• müzik paylaşımına destek vermek için son çıkan albümlerinin içinden 2 tane boş cd çıkan grup.

haber şöyledir;
    "two blanks against the trend
    the band has decided to make a statement for its fans and for music consumers in general and is releasing the album including a bonus dvd with 2 blank cd-rs which have the same label as the cd itself. alexx wesselsky (singer and head of the group): "we are of the opinion that the music buyers are criminalized enough and have been made responsible for the wretched state in the music industry. we are giving them the chance to make 2 legal copies for private use with 'official blanks'. it can't always be that the end users have to take the blame for something that international corporations have arranged with their artist-burning methods." eisbrecher's record label zyx music supports this action and will deliver the first 5000 albums of the group with 2 blanks each. "
  • daha önce başka bir yazar bu grubun imajıyla ilgili bir değerlendirmede bulunmuştu. alexander wesselsky'nin "noye doyçe herteci alman"dan ziyade 50 kuruş isteyen tırrek gibi giyinmesinden dem vurmuştu. sonuna kadar katılıyorum. adamlar çok iyi müzik yapıyor ama hâlâ ağırlık olarak ne oomph ne de rammstein'ın yanına yaklaşabilmiş durumdalar... niçin? çünkü "sert alman metal grubu" imajları yok. bu kötü bir şey mi? yoo. bu halleriyle de çok seviyorum ama mesela yeni albümde işte bakıyorum wesselsky siyah ceketin içine sarı gömlek giymiş, yakaları da kaldırmış jdfdjfkd ulan sen endüstriyel metalci misin cennet mahallesi sakini misin, bu ne değişik tarz oğlum?

bakınız o zamanlar yaşım 13-14. hayalleri olan, her şeyin güzel olabileceğine inanan, schengen vizesini falan bile bilmeyen mutlu bir ergenim. rammstein dinliyorum, megaherz dinliyorum. kafamda canlanan hikaye hep şuna benziyor: kaslı, kuvvetli bir adamım. su yerine benzin içiyorum. tam bir aygırım. duisburg'da ağır metal sanayiinde çalışıyorum, o kadar endüstriyel metalciyim ki dinlediğim müzikten yaptığım işe her şey sert. auuu. akşam iş çıkışı eğer maç içerideyse stada gidiyorum msv duisburg'u izlemeye. dışarıdaysa da bara gidiyorum işte. öyle terli terli, pis pis, kaba saba adamlar olarak biralarımızı içip maçımızı izliyoruz. ama nasıl seksiyiz, güçlüyüz... niye duisburg peki? ne bileyim yahu, duymuşum işte bir yerden, sanayisi gelişmiş yer diye. diyorum ya çocuk aklı, ergen aklı. saf ve temiz düşünüyorsun, rammstein dinleyip bu hayali kuruyorsun işte.

eisbrecher bu yönüyle ayrılıyor mesela rammstein'dan. şarkıları muazzam. çok güçlü hisler uyandırıyor bende, çok seviyorum. ama adamların müzik grubu olarak yansıttıkları tarz farklı. till lindemann'a bakıyorsun mesela herif mikrofonla kendi kafasını kırıyor, wesselsky'ye bakıyorsun adam düğün konvoyu görse arabanın önüne atlayacak zarf için, öyle bir tip.

dediğim gibi şikayetçi falan değilim, benimkisi sadece gözlem. eisbrecher'i çok severim, hatta son yıllarda rammstein ve oomph'tan daha fazla dinleyip takdir ettiğim bir gruptur. kendileri alternatif bir tarz geliştirip özgün olmak amacındaysa saygı duyarım, bu konuda iyi olduklarını düşünüyorum ama oomph'lu, rammstein'lı neue deutsche härte çizgisinden uzaklaşıyorlar sanki.

gerçi belki de adamların yapmak istediği budur hehe.
  • bugün itibariyle yeni albümü 'schicksalsmelodien'i piyasaya süren grup.

benim için rammstein, oomph ve unheilig ile birlikte mahşerin dört atlısından birisidir.
  • son albümün üzerinden henüz 4 ay geçtikten sonra yepyeni bir albüm daha patlatan muhteşem adamlar.

