şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ağzına kürekle vurma isteğinizi yatıştırıp sakince şu manzarayı göstermeniz ya da izah etmeniz yeterli olacaktır. eğer hâlâ fikirlerinde bir değişme olmuyorsa beyin, geri döndürülemeyecek kadar uzaklaşmış demektir.

  2005 yılı ocak 1 $ = 1.34 tl

  2016 yılı kasım 1 $ = 3.25 tl

  bunlar hep amerika'nın oyunu işte, arkasında da israil. tabi yeaa sen üç milyar yedi yüz elli milyon milyar sen...

  hayret'ül edit ve el büdüt:

  ben bunları gündemden ve şehir hayatından bihaber, çalıyor ama yapıyor diyen, tek sıkıntısı yatsı namazında uyuyakalmak olan köydeki ali dayı, ayşe teyze gibi insanlar zannediyordum. doların yükselmesi ile ekonomimiz arasında bağ yok diyen sözlük yazarları da varmış ya la. kutsal davar aşkına...
 • "hhaaaa yarramı çoh eyi"
 • tedarikçilerimizin tamamı fiyatlarına zam yaptı.
  2017 fiyat listesine erken geçtiler.

  ama ''ehonomimiz çoh eyi elhamdülillah''
 • tamam diyin, nasılsa o da anlayacak "ehonomi çoh mu ey yohsa çoh mu kötü".
 • ne diyebilirsin ki, cahilliğinden cesaret alan bu insanlara.
 • hemen borç isteyeceksin. ondan sonra başlar paşam; "piyasalar durgun da, para dönmüyor da, rus gelmedi de". ama siyasetten konuya girersen "bırak bu lafları, onun bunun demesiyle bu ülke krize girmez, çok şükür herşey yerinde neyimiz varmış" diyecektir. bu tip asimetrik algı operasyonları kişiler üzerinde sık sık denerim. kesinlikle böyle çalışır.

  diğer bir örnek mesela trafik ve bitmek bilmeyen inşaat, yol yapımı kirliliği. konuya işe gidip gelirken zorlanmaktan girersin başlar dertlenmeye, konuya siyaset yaparak girersen "napsın adamlar bu trafiğe, bizim milletimiz çok duyarsız" veya "yağmur yağdı kar yağdı yollar parçalandı o da mı hükümetin suçu" modu. nabza göre şerbet diye atasözü olan bir kültürle nasıl mücadele edeceksin.