şükela:  tümü | bugün
 • alıştırma... ya da bir olguya ısınma aşaması...
 • son zamanlarda tv ye cikan dietisyenlerin israrla soyledigi uzere sporcu olmayan insanlarin spor yapmasina verilen isim. ozellikle ender sarac cok onemli ve degerli bisey soyluyomus gibi spor yapmaktan bahseden herkesin agzina lafini tikayip 'egzersiz, spor degil egzersiz' diyor.
  konuyla ilgili benim kafamdaki tanim veya verebilecegim bir ornege gelecek olursak bu egzersiz hadisesi bende kontrolsuz bi istaha yol acmak suretiyle evde packman gibi dolasip onume gelen herseyi yememe neden oluyor, ben onu biliyorum. yapmamak icin nasi mazeret ama.
 • nefret ettigim sozcuk... en icten bir sekilde.
 • kan dolaşımını düzenlemek ve beyne daha fazla oksijen gitmesini saglamak için yapılan, aynı zamanda vücudu rahatlatan hareketlerdir.
 • kocuman göbekli insanların sabah parklara doluşmasının sebebidir.. böyle park etrafında koşar, yürür insanlar. bey amcalar genellikle kol bacak açma, beli yamultma gibi hareketler yaparlar ama işin en önemli püf noktası "dışardan bakınca profesyonel desinler" şeklinde yapmaktır bu hareketleri. hanım teyzeler ise pek yeltenmez bu eğilme bükülme işine 3-5 kişi dedikodu yapa yapa hızlı hızlı yürürler. kimisinde 898 yıldır satılan çöp poşetinden yapılmış pijamalar görülür.

  ben de kardeşime dedim ki yahu kardeş, şu aralar evde boşum, sıkılıyorum, hamladım bana egzersiz yazsana. kardeşim de sadece yıllardır formuna dikkat eden birisi yani işi bu değil. işi robot yapmak ama egzersiz de yapıyor işte. o gün mail olarak bana gelen muhteşem egzersiz listesini buraya yazıyorum, isteyen uygulasın. ben yaptım. çok güzel oldu. ha bir de yazan rakamlar ilk gün için.

  ----
  yapılacak egzersizin saati çok önemli. mümkün olduğunca erken saatlerde yapman gerekiyor. eğer sabah erken kalkıp egzersiz yapamam diyorsan bu iş için öğleden sonra 1-2 ya da en geç 3 uygun zaman.

  egzersiz için uyku düzeni ise en önemli etmenlerden biri. eğer uykunu almadıysan, ya da sabahın 6 sında uyuduysan, öğleyin kalkıp egzersiz yapman yarardan çok zarar verecektir. yapacağın ufak bir ters hareket, normal zamanda etkilemese bile, düzensiz uykunun ardından yapılan egzersizle bu hareket sırtının ya da belinin kitlenmesine, 2 gün yataktan kalkamamana sebebiyet verebilir.

  tabi uykuyu düzene sokmak da egzersizle mümkün. bu yüzden izlenecek yol, önce egzersize başlamak, ve uyku düzene girene kadar sadece hafif açma germe hareketleri yapmak olacak. ama mümkün olan en kısa sürede uykunu düzene sok, insan ol. hayvanlığın lüzmu yok.

  egzersize başlamadan önce bilinmesi gerkenlerden birkaçı da şunlar;

  egzersizin en yağ yakan şekli uyanır uyanmaz, kan şekeri düşükken, vücutta vitamin mineral yokken yapılanı oluyor. fakat bahsettiğim gibi bu stres hormonu kasları deforme ediyor. bunun için uyandığında bol su içip, ardından şöyle ufak bir protein alırsan –mesela yumurta ya da peynir ufak bi galeta da mideyi tutar- egzersize hazırsın demektir.

  spor ayakkabını giydin, egzersize başlayacaksın, hemen makineye atlamak yok. önce kasları eklemleri gereceğiz açacağız.

