şükela:  tümü | bugün
  • her türk erkeğinin, ehliyet* alana kadar mutlaka pek çok kez gerçekleştirdiği eylem...
  • ehliyet alabilmek için mutlaka gerçekleştirilmesi gereken* eylem.
  • bazi insanlarin "eeh arabayi ehliyet mi goturuyor" diyerek omru boyunca yaptiklari $ey..
    (bkz: hapishane)
  • bugün beni bi polise yalanıp üstüne de 10 milyon tl kaybettiren hede... (bkz: ben bugün bunu gördüm)

yıllar sonra editi: yanlış yapılmıştır. ben sürerken, polis de 10 lira karşılığında beni bırakırken hatalı davranmıştır. kendi adıma yaptığım yanlıştan dolayı diğer insanlardan özür dilerim.
  • aslinda tek korkusu polise yakalanmaktir o yuzden cevirme olmayan yollar ve yaninzda da ehliyeti olan birisinin bulunmasi makuldur/
    ha tabiki deli gibi trafik canavari olun demiyorum ama ehliyet sinavindan once kimseye zarar vermeden biraz calismak iyi olucaktir
  • sakin ortamlar secildikden sonra bir problem yaratmicak olay
  • ehliyeti evde unutmakla başa gelebileek bir şeydir.
  • sağlı sollu tutsak dolu yollarda, aksak, sakar ama illa gitmeyi istemektir. hevestir.
  • 2918 sayılı kanunun 36.maddesine göre suçtur.
  • lise 2'deyken paraya çevrilmiş hapis cezasına çarptırılıp, o zamanın parasıyla 300 milyona yakın kösülmemin müsebbibi...
    şöyle ki, arabayı adamakıllı iyi kullandığınızdan babanız sizi her işine arabayla göndermesine rağmen gözünüz doymaz da (bkz: ergenlik çağı hevesleri) habersiz olarak arabayı götürür iki tur atarsınız her zamanki gibi... ama bazen hatasız araba kullanmanız pek işe yaramaz. özellikle de nevruz günü malatya'da trafiğe çıkma dingilliğini yapmışsanız. her köşe başı kontrol noktası olmuştur ve de size üç arabalı ve başında başkomser olan bir ekip denk gelir. dolayısıyla polise çorba parası da veremezsiniz:
    -belgeler...
    (ruhsat çıkartılıp titrek ellerle verilir)
    -ehliyet?
    -evde memur bey...
    -kimi kandırıyosun, yoksa "yok" de, uğraştırma bizi...
    -vallaha evde abi, isterseniz beraber gidelim ev üçyüz metre ilerde...
    - (kulak asmadan) komserim ehliyetsiz...
    daha bi ssn geçmeden komiser telsizden: bağlanacak bi araç var hemen bi ekip gönderin...
    gelecek ekibi beklerken mağdur yalvarır: abi benim hedeflerim büyük, boğaziçine falan gidecem sicilime işlenir valla, yanarım ben...
    -trafik suçu taksirli suçtur, bişolmaz yeğenim....
    -abi n'olur başka bi çözümü yok mu bunun...
    -yazı tura atalım kamil, yazı gelse bırakalım çocuu, tura gelse ceza keselim...
    -ıııırrrrrrrrgggghhhhhh.... (cep telefonunun şarjı da bitmiştir, yanınızda oturan arabasının muayenesi bitmiş şahıstan telefonunu rica edersiniz...
    -gontur yoh yegen...
    -abi bi çaldırcam abimi sadece, ev az ileride hemen gelsin diye...
    (hafif zorlamayla telefon alınır, 20 kontör olduğu görülür. hemen abi aranır ama heyecandan 532 yerine 535 tuşlanmıştır, yanlış numara çıkar... konuştuğunuzu gören adam hışımla telefonunu geri alır...) (bkz: bahtsız bedevi)
    az sonra ekip otosu gelir ve bir polisle beraber arabanıza binersiniz...
    polis: ya yeğen ben daha önce hiç pikap kullanmadım araba gibi mi bu nissanlar?
    -abi naaptın, el frenini indircen bak şu direksiyonun yanındaki...
    -haa....
    -adın neydi abi senin?
    -cemil, ama değiştircem, güzel isim değil...
    (yolda giderken polisin cebi çalar)
    -alo... ha... başka cd yokmuymuş onun pozisyonları güzel değil... yok olm kim vcd bulucak işte, karakolun bilgisayarında izleriz gece... tamam hadi güle güle...
    -abi istiyosan sana cd ayarlıyayım bisürü var bende...
    -yok sen işine bak... (trafik otoparkına gelmişsinizdir)
    -ya usta yer yok...
    görevli: şuraya anarya gir babam...
    ben:abi, istiyosan ben parkedeyim, iyi sürerim bu mereti...
    (polis parkedemeyince aracı otoparka ehliyetsiz çocuk parkeder)
    -gel, işlemler yapılacak...
    -kimlik?
    -yanımda hiçbişeyim yok abi, aceleyle çıktım evden ekmek almaya... evdekiler de merak etmiştir, bi telefon etsem...
    -birazdan bırakıcaz olm seni, kimlik bilgilerini biliyomusun, tutanak tutacaz...
    -evet abi...
    işlemler biter ve ekip aracına atlarsınız... ama daha eve bikaç km varken telsizden ekip anaons edilir...
    -yeğen seni burda indirecez, acil iş çıktı, atla otobüse git...
    -abi otobüs param yok...
    -eee o kadarını da düşünecektin, in hadi işimiz var...
    hava çoktan kararmış ve de evden kmlerce uzakta beş parasız, yürümeye başlarsınız. evde anneniz meraktan fenalaşmış ve her an patlamaya hazır bomba gibi bi babayla karşılaşırsınız....
    ertesi gün bi yerden torpili bulur, yırtarsınız... (ama ben yırtamadım)