şükela:  tümü | bugün
 • bencil, benmerkezci birey
 • (bkz: narsist)
 • (bkz: egzantrik)
 • ayrıca (bkz: egodistonik)
 • egosantrikliğin bencillikle uzaktan yakından alakası yoktur daha çok kişi kendinden bilir concepti ile bir alaka yakalanabilir. ancak buna rağmen egoizm ile egosantriklik karıştırılır durur. küçük birer çocukken geçirdiğimiz evrelerden biridir ki bazıları bu dönemin kalıntılarını hala daha içinde barındırmaya devam eder bu da bir patoloji doğurabilir.
  dünyayı kendi yapıp ettikleriyle ilişkilendirmesi dışında aslında tek ve emin bir şekilde fikir sahipi olabildiği kendisinden yola çıkarak çevresine anlam vermesidir çocuğun, örneğin kendisi görmediğinde kimseninde onu görmediğini düşünür saklanbaç oynamak istediğinizde gözlerini kapatarak oyuna eşlik eder, böylece saklandığını düşünür. yani kendi algılarının tüm diğerleri içinde geçerli olduğunu düşünen naif bir çocuğun ilk evresidir, bundan sonra diğer gelişim evreleri teker teker atlanarak empatik bir birey haline gelinmesi sağlanabilir. otistik çocukların da bu gelişim evresini norofizyolojik ve diğer komplex nedenlerden kaynaklı başarıyla tamamlamadıklarından bahsedilir.
 • tek kacisli perspektif'in kactigi gozdur.
 • (bencil, egoist, narsist ya da solipsist ile karıştırılmaması için) egosantrik kişinin anlayışını açıklamak üzere wikipedia müthiş bir örnek kullanmış.
  wikipeda'ya göre egosantrik şöyle reason eder:
  "since i know it, you should too"

  (çoğunlukla çocuklar, gelişimini tamamlayamamış egolar ile ilişkilendirildiğini de eklemek lazım.)
 • şimdi bu, egoist le aynı şeyle değil ve dahası, kuvvetle muhtemel hepimiz egosantrik iz. ego-centre-ic diye bölsem bunu olur. (olur, olur.) ben merkezci birey olmak dışında bi şansımız var mı? senin ego nun merkezinde ben olursam ilaç yazarlar. herkes kendi merkezinde durup hayata bakıyor. bu, kendi merkezimi/egomu seninkinden üstün-değerli tutmak anlamına gelmek zorunda değil. hatta, senin haklarını, duygularını, isteklerini, korkularını kendimden yola çıkarak anlamaya çalışıyorum. (empati vs.) tabii bu da saplanılacak bir durum değil. bazen veri olarak kendi iç dünyamız yetmez. o halde şöyle diyelim hepimizin egosantrik liği tutabilir. gayet de normaldir. anlamlandırmayı kendi bilincimiz üzerinden yapma konusunda biraz fazla kasarız o aralarda. sonuç itibariyle, egosantrik çok ürkütücü bi kelime değil, egoist kadar değil.. bence.
 • her zaman kendinin haklı görülmesi gerekliliği kadar feci bir durum olup olmadığını bilemediğim durum.