şükela:  tümü | bugün
 • temizlikden sorumlu vurucu tim
 • moskova ya iyice yaklasmis olan alman ordusu ile hareket eden ss katliam birlikleri. gorevleri rastladiklari yahudi, komunist kim varsa yok etmek idi.
 • ilginç bir biçimde sovyet hegemonyasından kaçan insanların alman saflarına geçmesini engellemişler, * ve ailelerini kaybeden insanların m. s. malinin'in birliklerinde gerilla savaşı vermesine neden olmuşlardır. polonyada çok ciddi katliamlar gerçekleştirmişler, sonra da barbarossa harekatı ile sovyet topraklarında icraatlarına devam etmişlerdir.

  ilk olarak batı kanadından (ukrayna vb.) sovyet topraklarına giren einsatzgruppen birlikleri (aslen çeteleri) yerel halka hiç de bekledikleri kurtarıcılar gibi davranmamış; aksine sokak infazları, komünistlerin ve yahudilerin halkın gözü önünde katledilmesi ve yerel halka aşağı ırk olarak bakmaları sonucu olası bir yerel desteği de kaybetmişlerdir.

  politik olarak yerel halka yaranmayı bile akıl edemeyecek kadar nefretle doluydular. rüzgar ekip fırtına biçtiler. akıllı olsalardı yerel halkı sovyet hükümetine karşı teşvik ederler, bundan da hem lojistik hem de ayni güç elde ederlerdi. türkistan lejyonu'nun da maya tutmamasına yol açmışlardır. taktik bir hatadır. stratejik bir hataya dönüşmüştür.
 • bu mangalar, nazilerin polonya'yı işgal etmesinin ardından, hitler'in talimatı ile gestopa şefi heydrich'e verilen bir yetkiyle kurulan timleridir. bu özel birliklerin görevi, işgal edilen bölgelerde düzenli ordunun ardında hareket ederek, imha edilmesi gereken grupları bulmak ve öldürmektir.
  a b c ve d isminde 4 einsatzgruppe timi vardı. her birlik 600 ila 1000 askerden oluşuyordu.

  a grubunun başında walther stahlecker ardı. hukuk doktorası yapmış biri . görev yeri batlık ülkeleri idi. bu timin yaptığı işlerin çoğunu litvanyalı ve letonyalı gönüllüler halletmişti

  b grubunun başında suç masası şefi arthur nebe buluyordu . beyaz rusya da görevli idi

  c grubunun başında otto rasch siyasal bilimler ve hukuk doktoralı bir amca. doktor doktor olarak biliniyordu. görev yeri ukrayna idi
  d grubunun başında otto ohlendorf vardı. ekonomist.görev yeri romanya-bukovina.

  bu timler özellikler baltık ülkelerinde ve kısmen ukrayna da yerel halkla işbirliği yapıp pek çok yahudi ve komünisti katlettiler.
  (bkz: petras zelionka)
 • doğu cephesi açılmadan önce faaliyette bulundukları polonya'dan başka ayıbalığı harekatı (britanya işgali) sonrası ingiltere'de görevlendirilmesi için emirname hazırlanan ss'e bağlı cinayet birlikleri.
  britanya istilasının ardından adada kurulacak askeri hükümetle koordineli çalışacak şekilde merkez karargah londra olacak ayrıca birmingham, bristol, liverpool, manchester ve edinburg'da ofisleri bulunacaktı.
  ''britanya'da kurulacak askeri hükümetin örgütlenmesi ve çalışması üstüne emirler''de belirtildiği üzere görevleri erişkin ingiliz erkeklerinin avrupa ana karasına gönderilmesi, partizanlara karşı savaş, siyasi ve ırki suçluların infazı ve asayişi sağlamakla sınırlandırılmıştı.
  ayıbalığı'nın süresiz ertelenmesiyle, bu terör rejimi adalar üzerinde hiç bir zaman hakimiyet kuramasa da sovyetler birliğinin batı kesimi ve polonya yeterince şanslı değildi.
 • ss'e bağlı cinayet birlikleri.
  doğu cephesinde ilerleyen wehrmacht birliklerinin arkasından hareket ederek, yahudi ve partizanları öldürme görevi ile kurulmuştur. 4 grupdan oluşur. aslında 2 grup daha planlanmıştı. bunlardan biri ingiltere'de görev yapacaktı ancak ayıbalığı harekatının iptal olması ile bu grup oluşturulmadı. kurulması planlanan diğer grup ise ortadoğu'da faaliyet gösterecekti. afrika cephesindeki çarpışmalar almanların lehine sonuçlansaydı, muhtemelen ortadoğu'da da katliamlar yapacaklardı. zira hitler'in planına göre, yahudi temizliğinin 1948 yılına kadar bitmesi hedeflenmişti.

