şükela:  tümü | bugün
  • oyleymis gibi gelmekte. yaniliyor da olabilirim. adamlar yurek yemis! yardiriyor her yere. mutesebbisler bir kere. onu satmak, bunu almak, o isi kapatip bu ise gecmek, korkmadan irtibatlar kurmak gibi aktiveteler cocuk oyuncagi kimileri icin. adamlar yardiriyor, korku yok. ozguven kaf daginda. biz ise maasa talim; ay basini bekliyoruz. sahi, ne zaman gelecek?
  • eğitimsizlikle pek alakası yoktur girişimciliğin aslında, tabi neye girişeceğiniz önemli. atılım yapacağı sektörde bir bilgisi olmayan insan çuvallar zaten. köyden yeni gelmiş 50 küsür yaşındaki dayı bilişim sektörüne atılsa tutunabilir mi , tabiki de hayır . ufak bir büfe, bakkal gibi bir işe girse şansı daha yüksek.
    asıl iş cesaret. gerisi de kısmet.
  • olası bir hatanda başına gelecekleri bilmek insanın risk alma arzusunu azaltır. aynı davranışı mesela saldırganlıkta da görebilirsiniz. eğitimli insan biriyle kavga etmekten bile çekinir çünkü ya onun başına bir şey gelecek ve hasbelkader sahip olduğu ömrü sonlanacak ya da karşısındakine bir şey olacak ve hapse girip yıllarını yitirecek. eğitimsiz adamsa bir park meselesinde çıkarıp tak tak sıkıyor çünkü düşünmüyor. bu ticarette de böyle günlük yaşamda da.
  • hayatımda tanıdığım en cahil cühela insanın aynı zamanda en zengin olanı olduğu için benim için doğru önerme. adam hem eğitimsiz hem de bildiğin süzme cahil. "karımın içine cin kaçmış geçen, onu çıkarttırdım rahatladı" diyen bir insandan bahsediyorum. adamın malvarlığını benim algı sınırlarımın dışında. el atmadığı sektör kalmamış nerdeyse. şirketinin bir adı var "zamazingo tekstil, gıda, petrol, taşımacılık, kuyumculuk...... bu arada daha hatırlayamadığım bir çok şey ..... ltd sti.". hatta adam bana mesleğimle alakalı bir konuda iş de teklif ettiği "seninle ilaç, aşı üretelim biz". yahu adam mal mısın? daha tanışalı 1 saat olmuş, o da hasbelkader bir tanışma,iş görüşmesi vs değil. bu kadar mı hazırsın girişmeye yani? hayır anlamadığım bu adamın nasıl başarılı olabildiği? aklım almıyor resmen. yalnız iyi girişiyor, tecrübeyle sabit *
  • çocuk sayılarına bakmak, yeterli olabilir.
  • cahil cesareti denilerek bu konulari kestirip atmak bana genel itibariyle kolayciliga kacan yanlis bir bakisi olarak gelmekte. kulturumuz cahile cesaret yuklerken egitimli insana neden cesaret yuklememis? hep sorarim kendi kendime.

cahil madem cahilliginden dolayi cesaretli peki ya egitimli insan neden egitimli olmasi nedeniyle cesaretli degil? yolu, yordami, kanunu, nizami herseyi biliyor. neden "egitimli insan ozguveni", "egitimli insan cesareti" denen bir kavram olusmamis bizde. buna hep uzulurum ve aci gercek ile de karsi karsiya kalirim hep;

"biz genel olarak egitimli korkaklariz"

bu ulkede "egitimli insan cesareti" denen bir kavram ortaya ciktigi zaman biz ulke olara duzluge cikacagiz. baska kurtulusumuz kesinlikle yok.

(bkz: eğitim seviyesi arttıkça insanın korkaklaşması)
  • araştırılmışı var.

(bkz: dunning kruger etkisi)
  • eğitimli insan kağıt üzerinde okumuştur, eğitimsiz dediğiniz adam gerçeklerle muhattap olmuştur, kağıt kalem üzerinde bir nevi sanal dünyada yaşamıyordur.
    işini bilir öz güveni yerindedir yürür gider.
  • "kağıdına bakabilirsin ama fazla puan vermişsem geri alırım." sisteminde aldığımız eğitimden kaynaklı olabilir.