şükela:  tümü | bugün
  • bo burnham'ın yönettiği 2018 yapımı film. yılın seattle film festivali'nde 'en iyi film' seçildi.
  • izledikçe yeni nesilden ne kadar farklı bir çocukluk geçirdiğimi fark ettim.
    ki daha dün gibi ailemi beni anlamadıkları için yargıladığım günler...
  • çocukluğunda veya hâlâ, gavurların introvert dediği bizim içine kapanık dediğimiz tarzda bir insansanız sizi en baba gerilim filminden bile daha çok gerecek çok iyi film.

kayla'nın yaşadığı şeyler o kadar gerçekçi ki onun yaşadıklarının bir kısmını bile hayatınızda tecrübe ettiyseniz, filmi izlerken kayla'nın hissettiklerini birebir hissetmemeniz mümkün değil.

filmin yazarı ve yönetmeni bo burnham eminim ki buna çok benzer bir çocukluk geçirmiş ki bu kadar gerçekçi bir film çıkarmış ortaya. kayla karakterine verdiği bazı repliklerle dünyadaki bütün introvertlerin hislerine tercüman olmuş. baba karalterine attırdığı tiradlarla da hem duygulandırmış hem de keşke bu durumdaki her çocuğun böyle ebeveynleri olsa dedirtmiş.

tabii doğuştan sülalesi rahat, dışa dönük* insanlar filmi izlediğinde karakterle empati kuramayıp karaktere sinir olacaklar ve filmi yerden yere vuracaklar. bu arkadaşların yorumlarını dikkate almamak faydalı olur. ayrıca kendilerine de filmi izlemelerini önermem.

sonuç olarak bu tarzda yapılan nadir ve iyi filmlerden eighth grade, o yüzden değerli bir film.
  • konusu olmayan, sıkıcı, başroldeki kızın yaptığı her hareketin insanı aşırı derecede rahatsız ettiği film. bu rahatsızlık kızın yaşadığı insanı geren olaylar yüzünden değil, kızın kendisinden kaynaklanıyor.

film nasıl başladıysa öyle bitiyor. ortaokullu aşırı çekingen, içine kapanık, 1.5 saatlik filmde 12.786 defa "like", 7.201 defa "cool" diyen bir kızın hayatını anlatan belgesel sanki. 1.5 saatlik kızın yaşadığı çekingenlikler, aptallıklar, heyecanlanmaları. film bundan ibaret.

7.8 olan imdb puanına aldanıp indirdim, başladığım filmi bitirmek gibi bir huyum olduğu için bitirdim ama canımdan can gitti.

fularınızı takar izlerseniz ya da eğitimci veya ergenlik psikolojisine meraklı iseniz filmde hoşunuza gidecek pek çok şey bulabilirsiniz. aman efendim, işte içinde bulunduğumuz teknoloji çağında çocukların daha da yalnızlaşması, akran zorbalığı, bunun sonucunda içe dönük ergenlerin yaşadığı içsel buhranlar...

eğer benim gibi işten eve geldikten sonra, canınız şöyle güzel bir film izlemek istediğinde açıp seyreden bir kişi iseniz, bu film o film değil. bu film, bok gibi film.
  • --- spoiler ---

sırada ne olacağını asla bilemezsin ve işleri heyecanlı, korkutucu ve eğlenceli yapan da bu.
    --- spoiler ---

https://replikler.net/…ighth-grade-replikleri-2018/