  başlangıç: (ayrıntılı oku sonra kısa egzersiz listesi yazıcam)

  uygun, geniş, boş bir alanda, bol oksijenli, temiz kokulu (yağların yanması için normalden fazla oksijen girecek ciğerlere) bir yerde başlayabiliriz. önce ayak bileklerini sallayarak harekete başlıyorsun. salla salla salla. kan dolsun. eklemler açılsın. sonra bacaklar.. oynat bişeyler yap. çek, ger. (çok germe daha ısınmadın yırtarsın). sonra bel hareketleri yapıyosun. eğil, kalk, bu hareketlerin hepsini yavaş yap. eğilip kalkma hareketini bi 15 kere yap. sonra twist yap. sağa sola döndür beli. ayakta yap. sonra eğilmiş durumdayken twist yap. bunlar beli rahatlatır. sonra daha yukarıyı. kolları sırtı. eğilip kalkma hareketini bel için yaparken, biraz daha yukarıdaki sırt kaslarını çalıştırmak ve belin daha üzerindeki sırt hizasındaki omurlarda bükülme sağlamak koşulu ile eğilip kalkıyorsn. bu hareket beli sabit tutarken sırt kaslarını ve boyun ile belin ortasında yer alan omur dsiklerinin ısınmasını filan sağlıyor. kibar ol. nazik yap.

  sonra boyun. evir çevir. sağa sola yukarı aşağı bak. ger boynu. kırmadan çok değil. az ger.

  kollardan devam et. nefes aldır kollara. yüzme kulaç hareketleri. ters kulaç. yap durma, esnet aç ger çek bırak bas konuş.
  bu açma germe hareketlerini vaktin ve kendini dinç hissetmen ölçüsünde 5 dakika ile 10 dakika arasında yapabilirsin.

  germe çekme bitti artık koşu bandına binebilirsin.

  koşu bandında set kısmına basarak cardioyu seç. süreyi 8-10 dakika arası bir süre belirle. kardiyo iyidir. kalbi de sağlıklı tutar. maksimum 10 dakika süre de iyidir. herşey güzel. kendini bırak kardiyonun çalışma prensibine.

  kardiyo bitince bi 2 dakikalık cool down bölümü var, cihaz 1 de çalışıyor. onu 2 ye getirip 1 dakika yürüsen yeter.

  koşu bandı bitti.

  şimdi bacakları biraz daha ger, beli de yap biraz.

  ardından içerki odadan minder kap, getir koşu bandının üzerine koy. yat üzerine.

  ayaklarını o yastıklı ayak koyma bölmelerine koy. vücudun karekök işareti gibi bir hal alabilir.
  çok dik olmasın ama. ipanının 7 çürüğü onaylama işareti gibi bir karekök olsun. biraz daha uzat. kapanma. yoksa mekik çekemezsin. evet, mekik çekmek. hehehe amacımız buydu.

  mekik çekerken normal çekiyorsun. bi 5 tane çek. ayaklar biraz uzamış gibi olsun ki iyi eğilip kalkabilesin. ayaklar karna yakın olursa çok kalkamazsın kaslar sadece kasılır bir hareket bir iş olmaz. hiç bi tad alamadım ben bu hareketten. uzat ayakları. uzun yap. iyidir.

  5 tane çektikten sonra, yapabiliyorsan her kalkışta önce sağa, sonra diğer kalkışta sola olmak üzere yan karın kaslarını çalıştıran mekik hareketlerini de 5 kez yapabilirsin. yani 5 erden 2 set oldu. toplam 10 inip kalkma. yani inme 10 kalkma 10. ama hareket olarak totalde 10 hareket. çünkü her kalkışın bir inişi var.

  sonra mekik bitince istersen bulunduğun yerde ters dönerek, başın kıbleye gelecek şekilde, alt karın kaslarını çalıştırmak üzere, ellerini bel hizasının biraz altında poponun altın akoyarak, ayaklarını indirip kaldırabilirisn. bu hareketi çok yapamazsın. az yap. yani 5.

  buda bitti.

  dermanın kalmadıysa bin titretme makinesine titre.

  dermanın kaldıysa bin titretme makinesine titre.

  sonra su iç. bitane vanadey al. magnezyum iç içebiliyosun. duşa gir.
  sonra vur kendini yollara.

  evet.

