şükela:  tümü | bugün
  • sene olmuş 2018, ama bir ehliyet almak için geçirilen zaman 3 ay. yapılacak işlem toplam da 2 saat, hatta ehliyetin var ise 30 dakika.
    1) yazılı sınava gir (daha önce başka bir ehliyete sahipsen girmene gerek yok)
    2) direksiyon sınavına gir (10 dakika parkur + 20 dakika trafikte)
    sonuçlansın.

peki güzel ülkemde bu işlem nasıl yapılıyor?
    yazılı sınav için günlerce, haftalarca, aylarca bekle. sonuçlar için günlerce/haftalarca bekle, direksiyon sınavına gir, sertifika için günlerce/haftalarca (şu an bu aşamadayım 3. haftaya girdim, imza atacak kişi tatile çıktığı için kendisinin tatilden dönmesini bekliyorum) bekle. bitti mi? tabii ki hayır ! devlete ödenmesi gereken har(a)çlar için halkbank kuyruğuna gir, ödendiğini ispat etmek için 2018 türkiye'sinde üzerine mühürlü ödendi belgesi al, emniyetten randevu al, sen de 1 hafta ben diyeyim 1 ay, randevuyu bekle, randevu sıran gelince en ufak pürüzde yandın, tekrar randevu sürecine dön. bu kadar zor mu bir insanın araç kullanabilme yeterliliğini tespit edip belge vermek? 3 aydır motosikletim ile bakışıyoruz, inatla "ben kurallara ve kanunlara riayet eden bir türk vatandaşı olmak istiyorum, kanunları çiğnemek istemiyorum." diyorum, ancak sistem de inatla "seni ehliyetsiz o araca bindireceğim, tüm sabrını ve sağduyunu kaybedene kadar da vazgeçmeyeceğim." diye ayak diretiyor. bakalım daha ne kadar bekleyeceğim hakettiğim bir belgeyi alabilmek için...

tanımsa buyrun; teknolojiden faydalanılmaması neticesinde ehliyet denen yeterlilik belgesinin alım sürecinde geçen uzun zamandır.