şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sevdiğim bir twitch yayıncısıdır. world of warcraft lore'u hakkındaki bilgisi gerçekten aşmıştır. " battle of azeroth cinematic lore sohbeti " yayınıyla beni benden almıştır. umarım yayınları aynı şekilde devam eder. yeni patch öncesi, iş dönüşü gold peşinde koşup, achievement kovalarken kendisini dinlemek pek keyifli oluyor açıkcası.
  • twitch aleminde dilimizde yayın yapan, en efendi ve en samimi yayıncıdır bana kalırsa. wow oynar, hoş sohbetlidir ve lore konusunda aşmıştır miraç abimiz.
  • yeni başlayanlar için miraç kocatürk; aslen malatyalı, evli, bir çocuk babası, ytü'den mezun olduktan sonra boğaziçi üniversitesi'nde yüksek yapmış, okuduğu bölüm olan bilgisayar mühendisliği üzerine profesyonel hayata atılmış ve gerek (bkz: iyi insan) olması gerekse çalışkanlığı sayasinde günümüz ülke problemi olan "beyin göçü" dalgasına isveç'e kaptırdığımız - konumuz bu değil - ve son bir senedir isveç'te yaşayan "güzel insan". 10 seneyi aşkın süredir oynadığı (bkz: world of warcraft)'ın ciddi sevenidir, lore unu iyi bilir, mesai saatlerinden ve ailesinden arta kalan zamanlarda vaktini wow'da geçirir. aşırı sabırlıdır, adamı hiç izlemediysem 200 saat izlemişimdir kızdığını görmedim, bir keresinde sadece matematikle arası iyi olmayan arkadaşların inatla mount düşürme yüzdelerinin her bir deneme sonrası artmasını 50. kez anlatması ve milletin anlamaması üzerine içinden küfür ettiğine eminim ama dışırıdan gösterdiği tepki sadece cümleye "arkadaşlar bakın..." ile başlaması olmuştur. küfür etmez, saygıda kusur etmez, hep iyimser ve olumlu bir insan olarak değil wow aleminin twitch'teki yerli yayıncıların fersah fersah üstündedir.

giriş, gelişme ve sonuç olarak devam etmeden önce kendisinin bendeki yerine de değinmek isterim. şöyle ki; miraç kocatürk benim orta yaş denilen sınırdan sonra bilgisayar oyunları alemine girmemi, girmekle kalmayarak bağımlılık derecesinde devam etmemi sağlamış biridir. pek öyle fanı olduğum dizi ya da ünlü yokken kendisinin tüm twitch videolarını bilgisayarıma indirerek daha sonra izlediğim yegane adamdır. evet tek bir yayını yok kaçırdığım, adamın fanboy u olduk iyi mi. o değil de, geçtiğimiz ay noelden ötürü hemen hergün yaptığı yayınlar yüzünden harddisk de doldu bakalım ne yapacağız.

yayınlarının içeriği ve detayına daha önce wow başlığında değinmiştim o yüzden burada çok fazla detaya girmeyeceğim. o zamanlar henüz sevgili egzolinas'ımız için başlık filan yoktu wow başlığına yazmıştım. *ilk zamanlar yayınlarında 20 - 30 kişi vardı sonra 50leri gördük derken bugün ne zaman denk gelsem 130 civarında bir izleyici oluyor. yalnız bayadır bu aralıkta seyrediyoruz lanetli düzlüğü bir geçemedik. bunun için de bir iki yorumum olacak, miraç hocam artık 20 30 kişiye yayın yapan kendi halinde bir yayıncı değilsin, bildiğin communityn var, şu elini alnına koyduğun profil fotolarından kurtul ne olur, onca mod'un var yoksa da sevenlerin arasında bir tane vardır tasarımcı grafik işlerinden anlayan yapsın şöyle güzel bir iki çalışma, devir iletişim devri algı devri ah siz mühendisler *

gel gelelim asıl konuya, miraç hocam buraları okuduğunu biliyorum o yüzden allasen bu sese kulak ver. hiç abartmadan diyorum ki eğer güçlü bir türk wow communitysi olacaksa bu senin sayende ve senin öncülüğünde olur. bu oyunu çok severek oynadığını biliyoruz, çok severek oynamaya devam edeceğini de. biz türklerin bir çok yerde olduğu gibi burada da en büyük sıkıntısı istikrar ve sabır. oyuna ilk başladığım 2007 yılında da bu böyleydi hala da böyle, günümüzde bir guild'in 3 aydan fazla kemik kadrosu ile bir arada durduğunu, liderinin değişmediğine çok az şahit oldum. bir inattır kurmuyorsun guild. çok haklı olduğun yerler de var tabi, yayınlar dışında raid yapmak gibi seni oyuna bağlı tutan ve asıl keyif aldığın bölümlerde güçlü kişilerle oynamak istiyorsun lakin bu da çok uzun soluklu olmayacaktır. vaktinin olmadığını olan vaktini de buna ayırmak istemediğini de sık sık dile getiriyorsun ama buna da çare var. güzel bir yönetim ekibi, görev dağılımı ve can sıkıcı durumları engellemek için "yasaklamaktan" daha ziyade "birarada tutan" kuralları da koyduk mu tamamdır. inan bir çok gönüllü olacaktır. ilk etapta belki sağlam raidler yapamazsın, liderliğe koşamazsın ama çok kısa bir zamanda göreceksin ki en güzel ortama sahip ve eğlenerek zirveye koşan bir ekibin öncüsü olacaksın. beraber etkilinliklerin yapıldığı, beraber eğlendiğimiz, dg attığımız, transmog yarışları yaptığımız, orgrimmar'ı bastığımız - şaka şaka - bir guild... hayali bile güzel be, bak sen de et sen de seveceksin.

çok uzattım lafı özetle demem o ki, ben inanıyorum sen de inan seviyoruz seni miraç hocam *
  • gerçek ismi miraç kocatürk olan, sosyal platformlarda egzolinas kullanıcı adını kullanan, türk veteran world of warcraft oyuncusu. aynı zamanda twitch, youtube vb. sitelerde yayın yapan, en naif insan!

ayrıca beni bu düşünceye iten garip duygunun ne olduğunu çözemesem de üzülmeyi en son hak eden insanlardan biri...

2004 yılından beri oynamayı sürekli ertelediğim, aklımın bir köşesinde yer edinen wow'a geçtiğimiz hafta başlamaya karar verdim. oyun hakkında hiçbir bilgim olmadığı için internetteki rehberlere bakarken karşılaştım kendisiyle. bu konuda gerçekten yetkili bir abiye benziyor.

umarım kısa zamanda izleyici kitlesi artar ve hobi olarak yaptığı bu işten hatrı sayılır meblalar kazanır. son olarak kendisine, ailesi ve sevdikleriyle beraber mutluluklar dilemeyi ihmal etmeyelim.
  • başka bir türk yayıncı ailesiyle isveç'te yaşayan bir bilgisayar mühendisi olsaydı -ki çoğu bu kariyerin yanından bile geçemeyecek çoluk çocuk üzerinden para kazanan mesleksiz tipler- kendini nasıl yere göre sığdıramazdı tahmin edebilirsiniz. işte öylesine mütevazi ve naif bir insandır miraç bey.

kendisinin sakin sakin wow oynayışı öylesine rahatlatıcı ki, beni de the loremaster title'ı için çabalamaya teşvik etti. iyi bir insan olduğu; özellikle twitch ve world of warcraft communitysinin ne kadar üzerinde olduğu apaçık ortadadır.

ally oyuncusu olmasına rağmen, seviyoruz :')