şükela:  tümü | bugün
  • aklımın almadığı saçmalıklar silsilesi.
    yurtdışında kullanabilmek için yeni ehliyet almaya karar verdim. ilk sıkıntı randevu almaya çalışmakla başladı. sistem 6 ay sonrasına randevu verdiği için nerdeyse tüm istanbul'daki randevular iki ay için dolu. sayfayı sürekli yenileyerek şansa bir hafta sonrasına beykoz'da randevu buldum. sıra geldi sağlık raporuna. aile hekimine gittim. hastaneye sevk ediyorum oradan kbb, göz, psikoloji vs raporu alman gerekiyor ama fsm hastanesi 200 tl alıyor dedi. yani 15 lira diye bize yedirilmeye çalışılan ehliyet ücreti bir anda 215'e çıkıyor. önce aile hekimine gidiyorum o hastaneye sevk ediyor, sonra hastaneye 200 lira ödüyorum, en son tekrar aile hekimine gidiyorum o raporu veriyor. hadi hastaneye yönlendirdin zırt pırt aile hekimine gönderip bana niye sıra bekletiyorsun. işin saçmalığı özel bir tıp merkezini aradım. biz 66 liraya direkt veriyoruz dedi. arkadaş bu ehliyet 15 lira değil miydi? ehliyeti olan adamın bu kadar çile çekmesi niye? ayrıca sgk'si olan adamın devlet hastanesinden 200 liraya bu rapor için tetkikleri yaptırması niye? insanlari 15 lira diye niye kandırıyorsunuz? özel sağlık merkezinin tek seferde 66 liraya verdiği raporu devlet nasıl olur da 3 sağlık merkezi gezdirerek 200 liraya veriyor. aklım yetmiyor malesef.
  • benim hikayem aptallığımla başladı, dolmuşta cüzdanı kaptırdım, hırbo götürdü, inence farkettim, hani mallık gelir yaa neyse.

kaybolduktan sonraki hikaye;
    ehliyetim, kartlar filan telaşla çınarlı polis karakoluna gittim, baktılar gelen kayıp eşya yok dediler, telefonumu ve ismimi yazdılar, ehliyetim kayıp napmalıyım? resmi olarak başıma birşey gelmemesi için? bilmiyom gibi cevaplar, baştan savmalar, polisten nefret etme katsayısının yükseldiği anlar, trafik şubeye gidip yenisini almanın zor olduğunu duymuştum ve eski ehliyeti iptal ettirme fikriyle bi koşu yenişehir trafik şubeye gittim, -şunları hazırla gel! iyi ama ben kaybettiğim ehliyetin yeni başvurusunu değil, eskisinin sisteminizden düşürebilirmiyim, dilekçe verip hükümsüz kılabilme gibi neler yapabilirimi öğrenmeye geldim napmalıyım? -yenisini al!
    cüzdanım kayıp, parasızım, kartlarım iptal, öğle tatilinin bitmesine 40 dk var ve bankadanda para çekemiyorum ortada kalıyorum, aynı durum iki gün sonra en iyi dostumun başına geliyor, arkadaş telefonuda kaptırınca kartlını dahi iptal ettiremiyor, karakolda benim aldığım cevapları alınca arbede çıkacak şekilde kavga ediyor, tutuklamaya çalışıyorlar filan bizim ki sakinleşip özür diliyor başına iş almamak için adliyeye gidiyor şikayetçi olmaya, olayı anlattığı kişide aslında en baştan buraya gelmeliydin bize dilekçe yazıcaksın ehliyetle ilgili diyor ve ufku/ufkumuz ikiye katlanıyor, anayasa kitapçığını ezberlemek gerekmiyor elbette ama nerden bilelim, söyleseler gitmezmiyiz? küfürler!

