şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sinema ve tiyatro biletlerinden alınan ancak neden alındığını anlayamadığım vergi. filmi seyrettim ama eğlenmedim deme durumu yok.
 • yeni düzenlemeye göre ocak 2005'den itibaren eğlence mekanlarından, kategorisine göre 100 ila 600 ytl (örneğin turizm belgeli mekanlardan 600 ytl) arasında değişen miktarlarda alınacak olan har(a)ç.
 • satilan her sinema, tiyatro, konser ve etkinlik bileti için belediye tarafindan %10 oraninda alinan vergidir ayni zamanda.
  bir diger adi, "madem egleniyosunuz, vergisini ödeyin lan orospu çocuklari" vergisidir.
 • fuhus ve uyusturucu (hatta affiniza siginarak, amiyane tabirle "sikis sokus) yuvasi (beni sktiler, ordan biliyorum) olarak kullanilan sinema, tiyatro ve konser salonlarina darbe vurmasi beklenen güzel vergi yasasi
 • gelir vergisi, kdv ve isletmenin ödedigi tüm diger vergilere ek olarak, sinema ve tiyatro biletlerinden, salt bu etkinlikleri yapanlar egleniyor diye ekstradan alinan vergidir. vergi vermeye karsi olmamakla beraber, bu adamlarin yarin bir gün evime gelip, "birader komsulardan duyduk, dün gece aile arasinda çok eglenmissiniz, hanenizden gülücük eksik olmamis, 60 ytl rica ediim" demesinden acayip tirsmaktayim.
  not: bu arada korku filmmi gösteren sinemalar, drama oynanan tiyatrolar ve muhabbetlerin en acilisinin döndügü meyhaneler de bu vergiyi çatir çatir ödemektedir. bunun içindir ki; harç yerine haraç tabiri kullanmaktayim.
 • kesilen bu vergi yillik kümülatif eglencemizin eglence katsayisiyla çarpilmasi sonucu elde edilen rakamin yüzde 5 inin alinmasi sonucunda bulunan rakamin 1 ytl ile çarpilamsiyla bulunur , muhtasar beyanname ile mayis ayinin sonuna kadar tahakkuk ettirirlir, ödemesi için de haziran 10 son gündür.
 • cem yilmaz'a ilk gidisimde somurtarak onu izlememe sebep olmus vergidir.. önlerde de bir yerdeydim.. herif kil oldu bana gösteri boyunca.. "ne somurtuyon lan sen sabah beri" diycek gibi oldu vazgeçti sora bulasmayim manyaga diyerek saniyorum.. zaten manyak olmasan gülersin orda... o da tirsti suratimdan kesin.. görsem ben de tirsardim belki kendimden... gerçi sorsa "kiçimi yariyolarmis gibi gülsem kimbilir kaç para vergi alirlar" dicektim... gerçi kiçimi yarsalar niye güleyim? o da var ama konu o degildi... neyse iste.. tabi ben o zaman bilmiyodum verginin pesin alindigini.. bilsem ne kascam kendimi yaya yaya gülerdim.. kismet bi dahakine dicem ama kesin fislemistir beni almayin bu somurtuk herifi benim gösterilerime bi daha die.. böyle de bir anim var demicem tabi netekim götümden uydurdum simdi... zaten böyle uyduruk bisidir bu vergide..