  dışarı çıkmak çok önemli. az önce ingilizce kaynaklardan okudum. egzersizden sonra evde kalırsanız hiç bişey olmaz o egzersizden depresyona da girersiniz diyor. egzersizi yapacaksın sonra dışarı çıkıp bi aşağıya parka neyim biyere yürü. hava al. bi oksijen al yağlar yansın.
  sonra eve gel. spordan tam 1 saat sonra yemek ye. çok yeme insan ol. cacık da sana özendi hayvan gitti evin en arka köşelerinde yatıyor artık. hayvanlıktan çıktı. göbeğini dert ediyor insan içine çıkamıyor.

  hadi bu kadar yeter bu günlük. sonra yazarım. bys.
 • her yaşa ve kondisyona göre farklılaşması gereken, yanlış yapıldığında büyük zararlar verebilen, çok da fazla kasmadan, sadece yürüyüş ve esnemeyle birlikte halladebileceğiniz ve gündelik kilo problemlerinden çok daha önemli olan ileri yaşlarda zinde ve sağlıklı olabilmek için kararında yapılması gereken, bir türlü vakit ayıramadığım, yaparken çok keyif aldığım, suda olan çeşitlerine bayıldığım, yaparken e-kitap dinlemeye bayıldığım hareketler bütünü. tabi bu her yaşa göre farklılaşır olayını algılayamadığımdan hala 15'lik gibi yapmaya çalışıp, "ya bu iş galiba bana göre değil" dememe sebep olan, sigaradan vazgeçtiğim gün tüm hayatımı adayacağım olay. http://www.caferuj.com.tr/…yasiniza_gore_spor_yapin
 • aslında egzersiz; salt koşu, açma, germe, esneme hareketlerinden ibaret değildir. yarışmadığın müddetçe yüzmek ya da bisiklete binmek de egsersizdir. bizim, saatlerce tempolu bir şekilde yüzüp, sonra da "bugün çok güzel spor yaptım" dememiz, spor kelimesinin türkçe'ye yanlış çevrilmesinden ibarettir. zira; işin adının spor olması için, rekabet ve bir kazanan olmalıdır.

  bu noktada, insanın aklına extreme sports geliyor. "madem rekabet olmadığı müddetçe, bizim spor dediğimiz şeylere ingilizce'de exercise deniyor; o zaman bungee jumping yapmanın neresi spor ola ki" diye düşünesi geliyor insanın. en azından ben öyle düşünmüştüm. ancak çok da tatmin edici bir cevap bulamadım. demek ki kelime, onlarda da anlam kaymasına uğramış ki, rekabet olmasa bile sport kelimesini kullanmaya başlamışlar diye.

  gelgelim bunların hepsi, kağıt üzerindeki teorik bilgiler. "sabah erken kalkıp bisiklete bindim, egzersiz yapmaya ihtiyacım vardı" diyen bi adamı önce ben döverim zaten sayın okur! bizler; şınav, mekik, barfiks çekerek, üzerine de en az 3000 metre koşarak sabah sporunu tamamlayan bir orduda askerlik yaptık. barfiks çekmeye, egsersiz diyen bir adamın götünden kan alırlar kamil, kan
 • oldukça faydalı olduğna inandığım eylemdir.
  haftalarca yediklerinize dikkat edip diyet yaparak kilo verdikten sonra baktığınızda yine bakıyorsunuz fark yok,
  egzersiz yapmak vücudun zinde kalmasını sağlar ve karın bölgesindeki kilolarını yoketmek için birebirdir.
  günde 4 saat yapılmasına gerek de yoktur ayrıca, günde yarım saat yapılması bile yeterlidir, yeterki düzenli bir şekilde yapılsın.
  ayrıca egzersiz denilen şey sadece spor salonlarında yapılmaz, evinizde, iş yerinizde bilgisayarımın başındayken bile yapabileceğim birşeydir...

  örneğin ; televizyon kanalını değiştirmekte bir egzersizdir kardeşim.uzaktan kumandayla kanalı değiştirmek yerine koltuktan kalkıp kanalı değiştirirseniz, ve biraz oda içerisinde sağa sola gitseniz bu egzersizdir. *

  bakınız egzersiz ile ilgili evde egzersizden ofiste egzersize dair bilgiler http://www.diyetcim.com/
 • bir de bunun egzerlisi vardır. tadından yenmez... egzer seviyorsanız tavsiye ederim...
 • yapılınca lökosit sayısını ve dağılımını değiştirir.
hesabın var mı? giriş yap