şükela:  tümü | bugün soru sor
 • böyle bi durumda yapmanız gereken ilk şey kayıp ilanı vermek olmalıdır. yeni ehliyet çıkartmak için gerekmese de başkalarının kimliğinizi kötü emellerine alet etmesini önlemiş olursunuz böylece. daha sonra ehliyet alır almaz çektirdiğiniz fotokopisinden ehliyet numarısına ve ehliyeti aldığınız tarihe bakın, eğer fotokopi çektirmediyseniz bahsettiğim kısımları bi yere yazın. 1 adet resim, ehliyet numarası ve aldığınız tarihin belirtildiği kaybettiğinize dair dilekçe (örnek dilekçe isterseniz verilmekte), önlü arkalı kimlik fotokopisi ve kart parası ve bağış meblağı ile (bugün itibariyle 22.5 milyon) birlikte ehliyeti aldığınız ilçe emniyet müdürlüğüne gidin. size söylecekleri yerden "örnek 5 formu"nu da (bugün itibariyle 250bin) aldıktan sonra evrakları teslim edin ve "araba kullanıyor musun?" sorusuna "çok sık, işemeye bile arabayla giderim..." gibisinden cevaplar verinki ehliyetinizi mümkün olduğunca çabuk alabilesiniz. bahsettiğim numara ve tarihi bilmiyorsanız bile sorun değil oradaki bilgisayardan öğrenebilirsiniz.
 • eğer alkollü araba kullamaktan falan ehliyetinizi kaybettiyseniz, oturup ağlamak ve 3 ay beklemek en iyi çözümdür. zira zaman en iyi ilaçtır bu konuda.
 • nedense kimse aramayi dusunmemis. yahu once bi arayin tarayin, belki koltuklarin arasindadir ehliyet veya masanin arkasina falan dusmustur. iyice arayin, sonra yapin yapacaginizi.
 • - gitttiiii, gitti gül gibi ehliyettt!!!
 • -yandı gülüm keten ehliyet!
 • sakin ve huzurlu olmak. günümüzde kaybolan ehliyeti yeniden elde etmek o denli hızlı ve ucuzdur çünkü.
 • ilk once gomlek cebine bakilacak. sonra eve telefon edilecek ve tum gomlek ceplerine baktirilacak. olmadi mi? pantolon cebine bakilacak. sonra eve telefon edilecek ve tum pantolon ceplerine baktirilacak. hala mi yok?
  muhtemelen cuzdandadir. yoksa cuzdana bakmamis miydiniz? hemen bakin. yok mu?
  gercekten kaybetmis olabilirsiniz. ama durun! belki de ehliyetinizi evde unutmussunuzdur: ornegin pazar sporuna giderken esofmaninizda! orada da mi yok? emin misiniz kaybettiginize? peki, o zaman emniyet mudurlugune giderek gerekli islemleri yapmaktan baska careniz yok.
  ehliyetsiz arac kullanmayin, memur beyler kimliginizden ehliyetinizin var olup olmadigini ogrenebilseler de koz vermeyin ellerine. ceza yemeyin. ehliyeti kaptirmayin. dikkatli sur cocugum
 • arkadaşım buraya dikkat: [caps] ehliyetini kaybetme!!![/caps]

  evet karar verdim, boynumda taşıyacağım artık ehliyetimi. çok dertliyim çook doluyum bildiin gibi diil sözlük. bak anlatiym:

