şükela:  tümü | bugün
 • izmir'li black metal grubu sanirim. sahneye kilic saplayan, ziplarken sahneye du$enlere tekme atan, $arkilari yine sanirim ba$tan sonra 'ehrimeeeeeeeeeeen''den olu$an olu$um. kutadgu bilig isminde produksuyonlari varmi$.
 • zerdüştlük dininde kötü ruhları simgeleyen ruh.. hürmüz ile devamlı rekabet altında bulunan tanrı ahuramazdaya bağlı ruhlardan biri.. (islamdaki şeytan, melek gibin)
 • bir sureligine masadan ayrildigimda adima gelen sicak sarabi alip parasini odedikten sonra sarabimi sag salim elime ulastiran kusel insan
 • yeni bir suser.
 • konser teklif edildiginde "sahnede kazan kaynatmamiza izin verilirse geliriz" diyen, vokalistinin makyajli(bkz: corpsepaint) ve deri kıyafetler icinde izmir konak meydanindan, kibris sehitlerine kadar yurudugu iddia edilen (bkz: oha) bilek metal grubu...
 • 1996’da ankara’da kuruldu. 90’ların ikinci yarısı sayısı artan black metal topluluklarındandır.

  1997’de “diabolical carnage” ve 1998’de lucifer’a türkçe bir yakarışla açılan “il aderrissa” adlı iki demoları çıkmıştır.

  özellikle “ortaköy cinayeti”nin ardından, il aderrissa’da yer alan bu çalışmanin klibi tvlerde bayagi bir dönmüstür
 • hayatimda dinlediğim en komik en igrenç müziğe sahip ankarali black metal grubu.hele bide türkçeye çevrilmiş kısmı yokmu şarkının altınıza doldurmamak için zor tutarsınız kendinizi. (bkz: lucifer)
 • ehrimen, zerdüşt dininde inanılan iki kuvvetten biri olan "kötülük ve karanlığın kaynağı"na verilen isim. diğer kuvvet olan "iyilik ve aydınlığın kaynağı" ise, zerdüşt'ün aslen tek tanrı olarak vaz ettiği ahura mazda'nın dönüşüp hürmüz adıyla ortaya çıkışından ibarettir. zerdüştlük, kötülüğün kaynağı ve kötülük problemi sebebiyle, tevhid inancının zamanla düalist bir görünüm aldığı bir din hâline gelmiştir. ayrıntılı bilgi:

  "zerdüşt, “aşavan” adını verdiği hakikat yolcularını, “ahura mazda” (hikmet’in efendisi) adlı tek tanrı’yı bilmeye ve ona ibadet etmeye davet etmiştir. politeist inançları şiddetle reddeden zerdüşt’e göre ahura mazda en üstün varlıktır. evrenin var eden, zamanın akışını ve kozmolojik yapıyı düzenleyen ahura mazda, aynı zamanda tabiattaki bütün zıt unsurların da yaratıcısıdır. zerdüşt’ün kitabı “avesta”nın bilhassa ilk ve en eski parçası olan “gatha” bölümü, tek tanrı inancına dayalı bir teoloji içermektedir. ancak avesta’nın diğer bölümlerine getirilen yorumlar, zaman içerisinde bir çeşit metafizik düalizme yönelmiştir. bu yönelimin temelinde, teolojinin en önemli meselelerinden biri olan “kötülük” ve “kötülüğün kaynağı” meselesi yatmaktadır. ahura mazda’nın her şeyi iyilikle yarattığı ve varlığın iyilik ile bir tutulduğu anlayış zamanla değişmiştir. zerdüştlüğün ikinci döneminde ahura mazda’nın aydınlığı, iyiliği ve iyi şeyleri “spenta mainyu” adı verilen iyi ruh (melek ya da kuvvet) vasıtası ile, karanlığı, kötülüğü ve kötü şeyleri ise “angra mainyu” adı verilen kötü ruh (şeytan ya da kuvvet) vasıtası ile yarattığı ve bu iki ruhun “özdeş” olduğu şeklindeki anlatım gelişmiştir. bu anlatım zamanla, ahura mazda’yı kötülüğü yaratmaktan tenzih etmek suretiyle varlığı ve oluşu ikiye ayırmış, avesta’yı yorumlayan “zend” (açıklama – tefsir) metinleriyle birlikte düalist bir teoloji ortaya çıkmıştır. artık zend avesta, “ohrmazd” (hürmüz) adını verdiği ahura mazda’yı iyiliğin ve iyi şeylerin yaratıcısı ve koruyucusu olarak tanımlarken, “ehrimen” adını verdiği angra mainyu’yu da onun zıddı, kötülüğün ve yokluğun kaynağı olarak tanımlayıp, ahura mazda’dan ayrıştırmıştır. böylece mutlak anlamda varoluşun iyi ve kötü olmak üzere birbirinden farklı iki unsurdan neşet ettiği bir evren kurgusu ortaya çıkmaktadır." yetkin ilker jandar, felsefi düşünce tarihi üzerine.
 • firdevsi'nin şehname'sinde geçen şeytan ya da kötü ruhlu insan anlamındaki kelime.
 • isimlerini hep farklı farklı yazmış izmirli* türkçe black metal grubudur kendileri.bugüne kadar hangi konser afişini gördüysem isimleri hep farklı yazılmıştı**.türkçe black metal diye yeni bir kavram ortaya atmışlardır.bizde çok merak etmiştik neymiş bu kavram diye.meğer olay satan yerine şeytan diye bağırmakmış veya onlar yanlış anlamışlardı bilmiyoruz.ama komiklerdi ve birçok sorunlu, herkezden daha akıllı, intahara meyilli ve gotik hatun fanı vardı.bu sayede birçok gotik erkek zoraki fan da kazanmışlardır.şuan ne yapıyorlar bilmiyorum fakat o dönemin birçok blackçisi (kendi tanımlamaları benim bir suçum yok) tanıdıklarım şuan iş güç diye koşturmakta ve sorunlu çıtır gördüklerinde "hey gidi hey bizim zamanımızda böyle böyleydi" diye nutuk atmaktalarsa onlarında halinin bu duruma yakın olduğunu tahmin etmekteyim...