şükela:  tümü | bugün
  • alan p. lightman ın muthis bir kıtabı. fazla soze luzum yok alın okuyun. very inspiring.
    (bkz: inspiration)
  • zaman olgusunun farklı kavramsallaştırmalarının hikaye edildiği bölümlerden oluşan, italo calvino'nun le citta invisibili kitabına benzer bir tat veren güzel kitap. mimarlık öğrencilerine calvino okutuluyorsa fizikçilere de bu kitap okutulsun, bence.
  • einstein'ın, zaman kuramını altüst edişini eğlenceli bir şekilde anlatan kitap.kurgusaldır, yazar einstein'ın düşlerini kurgularken einstein'mış gibi düşünerek aslında kendi düşlerini anlatmıştır.ama muhtemelen einstein da benzeri şeyler tahayyül etmiştir.
  • oldukça sıkıcı olan bir kitap. eınstein 3-4 yerde geçiyor, o da arkadaşıyla olan kısa diyologlarıyla... ayrıca hayal dünyası diye bir şey yok. hatta bir hikayede konu şuydu; kız güleryüzlüydü mutlu oldu(1 paragrafta anlatıyor), somurtkandı, başka kızla oldu.( 1 paragrafta bunu anlatıyor)
    kısır döngü halinde devam eden pararaflar... çok kötü bir kitap. zaman kaybı...
  • einstein'in gorelilik teorisini yazmadan once 'evrende zaman nasil isliyor olabilir?' diye kurdugu hayalleri anlatan, kurgu kitap. kac kere okudum ben de bilmiyorum, hala arada rastgele acip icindeki degisik zamanli evrenlerden birini okuyup hayal kurarim.
  • zamanınızı iyi organize edemeyip ve tekrar tekrar aynı şeyleri yaşıyorsanız doğru yerdeseniz.
  • herhangi bir sayfasını açıp arada bakılması gereken bir kitap.

"... belleksiz dünya, şimdinin dünyası. geçmiş sadece kitaplarda, belgelerde. her insan kendini tanıyabilmek için yanında yaşam öyküsünü içeren kendi hayat defterini taşıyor. her gün okumak suretiyle ailesini, üst tabakadan mı yoksa alt tabakadan mı geldiğini, okulda başarılı olup olmadığını, hayatında herhangi bir şey başarıp başarmadığını yeniden öğreniyor. hayat defterinden yoksun insan bir fotoğraf karesi; iki boyutlu bir imge, bir hayalet. ... zamanla her hayat defteri, baştan sona tek seferde okunamayacak denli kalınlaşıyor. o zaman seçimler devreye giriyor. mesela yaşlılar gençliklerini veya son dönemlerini okumayı seçebiliyor.
    kimileriyse okumayı hepten bırakıyor. geçmişi terk ediyorlar. dün zengin olup olmadıklarının, eğitimli olup olmadıklarının, mağrur olup olmadıklarının saçlarını okşayan meltemden daha önemli olmadığına karar veriyorlar.
    bu tür insanlar doğrudan karşısındakinin gözüne bakıyor ve elini hararetle sıkıyor. böyleleri gençliklerindeki tempoyla yürüyor. belleksiz bir dünyada yaşamayı öğrenenler bunlar işte."
  • öncelikle, kitabın einstein'le alakası yok.
    bi kaç yerde geçiyor ama geçtiği yerlerde önemi hiç bilgi/detay vs yok.

kısacık bir kitap. içindeki hikayelerin hepsi de 2.5 sayfa uzunluğunda. toplamda 5 hikayeyi beğendim diğerleri doğru düzgün bir şey anlatmıyordu. başlangıç kısmı aşırı sıkıcıydı ve yine hiçbir şey anlatmıyordu. yani bence kitap 15 sayfayı geçmemeliydi.
    okursanız anlarsınız. pek bir şey anlatmıyor. zekice bir kaç kurgu var sadece. pek bir şey anlatmıyor. sıkıcı.
  • yıllar önce okuduğum ve aklımda sadece canlı veya cansız her şeyin zamandan kazanabilmek için sürekli hareket halinde olacak şekilde tasarlandığı hikaye kalan kitap. bir de einstein'ın bir arkadaşıyla yaptığı diyalogların hikayelerin arasında aktarıldığını hatırlıyorum. yine de ufuk açıcı olduğunu düşünmüştüm okurken.
  • beklentim yüksekti ya da gercekten kotu bir kitapti olmadı alan lightman olmadı