  --- 1.gün ---

  ehliyetin kaybedildiği farkedilir fekat bilinir ki yenisini çıkarmak maddi manevi çöküntü yaşatacaktır, o yüzden bu iş araba kullanılacak bi duruma kadar ertelenir. ve en sonunda o gün gelir çatar, arabalanmanın heyecanı yerini ehliyet çıkarmanın dehşetine bırakır. neyse korkunun ecele faydası yok denir, gidilir emniyete. ehliyet alındığı dönem hatırlanır, makul bi saatte gidilip 1saat kadar beklenerek alınmıştır o zaman. girilir sıra alınır, "sürücü belgesi" yazan pencereye doğru gidilir. bi an bakılır ki 4-5 kişi var sadece. mutlu olunur. ahhahahaa!!! boşuna sevinme dostum, 5dk sonra anlıycaksın anyayı konyayı. o zavallı insanların elindeki numaralarla seninkinin arasında 20li rakamlar vardır, bu bir avuç insan da sabah 9'da bu numarayı almış(o sırada saat 14 suları) ve sinir krizine henüz girmeyip sabredebilmiş zavallıcıklardır. biri şöyle der hatta: vallaha işte 9'dan beri bekliyoz, bugün halledeceaz işalla(halen gülümseyebilmektedir). gişedeki memura kem küm edilir, alınan cevap hafif t..k geçer bi havada "senin işin bugün olmaz sabah gel" olur.

  --- 2.gün ---

  saat ve anne sabahın 7'sine kurulur. evet, çok pis gaza gelinmiştir. uyku da bi yandan bastırmaktadır, "lan 8'de açılıyomuş haa hayatta inanmam" diye kendini kandırmak suretiyle 1saat daha uyunur. uyanıp apar topar gidilinir daha kimse yoktur şimdi diye içinden tekrarlayaraktan. saat 8:20 itibariyle 9. sırayı alabilmişsinizdir, buna da şükür diyerek geçilir oturulur. sırası gelen bi adamın, eksik bilimum belgesi yüzünden bi yerlere gidip gidip gelmesi izlenir, o sırada biriyle muhabbete dalması vs... hadi bu dallamayı geçtim, bütün bunlar olurken gişe görevlisine atılan nefret dolu bakışlar hiçbişeyi değiştirmemektedir; benim o koridorda boşu boşuna saatlerce çürüyor olmam onu neden rahatsız etsindir. 2 saatlik acı, kıvranma, duvar tekmeleme, hafif sesli sövmeler sonucu sıranız gelir. her ne hikmetse(!) başkalarının parmak izi ve belge takdim işlemleri yarım saat sürerken sizinki 5 dakikada hallolabilmiştir. lanetler yağdırarak mekan terkedilir.
 • gazeteye ilan vermeye gerek yokmuş. artık böyleymiş. zira ilan vermek, ehliyeti yeniden çıkarmaktan daha zormuş gibi geliyordu bana.
  şimdi ben bu ehliyeti kaybedince (istanbul'a geleli beri kaybetmediğim şey kalmadı zaten) bir panikle izmir(ehliyetimi izmir'den almıştım) trafik tescil birimine e-mail attım. 5 dakika içinde cevapladılar ne yapmam gerektiğini. bana ikametgahınıza en yakın trafik tescil birimine gidin demişlerdi, ben de gittim karşıyaka trafik tescil birimine. ama öyle değilmiş, ehliyetimi nerden aldıysam oranın trafik tescil birimine gitmem gerekiyormuş. izmir bornova için konuşuyorum, bu zımbırtıyı tekrar almak çok kolay burdan. kayıp ehliyetler için öyle sıra falan da beklenmiyormuş, direkt girip işlem yaptırıyorsunuz.
  sonuç olarak,
  dilekçe (evde yazıp gitmeyin, boşuna. onlar size veriyorlar taslağı, dolduruyorsunuz ilgili yerleri), nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 (ya da 3) tane vesikalık fotoğraf, parmak izi kağıdı (kendileri alıyorlar hemen orda) ve 60 tl karşılığında ehliyetiniz aynı gün elinizde. 60 tl 2010 için zamlandı mı bilmiyorum. 31 aralık 2009 itibariyle 60 tl idi.
 • yenisini çıkarmak için ödenen bedel gün itibarıyla 67 tl olup, istanbul için iem.gov.tr adresinden önce randevu almanız gerekir. siteden randevu almaya kalkar, süreci tamamlamadan vazgeçerseniz, bunu bir kez daha tekrarlamanız halinde 1 ay süresince randevu alma hakkınızdan mahrum olacağınıza dair bir uyarıyla karşılaşırsınız! randevu alma sürecinin sonunda çıktı almak zorunda olduğunuz belgeler olduğunu da hatırlatır, sabır ve kolaylıklar dileriz.