şükela:  tümü | bugün
 • einstein'ın genel görelilik teorisinin evrimini ve einstein'in fikirlerini anlayan ilk fizikçi ingiliz bilim adamı sir arthur eddington arasında ki ilişkiyi anlatan belgesel film.

  editovski: teorem düzeltme.
 • doctor who'yu canlandıran david tennant'in da icinde bulundugu film.fizik seven insanlar tarafından izlenmesi gereken bir film.ben fizik den anlamam ama en azından filmde sunu anladım;

  --- spoiler ---

  "newton'un yer cekimi kanuna gore gunes su an yok olsaydı bunu o an hissedermişiz çünkü yer cekimi kuvveti ısık hızından daha hızlıymıs"

  --- spoiler ---
 • einstein'in izafiyet teoremi değil genel görelilik kuramı hakkında bir filmdir.einsteini oynayan oyuncunun sevimliliği için bile izlenmeye değer.
 • bu bilimsel devrimde eddington'un çabasının dünyaca yeterince takdir edilmemesine içerleyen ingilizlerin haykırışları. uzun sözün kısası film çaktırmadan "bizim eleman teorisini ispatlamasaydı einstein sefil bir alman bilim adamı bozması olmaktan asla çıkamayacak, unutulup gidecekti" diyor sanki.
 • geçen hafta saat 04:00 civarına kadar cnbc-ede keyifle izlediğim film.

  fizik üzerine hiç bir bilgisi olmayan ama hep merak etmiş birisi olarak beni ekrana kitlemiş, oyunculukmuş zartmış zurtmuş siklemeden sadece hikayeye odaklandırmış ve bir çok olayı görünce "vay anasını demek öyleymiş" gibisinden tepkiler vermeme sebep olmuş güzel bir film.

  albert einstein'ın nasıl einstein olduğunu benim gibi hakkında çok az bilgiye sahip insanlara göstermesi gayet keyifliydi. fiziğe meraklıysanız ve pek akıcı olmayan filmler sizi sıkmıyor ise gayet gideri olan bir film, bilginize. ayrıca einstein'ın o meşhur dili dışarda fotoğrafının öyküsünü "de" (bir çok şeyin yanında bunu da) benim gibi bilmeyen insanlara anlatıyor. hoş.
 • bir delinin dil çıkarması,
  bir dahinin göz kırpması.
 • fizik seven birinin kesinlikle izlemesi gereken bir yapım. bir belgesel değil kesinlikle. biyografi demek belki daha doğru olabilir ancak iki bilim aşığının ortak çalışmalarının biyografisi. ilim irfan sevdasından mı farklıyı arayıştan mı bilinmez ben gerçekten beğendim. biraz kısaydı ancak, teoriyi ve süreci basitçe gayet güzel anlatmış. denildiği gibi izafiyet değil genel görelilik teorisi anlatılıyor. max planck'ı einstein ile çalışırken görmek ayrıca güzeldi, bir yerlerden erwin schrödinger'de kedisiyle gelir mi diye beklemedim değil. müzikleride çok hoştu gerçekten.

  --- spoiler ---

  yalnız eddington bildiğin gay denmiş film boyunca alttan alttan ona üzüldüm. piyano anfi fark etmez einstein affetmez modunda olmasıyla beni gerçekten üzüyor böyle yapımlar. farklı noktalarınıda katalım ünlü şahsiyetlerin derken hep olumsuz yanlarına dokunuyorlar. bizde de böyle bi mustafa filmi çekiyorlar arada hatunlar, sigara, alkol ver alttan alttan seyirciye ohh. "atatürk tabu mu", "eee yalan mı içmez miydi?" fln, tamam birader olmayabilirde burda bir art niyet olmadığına samimi olarak inanıyor musunz? yapmayın allah aşkına.

  --- spoiler ---

  teoriyi kanıtlayan fotoğraf için de böyle buyurun:

  http://en.wikipedia.org/…:1919_eclipse_positive.jpg

  sir isaac'in kemikleri sızlamıştır..
 • --- spoiler ---

  filmin başında bir yerde eddington kütüphaneye gidiyor ve görevliye: "einstein, albert. elimizde ne varsa" diyor. o zamanların googlearaması. görevli gidiyor 2 dk. sonra elinde kitapla dönüyor. - yaklaşık 1 sonuç bulundu (120 saniye).-

  --- spoiler ---
 • izlerken sürekli "acaba konu schrödinger'e ne zaman gelecek?" diye beklediğim ama yine de pek güzel olan bir film. rahatlıkla birine tavsiye edilebilecek bir film.
 • fizik severler için hatta meraklılar için hatta bişey öğrenmek isteyenler için çok güzel bir yapım.özellikle einstein nasıl bu kadar işi başardı onun kadar zekisi gelmez bi daha gibi soruların cevapları çok net anlaşılıyor. einstein' in durumu sadece zekayla alakalı olmadığı (tamam zekanın tabiki önemi büyük) çalışma disiplini ve vazgeçmeme azmi durumu daha net ortaya koyuyor.