'liebe macht monster' isimli albümde oomph!'un solisti dero ile bir düet var.

ayrıca yine son albümde 'im guten im bösen' isimli bir harika var. döndürüp döndürüp dinliyorum.
  • endüstriyel metal grubu oldukları için rammstein'ı andırmaları normaldir. rammstein'ın sözlerinde alev, surat, baba gibi belli imgeleri sık kullanmaları gibi eisbrecher da buz ve denize açılma imgelerini kullanıyomuş. bir iki şarkılarına baktım gayet hoş. rammstein'dan daha elektronik, daha yumuşak, daha direkt* şarkı sözleri var gibi duruyor.

edit: kein mitleid, kinder der nacht, vergissmeinnicht, ohne dich, tanz mit mir, augen unter null, die holle muss warten, verruckt, prototyp, exzess express, taub stumm blind, eisbrecher, eiszeit, segne deinen schmerz, die engel, supermodel, kann denn liebe sünde sein, die durch die holle gehen, 1000 flammen, this is deutch, zu sterben, mehr licht.
  • kıymeti bilinmemiş rammstein ayarında alman müzik grubu.
  • normalde böyle fazla gürültülü metal şarkıları sevmem, bana hitap etmez, yalnız spotify açık oyun oynarken "was ist hier los" denk geldi, hoşgeldi, ölümsüzlük hilesi açmış gibi ortalığı dağıttım. *

ayrıca kayıt kalitesi de fark ediyor bence, bu türde çoğu şarkıda kayıt kalitesi leş iken, bu grubun şarkıları apayrı bir segmentte.
  • fakir bir ortadoğulu olduğum için muhtemelen hiçbir zaman canlı olarak izleyemeyeceğim grup. benimle aynı durumda olan binlerce enver paşa olduğundan eminim.

çok mail attım, çok yazdım "buraya gelin, kebap var baklava var" diye ama hiç dinlemediler... kendi ülkelerinde sanki yerel seçime katılacakmış gibi gitmedik köy bırakmıyorlar, her yere uğrayıp çalıyorlar. yurtdışında ise gördüğüm kadarıyla moskova ve petersburg dışında (ki oralarda da kulüplerde çıkıyorlar) pek yoklar.

ben mi eisbrecher'in kapasitesini abartıyorum yoksa onlar mı şerefsiz bilmiyorum ama heyecanla, hasretle bekliyorum bu gebeşlerin avrupa'ya açılacağı günü... türkiye olmadı diyelim (ki olmaz muhtemelen) ukrayna, sırbistan, belarus gibi bizden vize istemeyen ülkeler de olumlu.

abi sitelerine girdikçe moralim bozuluyor. oomph, stahlmann ve eisbrecher aynı gün, aynı sahneye çıkacak ve bir alman için çerez parasına gidiyor biletler. gelgelelim biz bilet parasını bulsak almanya vize vermeyeceği için yine anca youtube'dan dinliyoruz.

ekşi'de çok insan var... hiç mi yok almanya'da yaşayan, bu adamların menajerini yahut bir arkadaşını tanıyan? yahu augsburg'da kulüpte çıkan adamlarsınız, 2-3 günlüğüne tatile diye gelip burada da bi' yerde çalıverin oğlum uçak paranız mı yok sanki. koskoca ülke, sadece "neymiş bu?" diye merak eden adamları toplasak augsburg'un nüfusu kadar insanın önünde çalarsınız zaten.

bitte paşam yau :((
  • (bkz: was ist hier los)
    (bkz: miststück)
    (bkz: wilkommen im nichts)
    (bkz: verrückt)
    oomph, megaherz, rammstein ile birlikte alman endüstriyel rock - metal müziğinin üst tabakasını oluşturan grup. miststück şarkısının tüm versiyonları çok iyi.
  • kariyerlerindeki en iyi albümü yakın zamanda çıkardılar.
    (bkz: schock)

kariyerlerindeki en iyi şarkıyı da yakın zamanda yaptılar.
    (bkz: volle kraft voraus)
hesabın var mı? giriş yap