şükela:  tümü | bugün
  • kuramda ve klinik uygulamada birçok yenilik geliştiren, aynı zamanda oldukça da saygı duyulan bir klinisyen olan donald winnicott, çocukların ve çoğu zaman yetişkinlerin yaygın bir şekilde oynadığı oyun olan eğri büğrü oyununu(squiggle game) bizzat kendisi "çocuk hastayla temas kurmanın bir yöntemi olarak" geliştirmiştir. bu oyunun, çocuğun kişiliğinin farklı yönlerini keşfetmek için tehdit edici olmayan bir yol olduğunu düşünüyordu. winnicott bu tekniğin kullanım prosedürünü şöyle açıklamaktadır:

"hastanın gelmesinden sonraki uygun bir anda, genellikle ebeveynden bekleme odasına gitmesini istedikten sonra, çocuğa "bir şeyler oynayalım. ne oynamak istediğimi biliyorum ve sana göstereceğim" derim. çocukla arama bir masa, üstüne de kağıt ve iki kurşunkalem koyarım. ilk olarak, kağıtların birazını alıp ortadan ikiye yırtar, yaptığımız şeyin deli gibi önemli olmadığı izlenimini verir ve açıklamaya başlarım. "oynamayı sevdiğim bu oyunun hiçbir kuralı yok. kalemimi alır ve bu şekilde ilerlerim..." derim ve körlemesine eğri büğrü bir şeyler çizerim. açıklamama devam ederim "bu senin için bir şeye benziyor mu ya da onu herhangi bir şeye çevirebilir misin bana göster, sonrasında sen de benim için aynısını yap, bakalım ben de seninkinden bir şey çıkarabilecek miyim?" derim.