şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bütün savaşlar gibi, gerçekte (özünde) hiçbir anlamı ve önemi olmayan bir eylem.

  öyle ki, gereksizliğini ve anlamsızlığını anlatmaya, ifade etmeye yetecek sıfat/tanım hiçbir lisanda mevcut değil.

  sonsuzmuş gibi görünen bir boktanlık hissi; ağızda iğrenç bir pas tadı (oturup kendi kanını içmiş gibi); ileri düzeyde ruhsal yorgunluk, bezginlik; bu savaştan sonra, kişide görülen etkilerden yalnızca birkaçı.

  işin trajikomik tarafı, galip ve mağlup da yoktur bu savaşta. insanlığın varoluşundan beri yoktu, bugün de yok, yarın da olmayacak.

  esasen her iki taraf da yenilmiştir ve farkında bile değillerdir. en acısı da bu olsa gerek.
 • öğrencilerin ego otobüsünü işgal etmesinden sonra melih gökçeğin bu okullara otobüs yollamamasıyla devam eden savaş
 • eğer kişinin kendi egosuyla yapıp kaybettiği bir savaşsa, galip sayılır bu yolda mağlup.
 • eğer her sabah mide bulantısıyla uyanıyorsam bunların ortasında olmaktan kaçamadığımdandır. egolarıyla birlikte defolup gitmelerini istiyorum, insan olmayı bilmeyenlerin.
 • savaşların özünde en içten geleni, gerçekte hiçbir anlam ifade etmeyeni.

  iş yerlerinde öyle çok karşılaşılır ki bunlarla, olan bitene aptal aptal bakarsınız.

  2000 senesinden beri, osho ile "egosuz insan nasıl olunur"u evrimleştirmiş ve içselleştirmiş biri olduğuma inanıyorum. egoyu tümüyle silebilseydik, muhtemelen aydınlanmış kişiler olurduk. fakat ego katsayımın, diğer insanlara kıyasen yüzde birlerde filan olduğu düşünüldüğünde, bu ego savaşlarının beni nasıl yıprattığını anlatabilmem güç.

  entrika bilmem, yalan dolan çevirmem, ayak kaydırmam, yağ çekmem... kendim için ve kendime yaşarım.

  ama iş hayatı iyi gelmedi bana be... çok bıktım yani. insanların çarpıştırdığı egolarından, neyi yarıştırdıklarını anlamamaktan... herkes "en" olmak için çabalıyor. en iyi, en çalışkan, en gözde, en tutulan, en başarılı...

  iyi de hepi topu alacağın bir nefes, hepi topu 65-70 senelik, o da şanslı isen bir ömür, sonrası nokta. savaşmak yerine huzurla, mutlulukla ve kimseyi kırmadan-incitmeden yaşasa herkes keşke...
 • öyle tehlikelidir ki istemeseniz de kendinizi bu rezil savaşın için de bulursunuz. sevgili, arkadaş, aile ve hatta dost ile.
 • eğer iki kişi ego savaşı yapıyorsa asla kazananı olmayacaktır.