şükela:  tümü | bugün
  • ''tanrı zar atmaz'' diyerek kuantum teorisini küçümsemesi ve aksinin ispatlanması ile ortaya çıkan gerçek.
  • (bkz: atomların aynı anda iki yerde olabilmesi) nin de bonus olacağı yanılma.
  • bkz: lise kitaplarında kuantum teorisi okutulduğunu öğrenmek

kuantum einstein'ın en büyük yanılgısıdır.
  • einstein'in zamaninda yanildigi diger bir konu (bkz: kozmolojik sabit)

einstein insandir yanilabilir ama bir insanda olma ihtimali cok dusuk muhtesem bir beyin tasir.

bir de einstein'in yanilmadigi konular vardir, ongurdugu bazi seylerin yuz yil sonra bile kanitlanmasi gibi...
  • tartışmak için neden kuantum fiziği gibi bir konuyu seçtiniz acaba? futbol gibi sistem gereksinimleri düşük konular tartışmak için daha ideal olabilir. ortaya güzel argümanların, fikirlerin çıkacağına inansam bende dahil olacağım fakat şu halinizle çok komiksiniz amınakoyim.
  • einstein atom üstü dünya için haklıdır. orada değil tanrı, ben bile zar atamam. atom altı dünyada boyut küçüldükçe bildiklerinizi unutmanız gerekiyor.

heisenberg'ün belirsizlik ilkesi, bir atom altı parçacıkla ilgili şunu söyler:

* × * × * büyük eşit planck sabiti

burada parçacığın pozisyonundaki belirsizliği iki katına çıkarırsanız (yani parçacığın pozisyonunun bilgisine olan ihtiyacınızdan iki kat feragat ederseniz), denklem gereği, parçacığın hızının belirsizliğini yarıya indirmiş olursunuz (yani parçacığın hızını belirleme olasılığınızı ikiye katlarsınız). denkleme bir anda giriş yapan olasılık, einstein'ın çekincelerinden biriydi. bu da onun sözlerine yansıdı.

şimdi yaşadığımız boyutlarda bir dünyanın konumunu ve hızını hesaplamak kolaydır, buralarda ben zar atamam. çünkü dünya'nın kütlesi belirsizliğin hükmettiği boyutların çok uzağında, çok büyük bir kütle. kütle yukarıdaki denklemde ne kadar büyürse, yanındaki belirsizlikler, çarpım durumundan dolayı o denli küçülmek zorunda. küçük belirsizlikler, büyük boyutlar. atom altı dünyaya gidildikçe, makro dünyanın güvenilir sabit görüntülerinin yerini ürkütücü bir hareket almaya başlar. maddenin bir enerjiden ibaret olduğu (yani einstein'ın yine haklı olduğu) yavaş yavaş ortaya çıkar. **

post scriptum: bu arada tabii, "einstein atom üstü dünyada haklı." demek, "heisenberg atom üstü dünyada haksız." demek değil. bilakis, heisenberg'ün denklemi makro dünya için de geçerli ve bu boyutlarda, yukarıda da bahsedildiği gibi, sadece düşük belirsizlik değerleri veriyor.
  • herbiri kuantum profesörü olan suserler, başlık açmış einstein'ı eleştiriyorlar
    ilk şaşkınlığı attıktan sonra sorayım bari; söz konusu kuantumun hangi konusu kardeş?
    eleştirdiginize göre siz bilirsiniz gerçi ama ben yine de yazayım halk aydınlansın; kuantum fiziği kendi içerisinde çok fazla konu barındıran bir alandır. einsteinın da kuantum fiziğinde, izafiyet teorisi ve ikizler paradoksu başta olmak üzere bir çok çalışması olmuştur. bu calışmalar düşünce deneyi olarak alevlenip fizik prensipleri kullanılarak formulize edilmiştir.
    yani bir teoriyi çürütebilmek, sadece düşünsel olarak değil formulasyonu da çürütebiliyosan gerçekleşebilir.
    o yüzden, eleştirileriniz ile birlikte aksi yönde geliştirdiğiniz formüllerinizi de paylaşırsanız sevinir ve aydınlanırız sayenizde.