şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gün itibarıyla 3.80'i aşan dolar ve memleketi satsak kapanmayacak cari açık ve dış ticaret açığı ışığında büyük anlam kazanan cümle, nida, ünlem...

  hadi hep birlikte;

  ehonomi çoh eyi...

  edit: dolar olmuş 6.10 tl (27 eylül 2018). üstelik bunlar iyi günlerimiz. kişisel tahminim - öyle 8 - 10 lira değil - 2019 sonuna kadar korkunç rakamlara çıkacağı yönünde. bu cari açık ve dış borç, üretmeden kapan(a)maz ama üretime yönelik bir hamle olmadığı gibi elde avuçta olan kurumlar da - özellikle kapısına kilit vurulması için - satılıyor.

  sadece ekonomik değil ayrıca bir de gıda krizi var kapımızda. 3 yıldır vahim bir kuraklık yaşanıyor ülkede. tarım politikaları malum adeta çiftçiye savaş açılmış durumda bir de üstüne bölgesel kuraklığın dışında küresel iklim değişikliklerinin etkileri binince ciddi anlamda açlık tehlikesi beliriyor ufukta.

  ahaber'in haber yapmadığı şeyler yüzünden bir kesimle dalga geçenler de küreselci medyanın haber yapmadığı bu tür şeylerden habersizler. öyle aptallaştırılmış bir toplum var ki protein kaynağı besinlerin 1 yıl içinde 2,5 - 3 kat zam yediğini bile farkedemiyor. protein eksikliği öyle 20 -30 nesilde etkileyen bir şey değil. etkileri - olumlu yada olumsuz - bir nesili etkileyebiliyor. güçsüz, zekaca gerilemiş, beceriksizleştirilmiş bir toplum oluyoruz gitgide.

  çocuklara, gençlere ve kendimize çok distopik, adeta kıyametvari bir gelecek hazırlıyoruz aldırmazlığımız ve gerçeklerden kaçışlarımızla.
 • dolar 4 lirayı aştıktan sonra ve cumhurbaşkanlığı ekonomi başdanışmanı cemil ertem'in doların 4 lirayı aşması yalan, ekonomimiz büyüyor, enflasyon tek haneli rakamlarda, endişeye mahal yok diyerek kısaca ehonomimiz çoh eyi demiştir ve akıllara şu pala bıyıklı dayıyı getirmiştir.

  https://www.youtube.com/watch?v=acmnxuqcgfk

  mutfak tüpünün değeri arttı dolar düştü utanın biraz ya pis fetöcüler!
 • bugun, 11 nisan 2018 tarihinde dolar, tüm zamanların en yüksek kuruna ulaşmıştır.
  ehonomi coh eyi olmasa bu rakkamlara nasıl ulaşırdık bre müminler? büyük resmi görün. büyük rakkamları da görseniz kâfi.
 • "bismillah" diyerek hep birlikte söylememiz gereken sözdür.
  hep birlikte yüksek iman ve itikat ile söylediğimz, günde 4444 kez tekrar ettiğimizde göreceğiz ki allah bu mübarek ramazan ayında bizlere yardım edecek ve ülkemize bolluk verecektir.

  şu an yapılabilecek en iyi şey, bizi bu hallere koyan yüzde elliden biri karşımıza gelip işsizlik, faiz, benzin, mazot falan dediğinde ona ekonominin çok iyi olduğunu söylemektir.

  görsün bakalım nasıl bir duyguymuş.

  ama çıkmıyor ki bir tanesi bile şikayet etmiyor. bi görsem birini nasıl trollücem ama olmuyor. adamların beynindeki şikayet üreten kısım oksijen yetersizliğinden çürümüş.
 • (bkz: he amk aşırı çoh eyi)

  yanlız bu başlığın ilk girdisi 3 ay önce ve suser 3,80'i aşan diye başlamış. 4,80 e dayayan diye de biz devam edebilir herhalde.

  yıllardır bu memlekette bir günde dolar iki katına çıktı sözü ile kafa sikilir. adamlar o zaman büyük bir ekonomik devrim yapıp sabit kurdan dalgalı kura geçtide arttı dolar. siz naptınız olanı bellediniz.
 • gerçekten ehonomi çoh eyi fakat dış güçler ve ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar yüzünden dolarda artış söz konusudur.
 • bugün bir kez daha şahit olduğumuz durum. sebze ve meyve fiyatları, döviz, akaryakıt vs.