şükela:  tümü | bugün
  • yurtdışında, özellikle abd'de dünden beri hep bir ağızdan söylenen slogan. herkesin er ya da geç (çoğu profesör dünya nüfusunun %30-40'ının sars-cov-2 ile karşı karşıya kalacağını söylüyor) virüsle tanışacağını düşündüğümüz zaman şuan yapabileceğimiz en doğru şey olsa gerek, sağlık hizmetlerinin aksamaması için, virüsün yayılmasını engelleyici her şeyi teşvik etmek gerekiyor.

madde madde özetlemek gerekirse:
    [...]
    2.2) evet, bu kötü
    2.3) en iyi senaryoda dahi griple aynı şey değil.
    2.8.* ) ellerinizi yıkayın, bağlı kalın fakat kalabalıktan uzak durun, gerekmedikçe hasteneye gitmeyin ve seyahat planlarınızı erteleyin [...]

daha fazla detay için tık.
  • dereleri tepeleri eğrileri düzeltelim.. darwin hayatta olsa ne derdi ki...
  • çok önemli bi konudur; insanların hayvan gibi şi yapmaması, alabildiği şekilde önlem alması gerekir.
    ciddi manada hastaneler dolup taşınca bundan hastalar kadar sağlık çalışanları da etkileniyor. onlar da insan ve bu zor zamanlarda kendimiz kadar onları da düşünmemiz gerekiyor.
    şuradaki 4 simülasyona da lütfen göz atın: https://www.washingtonpost.com/…d/corona-simulator/
  • sars-cov-2 ile mucadelede, yatak ve solunum cihazi kapasitesi arttirmadan sonra, en efektif yontemdir.

bu konu ile ilgili orjinali wp'de yayinlanan simulator uzerine bir video:

https://www.youtube.com/watch?v=_htjmxqago8
  • bizim ihtiyarlara anlatılması gereken. yani özet olarak herkes sıra ile hasta olsun deniyor. sağlık sistemi çökmesin, sonuç olarak daha çok insan kurtulsun.
  • nasil olacak merak ettigim olay.
    eh simdi herkes evde. asinin bulunmasina nereden baksan 1 ya da 1 bucuk yil var diyor uzmanlar ve asinin bulunacagi da kesin degil. bir bir bucuk yil boyunca insanlari eve kapatamazsiniz, is yerlerini kapatamazsiniz.

asidan once bir yerde haydi hoppala hep beraber ciktigimizda yine basa donucez.

ee o zaman donusumlu mu cikmaya baslayacagiz? mesela sirf okullar acilsin once, bir cocuklar arasinda tur donsun virus diyelim, zaten cocuklar ciktigi an bitti olay, evde analarina babalarina bulastiracaklar. analar babalar is yerlerine. sonra herkes birbirine...

ya da bolge bolge mi cikilmaya baslanacak? california'yi saliyoruz, california'lilar bir hasta olsun, eyaletteki hastaneler dolunca new york'a tasiyacagiz mi?

eger benim idrak edemedigim bir cikis yolu mevcut degilse ve yenilgiyi kabul edip asi bulunmadan once 'eeh yeter, ekonomi coktu' diye disari salinacaksak eninde sonunda, su an sadece evde oturup vakit kaybediyoruz gibi geliyor bana.

biri bana egrinin nasil duzlestirilecegini anlatsin.
  • egriyi duzlestirme hiv'de, ebola'da, sars'ta mers'te ise yarar ama covid'de yaramayacak cunku asemptomatik tasiyici cok fazla, inkubasyon suresi uzun ve de cok hizli bulasiyor. dunyanin herhangi bir yerindeki karantina bittiginde bir pozitif vaka bile tekrar salgin hatta pandemi olusmasina yetecek. bu durumda evlerde kalmak salgini otelemekten baska ise yaramiyor. ekonominin ebesi skildi tabi bu arada. benim cozum onerim 'show must go on' hayat olagan akisinda devam etmeli; 60 yasinin altindaki herkes hizla viruse maruz kalmali. amma; 60 yas ustu diktatorya zalimliginde tamamen tecrit edilmeli-biraz karmasik ama toplumun tamamini karantinaya almaktan cok daha maktikli. bu onlarin selameti icin gerekli. su an yuzmilyonlarca insan bosuna evlerine tikilmis durumda. hicbir sktigimin devleti de 1 hafta sonrasina projeksiyon yapmiyor. herkes tutturmus bir 'flattening the curve'.
  • (bkz: #103934911) soyle bir kafakarisikligimi ifade etmistim daha once.
    bugun bir yerde (link bulmakla ugrasamicam, sorry) bill gates'in bir roportajini okudum; o nasil bu olayin bitecegini anlatiyordu asi bulunmadan once:
    cok yaygin bir sekilde test yapilacak, insanlar internetten eve test siparis edebilecek. pozitif cikanlar evlerinde karantinaya alinacak, digerleri de serbest dolasima gececek. baska bir yolu yok ve 6-8 hafta arasinda bu isi halledebiliriz diyordu, cin boyle bir sey yapiyor ve onumuzdeki tek basarili model bu diyordu.