivasyonu düşmektedir. eğitimli kişiler bunlarla uğraşırken eğitimsiz dediğimiz - lise mezunu veya ilkokul mezunu- kesim ise iş hayatına erken atıldığından ve iş hayatının zorluklarına alistiklarından ve kapitalizm de kendisine köle olacak böyle insanları sevdiğinden eğitimsiz kişiler bizim ülkemizde eğitimli kişilerden daha avantajlıdır.
 • ali ihsan varol tarzı anlatımla:
  "6 harf 1 kelime"
  (bkz: torpil)