şükela:  tümü | bugün
  • iki yada üç gün önce aklıma takılan durumdur. evet g.o.t izledim fakat ejderhalara ciddi manada ilgi duyan birisiyim. hesapları minimal tutacağım.

bir ejderha günümüz şartlarında bir günlük öğünde en az 10 inek yese, sadece yemek masrafı 100 000 tl tutacak ve aylık bu rakam 3 000.000 tl olacaktır. bunun yanında banyosu, aşısı, ek gıdaları, barınma yeri, uçuş alanı hesaplanmamıştır. sahibi açısından bakarsak ise ulaşım masrafı, koruma ve güvenlik masrafları olmayacaktır fakat bu avantajlara rağmen ciddi bir maddi kuvvet gerekmektedir. etrafa vereceği zararlar, açılacak maddi ve manevi tazminat davalarını da unutmamak lazım. bir ülkeyi ejderha ile haraca bağlasan, sömürge yapsan dahi ocak batıracak seviyededir. dikkat edin tek ejderha olarak düşünüyorum. tabi masrafları kısmaktan ziyade ejderhayı çalıştırarak destek yapmasını sağlayabilirsiniz. örneklersem:
    bir restaurant yada ocak başı gibi bir yerde fırıncı kadrosunda iş bulunabilir. doğalgaz, kömür yada odun sarfiyatını oldukça düşürür. merkezi ısıtmalı bir sitede kazan dairesinde çalışabilir.
    yinede ejderha bakmak gerçekten çok zor iştir. trump dahi bu işin altından kalkamaz. allah'tan nesilleri tükenmiş ve günümüze ulaşamamışlar. bu kıt kaynaklar ile ciddi manada sıkıntı yaşardık. benim için ejderha ile sıfır mercedes otomobil arasında fark yoktur. ikisinin de yıllık masrafını karşılamam söz konusu değil.
    günümüzde ejderha adı altında bir kaç canlı vardır. komodo ejderi ilk aklıma gelen fakat ağzında oldukça fazla zararlı bakteri olduğundan sahiplenilmesi olası değil. yazımda bahsi geçen ejderhalar: uçan ve ateş püskürten ejderhalardır.

edit: bir arkadaş bahsetmiş, tuvallet ihtiyacı. aklıma masrafı nasıl azaltılabileceği ile ilgili bir fikir daha geldi. dışkısı bomba yapımında ve gübre sanayisinde kullanılabilir. biraz olsun bakıcısını rahatlatır. nakliye ve ulaşım şirketlerine kiraya verilirse, özellikle ulaştırmada ciddi kazanç sağlanır.

edit üstü : bir arkadaşımız bu konu ile ilgili bir video çekmiş.
    ejderha masrafı videosu

edit 2 : ejderha türü ve boyutu hakkında açıklama yapma gereği duydum. got ejderhasından tutun, world of warcraft oyununda olan deathwing'e kadar geniş bir yelpaze. ben çıkan masrafı ciddi manada got ejderhası boyutuna ve yeteneklerine göre yaptım. deathwing tarzı bir ejderha nasıl bakılır? tahmin edemiyorum çünkü benim o boyutta bir ejderha için hesap yapmam mümkün değil. zeka olarak insana yakın veya daha üst düzey ejderhalar olduklarından( smaug, deathwing) bu tarz ejderhaları sahiplenemez anca kölesi olursunuz.

edit 3: bir yazar demiş "yemek masrafı çok yazmışsın" 10 inek ciddi manada düşük bir rakam erişkin bir ejderha için. zaten hızlı büyüyorlar. sabah verdin 2 inek, öğlen? imkansız 3 inekle doyması ama hadi 3 inek verdin, yanına içecek vermelisin. kuru kuru boğazına takılır. en az 40 tonluk bir ejderha bu. kabız olmasın diye ne yapacaksın?( malum protein çok fazla veriyoruz). minimal tuttum ancak edindiğim tecrubelere göre ciddi bir rakam verirsem
    sabah menüsü: 3 inek, 80litre şalgam yada kuş burnu
    öğlen menusu: 4 inek, 112 adet tavuk, içecek 70litre tang ( ucuza kaçtım)
    akşam menusu : 8 koyun 2 inek, atıştırmalık deve kuşu ve 27 tane yumurta (deve kuşu). 110 litre su.

bakın tatlı falan yok ortada.
    matematiği iyi olan birisi hesaplasın.

edit
  • gereksiz masraftır. onun yerine bir phoenix çok daha makul bir bakıma sahiptir. kasko derdi falanda yok.
  • model ve yılına bağlı olarak değişmekle birlikte benim nacisane önerim mamut yada dinazor olabilir otçul olanlarından, yeşillik yiyor mis gibi.
  • sabah ve akşam olmak üzere en az iki defa tuvalete çıkarmak gerekiyor. çalışan insanlar için gerçekten zor bir durum.
  • (bkz: doğum kontrolü)nden bihaber olmak
  • bahçeli bir eviniz yoksa hiç ne kendinize ne de hayvancağıza zulüm etmeyin.

bir de;

(bkz: petshop'larda hayvan satışı yasaklansın)
  • nezle olmamasını sağlamak gerekir, hadi oldu diyelim hapşurmamasını sağlamak gerekir.