şükela:  tümü | bugün soru sor
  • “yaptığı her şey yarım yamalak olan, bu nedenle de yanlışlıkla yaşayan bir adamım ben.”
  • wie bitte
  • vedat türkali'nin bir gün tek başınası, camus'nün düşüş'ü ve sartre'ın akıl çağı ile beraber harika bir dörtlü olabilecek kitap, zira bu ortama dahil edilebilir oluşu bile bu kitabi çok özel bir yere koyuyor. bugün kırmızı saçlı kadın'ı okurken, hayranlıkla takip ettiğim orhan pamuk'un araştırıcı kimliğinin bu romanda göze batar şekilde ortaya çıkışına hayıflanıyordum ki aklıma o gün için bir şemsiye kitabı geldi. yazarın bu denli gelişine yazmış gibi görünebilmesi, bunu da fütursuzca yapıyor oluşu aslında yukarıda saydığım üçlüye bir beckett da eklemek gerektiğini düşündürüyor.
    kitabın belki de en çarpıcı noktası her sistemin kendi suçlarını doğurduğu gerçeğini yüzümüze sertçe vurmasıydı. sanırım en ateşli politik sorgulayış dönemlerimde bir dönüm noktamı belirleyen yapıtaşlarından biridir bu kitap.
  • "...hayatlarının yağmurlu ve uzun bir günden, bedenlerinin de o gün için gereken bir şemsiyeden başka bir şey olmadığını hissetme noktasına gelmiş insanlar..."

güzel kitap :) merak edenler için;
    https://www.instagram.com/…a9fc/?taken-by=bookogina
  • -yazdıklarım spoiler olabilir- sessiz sedasız, süssüz püssüz gerçekleri bir ayna gibi gösteren kısacık ama çok etkili bir roman. kabul ediyorum ki başlarda çok sıkıldım. en fazla yirmili yaşların sonlarında okunacak ergen kitabı dedim. ta ki anlatıcının kibriyle başının dertte olduğunu söyleyene kadar. bu kitap bana kendimi anlattı, hiç kabul etmek istemediğim kibrimi tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi, bitene kadar da rahatsız etti. okuyun, okutunuz efendim.
  • ne denebilir, gerçekten de "bütün herkes dünyaya ait olma duygusunun icadı için çalışıyor"dur belki de...