yenileme hikayesi;
    anlaşmalı bankaya 2 farklı miktarda toplam 15 16 lira kadar para yatırılıyorve ıslak imzalı mühürlü dekont alınıyor, pasaporttan artan 2 adet biometrik fotoğrafım olduğu için şanslıyım, sağlık ocağına gidip boş olan doktora giriyorum,
    -ehliyet için sağlık raporu istiyorum,
    +eminmisin?
    -son kararım!
    +bence düşünmelisin!
    -neyi?
    +3,4 farklı poliklinikte en az 1 gün boyunca raporlarını alıp gün bitmeden bana gelebileceğine inanıyormusun?
    -inanmıyorum!
    +çok güzel, o zaman seni dışarıdaki özel sektöre yönlendiren ben değilim, kendin gidiyorsun, kendi tercihin!
    -evet ben sgk primi ödeyen geri zekalı işçi sınıfı mensubu malın teki olarak, özel sektörden zorla aldığım iznimi gün boyu kullanmadan işimin başına dönmeliyim ki özel hastahaneye verdiğim parayı kazanabilecek işim olsun!
    +bravooo, ben böyle bir hasta görmedim, çok sağlıklısın o yüzden sana rapor verip kazaya karıştığındada sorumluluk almamak için kbb, göz vs dolaştırmam gerekiyor ama bunlara hiç gerek yok, 2 haneli rakamlara yapıyorlar, benden duymadın!
    -emredersiniz!

koşarak çıkıyorum, arabama binip, özel hastahanenin önüne ışınlanıyorum, içeride full makyaj, birazdan kel adamla sahne çekecek sağlık sektörü sekreteri emekçi çakma sarışınlar karşılıyor, 50 liraya işi bağlıyorum, kızılay kan bağışçı kartımıda cüzdanla kaybettiğimden 15 lirada kan kartı için veriyorum ama kimlikteki kan grubumu gösterip test yaptırmıyorum, sadece göz muayenesi yapılıyor ve 1 harfı yanlış okuyarak rapor almaya hak kazanıyorum, gıcıklığına tekrar test yaptırıyor ve hepsini okuyup çakma sarışına paraları basıyorum, iki adet biometrik fotoğraf isteniyor belgenin düzenlenmesi için!
    lan zaten 2 adet yazıyordu listede ama trafik şube içindi onlar, şimdi tekrar fotoğraf mı çektiricem? evet!
    trafik yoğun olduğundan koşarak fotoğrafçı arıyorum, kan ter içinde bulup elimdeki fotoğrafları veriyorum, dayı dandirik foto makinesiyle fotoğraflarımı çekip photoshop 5 te kırpıp renkli çıktıdan alıp veriyor, 20 lirasını vermeden uzatmıyor!

herşeyi tamamlayıp şubeye gidiyorum saat 16:30
    kimsecikler yok, kapıyı çalıp giriyorum, yeni ehliyet için geldim diyorum, randevu diyor?
    -(şok!) aaa haberim yoktu, pasaport gibi randevumu alacaktık?
    +evet!
    -almadım ya şimdi olmayacak mı?
    +evet!
    -müsaitseniz herhangi bir kolaylık yapamazmısınız? özel sektör çalışanayım ve tüm günüm bu belgelerle geçti, kolay kolay çıkamam bir daha ve araç kullanmayada devam ediyorum başıma iş alabilirim, yardımcı olsanız?
    +olmaz kardeşim, randevulu gelirse bekletemem onu!
    -peki, kolay girr...gelsin!
    +ne dedin sen?
    -kolay gelsin dedim?
    +ben öyle duymadım ama!
    -kızınca heycanlanınca peltekleşiyorum ben!
    +ii hadi yürü!

40 gün sonrasına randevu alabildim, gittim başvuruda bulundum herşey tamam, geçici ehliyet kağıda verdiler 14 günlük.

ptt kargoyla geldi, evde yokmuşum, arıyor postacı,
    +evde yoksunuz bilmem ne şubesine gelirsiniz,
    -niye?
    +imzalı belge, veremiyoruz.
    -tc mi söylim, kapıcı amca karalasın.
    +olmaz yassah!
    -gıda çarşısı şubesine gelemez mi?
    +hayır!
    -işçiyiz kardeş, ne zaman gidip alacağım ordan? yap bi güzellik.
    +müdürüm gıdaya bırakalım mı?
    *olmaz lan öyle şey!
    +olmazmış beyfendi.
    -kardeşim zengin olsam, param bok olsa ehliyetsiz gezsem kim ne diyebilir?
    +demezler valla!
    -işçiyim da, sen gün içerisinde her zaman izin alabiliyon mu? sizinki daha rahat olabilir ama bizde yok, bak zaten çok eziyet ettiler alıncaya kadar, yap bi güzellik.
    +tamam lan gıda şubesinden alırsın!
    -çok teşekkür ederim.

