• alm. içkin gri. hiç bir ışık kaynağı yokken gördüğümüz çok koyu gri tonu. tamamen siyah olmamasının sebebi retina ve optik sinirdeki hücresel aktivitelerin yarattığı gürültü*dür
  • insan gözü, zifiri karanlıkta en siyahı göremez. eigengrau, görülebilen siyaha en yakın tondur.

gezi parkı eylemlerinin 4. yıldönümü: eigengrau

https://www.facebook.com/…s/videos/1711154025580379
  • almancadan literatüre kazandırılmış kavramlardan biri. literal çevirisi self-gri (eigen: intrinsic, own) (grau: gri) gibi bir şey.

zifiri karanlık diye tabir edilen ortamlarda gözümüz yine de bir miktar "siyah" algılıyor, en azından bir çok insan bu yönde ifade veriyormuş. kendi hafızamı yokladığımda ben de buna benzer bir durumu anımsadığımı gördüm.

hexcode siyah #000000 iken eigengrau #16161d olarak ifade ediliyor. şu da görsel karşılaştırması

görselde gördüğünüz gibi, karanlık bir ortama girip sağa sola baktığınızda görebildiğiniz en "karanlık" ton #16161d kodlu eigengrau rengidir (ne biçim tanım, ne biçim ifade lan bu). özetle "insan gözünün görebileceği en karanlık renk" diyebiliriz.

sebebi ise rhodopsin izomerizasyonuna bağlı background noise olarak açıklanmış. yani ortalıkta foton yokken bile rhodopsin'in şekil değiştirmesine bağlı olarak iletilen sinyal yüzünden tamamen siyah göremiyor-muş-uz. vantablack gibi siyah görsek ne, görmesek ne zaten.

buna ek olarak lumina obscura diye bir ifade var, "karanlık ışık" anlamına geldiği söylenir. oksimoron, fakat hoş bir ifade.
  • meteor grubunun adastra albumunden bir parca. nereden, nasil spotify bana onerdi bilmiyorum fakat, son zamanlarda dinledigim en iyi parcalardan birisi.
  • izlerken hungur hungur agladigim video.

soundtrackindeki sarki icin de buraya alayim sizi: https://open.spotify.com/…ck/1mokjlaur9hpzlmw4m2t8f
  • meteor'un başıma orta doğuda gezerken taşlar yağdırdığı hissiyatı uyandıran şarkı. orient tarzı çok nefis, hard sayılabilecek transın şarkıyla uyumu çok ilginç bir şekilde harika, bütünsel olarak bakınca kopuk kopuk ve alakasız ritimler melodiler tarzların bir araya gelip nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde mükemmele çok yaklaştığını görüyorum. 2015 2016 yıllarında çok çok çok dinlemiştim. tekrar karşıma çıkarttığı için spotify'a teşekkür ederim. eigengrau
  • hissedilen ile gerçeğin farkını koyan güzel bir detay. gerçek hissettiğinizden daha kötü zira.
  • gezi parkı eylemleri dolayısıyla 140journos un hazırladığı videoya konu olan isim. aynı zamanda fonda ki müziği yapan grup mu desem müziğin ismi mi desem bilemedim. şuradan youtube linkine ulaşabilirsiniz. gezi eylemleri ile ilgili linke de bir üstte ki entryden ulaşabilirsiniz. içerik yine bir 140journos başarısı...
  • bu parçayı kelimelerle anlatacak kapasitede görmüyorum kendimi. benim için o kadar çok şeyi ifade ediyor ki bunları yazıya dökmem mümkün değil.

ancak şunu söylebilirim. hani bazen sorarlar ya "10 dakika sonra kıyamet kopacak olsa ne yaparsınız?" diye. buzdolabından soğuk bir kola çıkarırdım. kulaklığımı takardım. bir köşede oturur vaziyette bir yandan son kolamı içerken bu parça eşliğinde varoluşumun sonlanmasını beklerdim. kendimden emin ve huzurlu bir şekilde...
  • gözümüzü kapattığımızda gördüğümüz siyahtan biraz farklı olan renge "eıgengrau" denir.*
hesabın var mı? giriş yap