aynı isimde "ego (dizi)" başlığı da var
822 entry daha
  • ne gelirse başımıza hep bu ego/nefs yüzünden geliyor.

nice eziyetler, nice sıkıntılar çekiyoruz dünyada.

diyebilirsiniz ki, "allah niçin çeşit çeşit bela, musibet veriyor bizlere. sırf lütuf ve kereminden ıslah etse olmaz mı bizi?"

işte ego/nefs için bu sökmüyor; çünkü o alemin en şerli yaratığı olduğu için iyilik ve güzellikten anlamıyor. hatta iyiliği bir zayıflık alameti olarak görüp azgınlığını daha da artırıyor.

işte allah o yüzden cebbar'dır, müntakim'dir, şedid-ül ikab'tır, kahhar'dır...
    (cebbar= cebrederek, zorla yaptıran; müntakim= intikam alıcı; şedid-ül ikab= çok şiddetli cezalandıran...)

ego/nefs bir kurttur. ekseriya kuzu postuna bürünmeyi tercih eder. kurt olduğu için de ancak şiddetin dilinden anlar.

hz. ibrahim allah'a dua eder, "ya rabbi kurtlar koyun sürüme musallat oldular, sen onları ıslah eyle"

sabah kalktığında bir de bakar ki, vadi kurt leşleriyle dolmuş. "ya rabb, ben kurtları helak et demedim ki, ıslah et dedim". hitap gelir..."ya ibrahim kurtların ıslahı böyle olur!!!"
  • yunancada ben anlamına gelen ego üzerine üç beş kelime bir şeyler karayacağım.

yoga felsefesine göre yalnızca iki çeşit duygu vardır. bunlar sevgi ve korkudur. hayatınızın her alanında ve her saniyesinde sevgi ile yaşayabildiğiniz sürece huzurlu ve mutlu bir insan olursunuz. korku ise bizi kendimiz olmaktan alıkoyan bir histir.

ego, korkunun bir yansımasıdır. insanların egoist olduklarını, egolarını şişirdikleri konulara/olaylara/durumlara bakın, temelinde bir korku vardır. egonuzu susturabildiğinizde kendi düşünceleriniz zihninizde zuhur etmeye başlar.

bunlar kolay şeyler değil. öyle ben egomu kapattım oldu bitti deyince ego susmuyor. ama yürekten şunu söyleyebilirim ki bunun için uğraş verdiğinizde dünyaya daha farklı bakıyorsunuz. insanların size söylediği sözlerin altında yatan anlamları okumaya başlıyorsunuz.

en sık yapılan hata ego ile kişinin kendini bilmesi hususlarının birbirine karıştırılmasıdır. kişi kendini bilecek, bir konuda iyiyse tabi ki iyi olduğunu kabullenecek ve ona göre yaşayacak. kendi yeteneklerini, başarılarını görmezden gelmeyecek yani. alçak gönüllülük, gönlümüzü alçaltmaktır der çetin çetintaş. alçak gönüllü olmayacak kişi. ama bununla böbürlenmek, bir konuda iyi olduğu için her konuda iyiyi olduğunu sanmak, başkalarını küçük görmek bunlar egodur.

egoist hissettiğiniz anlara bir bakın, neden böyle hissettiğinizi düşünün. egonun size hükmetmesine izin vermeyin, korkularınıza yenik düşmüş olmayın.
  • kötü algılanan olmazsa karakterinizi yansıtan, kimlik oturtan eylem.
  • tüm çağların en korkunç rahatsızlığı.
  • kendini yenmek belki de en zor şey ama aynı zamanda bir insanın kendine yapabileceği en büyük iyilik. kin, nefret, öfke yüküyle yaşamaktansa iyilik ve incelik göstermek daha mutluluk verici.
  • (bkz: enaniyet)
  • kendi elleriyle yaptıkları işlerin, yürüdükleri yolların ve konuştukları sözlerin sorumluluğunu alacak olgunluğa sahip olmayan nedamet hissinden yoksun kimseler, kabahatlerini bu mahlûkun üstüne atmaya meyillidirler..

bu yönüyle otomobil kullanırken yaptığımız rezilliklere ve trafikteki kural tanımazlıklarımıza örtü olarak kullandığımız "trafik canavarı" imgesine çok benzetiyorum bu arkadaşa bakışımızı.. sanki hız limitlerine uymayan, alkol alıp direksiyona oturan, uykusuz uzun yola çıkan biz değilmişiz gibi tüm suçu trafik canavarına atmayı pek seviyoruz..

"ben yapmadım egom yaptı"
    "benliğime uydum"
    "nefsim beni yoldan çıkardı"

tasmasından tutup piyasaya çıktığım köpek beni sürükleye sürükleye bir hataya düşürürse "ama köpeğim beni oraya çekti" diyemem.. ya piyasaya çıkmam, ya köpeğimi terbiye ederim, ya da edemiyorsam onu dizginleyecek kuvvete sahip olmak için çalışırım..

bu üç temel tedbirden en az birini bile almayarak yediğimiz herzelerin suçunu köpeklerimize atmayalım.. sahibi olan hiçbir köpek efendisinden bağımsız değildir; it sahibine göre havlar.. insanın gönül evinde bağlı olan ego hayvanı da neticede ancak sahibine benzeyecektir.. sahibi ona nasıl baktıysa hayvan da öyle hareket eder..

köpek sahibinin aynasıdır, vesselam..
  • kişinin kendini beğenmesi veya diğer insanlardan üstün görmesi ne büyük yanlış.halbuki insan'ın birine üstten bakması sadece baktığı kişiye değil,tüm insanlığa hakarettir.ve unutmayın ki şu alemde kendini diğer varlıklardan üstün gören ilk kişi şeytandır.
149 entry daha
hesabın var mı? giriş yap