baştan denilmiş olsa adreste imzalı teslim diye, işyeri adresi verirdim!
    ama yok illa insanı hayattan soğutacaklar, sağlık ocağına git, geri dön özel hastaneye, sağlık raporuna fotoğraf çıkmasın git tekrar foto çektir, boş olmasına rağmen şubeden posta yiyerek kovul tam çile bitti derken ptt ninki başladı, tam bu telefon konuşmasında 16 gün sonra 444 lü hatla, gıda şubesiyle kavga ederek ulaştım ehliyetime!

bayraklıdaki dağıtım merkezindeymiş, gelecekmiş!

yakalansak ceza yicez, kaza bela olsa zaten hapı yuttun anlatana kadar, geçici belgenin süresi dolmuş!

dostumla konuşuyoruz, aq ehliyeti şubede böyle ptt de böyle oldu diye anlattım yazdıklarımı, demez mi adam ben şubeye girdim randevulu 3 5 kişi vardı onlardan sonra kimse kalmayınca aldı benim belgeleri halletti işlemleri yolladı gişeye beni diye!
    beynim vurulmuşa döndüm, benimkinde kimse yoktu almadı ya, randevulu gelecekler olur diye, zaten 2 dakika sürmüyor işlem!

randevulu saatimde gittiğimde sabah 9:00 da 10:00 a tarih almış dayı çakallık yapıp önüme geçti saatine filan bakmadan işlem yaptı aynı şahıs, bizde insanız ya sesimizi çıkarmadık, adi olacaksın yapıcaksın çirkeflik haklıyken haksız olacaksın azının payın vercekler tc vergi mükellefliğini kıça sokacaksın, brüt maaşıma bakıyorum, net maaşıma bakıyorum hakkıyla çalışmayan tüm memurların ölüsüne dirisine ananlarına avradnlarına öpücükler yolluyorum!

ben her ay işsiz kalabilirmişim gibi temkinli yaşıyor, borçlanıyor, birikim yapıyorken devlet bunlara maaşlarını iki gün geç verse naparlar acaba?
    15 gün geç almaktan, parça parça almaktan, döviz kurundan etkilenen firmanın dengesini bozmamaya çalışmaktan olduk lalezar!
  • aile hekimlerinin rapor için anlaşmalı oldukları yerlere sevk ederek para kırmaya çalıştıkları uygulamaya dönüşmüştür.

özele 50 lira bayılın bu 80ler memuru kafalı doktorların kompleksleriyle uğraşmayın.
  • türk bürokrasisi ve işbilmezliği ile saçmalığa dönüşen uygulama. yoksa gayet mantıklı.

ayrıca, yine aile hekiminin düzgün insanlığının ve işbilirliğinin ölçütü olmuş uygulama. şahsen benim aile hekimim temel motor becerimi kontrol etti, gözlerim görüyor mu diye o meşhur tabloyu okuttu imzaladı raporumu yolladı. işim toplam yirmi dakika sürmüştü.
  • "özel sağlık merkezinin tek seferde 66 liraya verdiği raporu devlet nasıl olur da 3 sağlık merkezi gezdirerek 200 liraya veriyor."

cevabını ben vereyim; sen özele gidip rapor al diye o şekilde veriyor. devlet bu işi tek seferde 20 tl'ye yapsaydı özeldekiler isyan ederdi. devlet seni hem bürokrasi hem de kol gibi fiyatla özellerin kucağına atıyor.
  • uluslararası bir firmada çalışırken kayıt tutulması açısından tüm araç kullanan personelin ehliyetleri sisteme kaydediliyordu. kayıtlardan biri de son geçerlilik tarihi. bilin bakalım o kadar ülke ehliyeti arasında kimin ehliyetinin son kullanma tarihi yok?

yenileme işlemi sırasında özellikle sağlık gereksinimleri doğru ölçülür ve ona göre ehliyetin yenilenmesine karar verilirse doğru bir sistemdir.