şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyanın gördüğü en büyük dahilerden albert einstein, 18 nisan 1955 tarihinde vefat etti. ölümünü takiben yapılan otopside, patolojist thomas harvey tarafından beyni ve gözleri ailesinin haberi olmadan alındı(bir kavanozda yıllarca saklanacaktı). nitekim vasiyetinde bedeninin yakılmasını isteyen einstein'ın isteğiyle de çelişiyordu bu durum.

  olay gazetelerde duyulduktan sonra einstein'ın ailesi bilim için sesini çıkartmayıp beynin çalışılmasına izin verdi.

  1985 yılında dr.marian diamond yaptığı çalışmada einstein'ın beyninde çok fazla glial hücre olduğunu saptadı. ancak çalışılan grubun ıq skoru, ölüm nedenleri gibi faktörlerin bilinememesi sebebiyle bu sonuç dikkate alınmadı.

  1996 yılında dr.sandra witelson einstein'in temporal ve parietal lob parçalarını çalışır. ancak einstein'in beyninde sylvian fissür adı verilen kısmın hemen hemen hiç olmadığını fark eder. bu durumda parietal lobun normalden daha geniş olduğunu, yine bu bölgede daha fazla hücre olacağını söyler. parietal lob da temel olarak algılarımızı ve üç boyutlu düşünmemizi yönetir. bu da einstein'in hayatında başardıklarıyla uyumludur.

  her ne kadar bazı çalışmalar ön plana çıkıp dünya kamuoyunu meşgul etse de bir beynin tam olarak nasıl çalıştığı %100 bilinmiyor. bu da bazı konularda yeterli söz hakkımızın olmadığı anlamına geliyor. einstein'ın beyniyle ilgili çalışmalar devam etmekte. beyni izinsiz alan thomas harvey ise hayatının sonlarına doğru -beyni -aldığı yere princeton hastanesi'ne geri götürür.

  https://youtu.be/zsdytqaiols
 • aynştayn da olsa erkek erkektir; beyninin 4 te 3 ü seks, kalan dörtte biriyle de atomu parçalamış işte. 63 yıldır buna mı uğraşmışlar, buyrun çözdüm next please.
 • çok derin mi dondurulmuş. *