  her grubun başında üniversite eğitimi almış, yabancı dil bilen, klasik müzik hayranı birer subay bulunurdu. girdikleri köylerde yakaladıkları yahudi ve partizanları acımadan öldürüyorlardı. genellikle büyük bir mezar kazdırırlardı kurbanlarına, sonra da onları mezarlara koyar, sırayla öldürürlerdi. yaptıkları bu katliamları hem kamera hem de fotoğraf makineleri ile kayıt altına alırlardı. bu katliamları da şölen havasında yaparlardı. kendilerini kurtarıcı olarak gören yerel halkın bir kısmı da bu şöleni neşe içerisinde seyrederdi. katliamlarını izlemeleri için heinrich himmler'i çağırdıkları zamanlar da olmuştur. bu gruplardan litvanya'ya gidenlere pek iş düşmemiştir. zira katı katolik olan ve yahudilere pek de iyi gözle bakmayan letonya halkı, ölüm timlerinin gelmesiyle aldıkları cesaret ile katliamları bizzat kendileri gerçekleştirmiştir.

  ilerleyen dönemlerde bu grupların kullandığı metod terkedilmeye başlanmıştır. adam öldürmekten bitap düşen askerlerin psikolojilerinin de bozulduğu ileri sürülerek, yeni katliam tarzları düşünülmeye başlandı. öncelikle ölüm kamyonları fikri uygulandı. gaz odası görevi gören kamyonlara yahudiler doldurularak öldürüldü. bu yeni yöntem hem daha masrafsız hem de daha hızlıydı. ancak bu fikirden de vazgeçildi ve herkesin bildiği devasa kamplar kuruldu.

  bilinenin aksine yerel halkın hepsi tarafından da lanetlenmemiştirler. özellikle litvanya ve belarus civarında bu birliklere büyük katılımlar olmuştur. hatta yüksek rütbeli slavlar da yer almıştır bu grupların içerisinde. bu slavlar hem bölgeyi tanıdıkları için hem de bölge lisanlarını bildikleri için, ölüm timlerine bayağı yardımcı olmuşlardır. hatta letonyalı olup bu ölüm timlerinde görev alanların geçtiğimiz yıllarda biraraya gelip, gururla geçmişlerini andıklarına dair bir haber görmüştüm.
 • bir ara sürekli belgeseli national geographic'de dönen üyelerinin çoğu gönüllülerden oluşan ss birlikleri.
 • nazilerin seyyar infaz mangaları. ukrayna yahudileri dahil 1 milyondan fazla insanı buldukları yerde katletmişlerdir. (1941/1945 arası) (bkz: einsatzkommando)
 • netflix’te 4 bölümlük bir belgeseli bulunan nazilerin soykırımdan sorumlu birliği. bu barbarların yaptıklarına her rastgeldiğimde kanım donuyor.
 • nazilerin polonyayı işgali sırasında ss birliklerinin peşine taktığı 3000 kişilik ekip.

  bu ekip işgal edilen bölgelerde komünist ve yahudileri tespit edip öldürmek için kurulmuştu. polonya işgali sırasında 600.000 kişiye yakın insanı katletmiştir.
hesabın var mı? giriş yap