şükela:  tümü | bugün
  • aklımın almadığı saçmalıklar silsilesi.
    yurtdışında kullanabilmek için yeni ehliyet almaya karar verdim. ilk sıkıntı randevu almaya çalışmakla başladı. sistem 6 ay sonrasına randevu verdiği için nerdeyse tüm istanbul'daki randevular iki ay için dolu. sayfayı sürekli yenileyerek şansa bir hafta sonrasına beykoz'da randevu buldum. sıra geldi sağlık raporuna. aile hekimine gittim. hastaneye sevk ediyorum oradan kbb, göz, psikoloji vs raporu alman gerekiyor ama fsm hastanesi 200 tl alıyor dedi. yani 15 lira diye bize yedirilmeye çalışılan ehliyet ücreti bir anda 215'e çıkıyor. önce aile hekimine gidiyorum o hastaneye sevk ediyor, sonra hastaneye 200 lira ödüyorum, en son tekrar aile hekimine gidiyorum o raporu veriyor. hadi hastaneye yönlendirdin zırt pırt aile hekimine gönderip bana niye sıra bekletiyorsun. işin saçmalığı özel bir tıp merkezini aradım. biz 66 liraya direkt veriyoruz dedi. arkadaş bu ehliyet 15 lira değil miydi? ehliyeti olan adamın bu kadar çile çekmesi niye? ayrıca sgk'si olan adamın devlet hastanesinden 200 liraya bu rapor için tetkikleri yaptırması niye? insanlari 15 lira diye niye kandırıyorsunuz? özel sağlık merkezinin tek seferde 66 liraya verdiği raporu devlet nasıl olur da 3 sağlık merkezi gezdirerek 200 liraya veriyor. aklım yetmiyor malesef.
  • aile hekimlerinin rapor için anlaşmalı oldukları yerlere sevk ederek para kırmaya çalıştıkları uygulamaya dönüşmüştür.

özele 50 lira bayılın bu 80ler memuru kafalı doktorların kompleksleriyle uğraşmayın.
  • türk bürokrasisi ve işbilmezliği ile saçmalığa dönüşen uygulama. yoksa gayet mantıklı.

ayrıca, yine aile hekiminin düzgün insanlığının ve işbilirliğinin ölçütü olmuş uygulama. şahsen benim aile hekimim temel motor becerimi kontrol etti, gözlerim görüyor mu diye o meşhur tabloyu okuttu imzaladı raporumu yolladı. işim toplam yirmi dakika sürmüştü.
  • "özel sağlık merkezinin tek seferde 66 liraya verdiği raporu devlet nasıl olur da 3 sağlık merkezi gezdirerek 200 liraya veriyor."

cevabını ben vereyim; sen özele gidip rapor al diye o şekilde veriyor. devlet bu işi tek seferde 20 tl'ye yapsaydı özeldekiler isyan ederdi. devlet seni hem bürokrasi hem de kol gibi fiyatla özellerin kucağına atıyor.
  • uluslararası bir firmada çalışırken kayıt tutulması açısından tüm araç kullanan personelin ehliyetleri sisteme kaydediliyordu. kayıtlardan biri de son geçerlilik tarihi. bilin bakalım o kadar ülke ehliyeti arasında kimin ehliyetinin son kullanma tarihi yok?

yenileme işlemi sırasında özellikle sağlık gereksinimleri doğru ölçülür ve ona göre ehliyetin yenilenmesine karar verilirse doğru bir sistemdir.