şükela:  tümü | bugün
 • game of thrones'da 2.sezon 8.bölümde duvarın arkasında jon snow arkadaşlarının bulduğu bir tür keskin silah.kitabı henüz okumadım ama öğrendiğim kadarıyla hikayesi şöyle;

  --- spoiler 2.09 itibariyle ileriki bölümlere ait(gerçi anlaşılmıştır ne olduğu) ---

  aslında bir tür cam olan bu keskin bıçak çok fazla kırılgan ama bir özelliği var; sokulduğu anda ak yürüyenleri içten yanarak öldürüyor, eski çağlarda ormanın çocukları gece gözcülerine her sene 100 adet verirmiş bundan.
  --- spoiler ---

  sonradan gelen edit:
  aslında 1. kitapta da adı geçiyormuş
 • asoiaf serisinde gecen kirilgan ama keskin bir cam.

  --- spoiler ---
  --cirkin spoiler---

  ak yuruyenlerin hakkindan gelen yegane silahtir bu. hatta sezon finalindeki otekiler ve beyaz yuruyenler ilk insanlarin yumgrugunda gece nobetcilerini katlettiginde, sam bu camlardan biriyle yanlislikla bir beyaz yuruyen oldurur ve katil diye lakap takilir.

  --cirkin spoiler---

  --- spoiler ---
 • children of the forest ormanda avlanmak için bu materyalden yapılan silahlar kullanırlardı. daha sonra andalların istilasıyla kuzeye kaçan bir avuç çocuk dışında hepsi öldürülünce, ejderha camı hisar'daki üstatlardan başka kimsenin öğrenme gereği duymadığı kenar köşe bir bilgi olarak kaldı.

  binlerce yıl sonra jon snow ve samwell tarly adlı iki gece gözcüsü white walkers'a karşı yaptıkları savaşta ejderha camının önemini fark ettiler. ilginçtir ki ejderha camının westeros'taki en büyük madeni eskiden targaryen'lerin ve ejderhalarının makamı olan dragonstone'un (ejderkayası) altında yatar.

  --- spoiler ---
  dragonstone'un şu anki makam lordu kral stannis baratheon white walkers'a karşı lord kumandan jon snow'la ve night's watch'la beraber savaşacağını söyledikten sonra, dragonstone'daki obsidiyenin çıkarılıp sura gönderilmesi için emir vermiştir.
  --- spoiler ---
 • ejderha amı diye okudum, ürküttü amk
 • volkanik siyah bir taştır. nevşehir'de iken bol bol toplamıştım. mta tabiat tarihi müzesi'nde mızrak ucu olarak yontulmuşları da mevcuttur.

  (bkz: obsidyen)
 • ejderhacamı bir tür volkanik camdır ve diğer adı obsidiyendir. ormanın çocukları tarafından silah olarak kullanılan ejderhacamı, çok kırılgan olması sebebiyle daha sonra tercih edilmemiştir.

  ejderhacamı, ötekiler'in bilinen tek zayıf noktasıdır ve yaratığa sokulduğu an onun erimesine ve yok olmasına neden olur. kahramanlar çağı'nda ormanın çocukları'nın gece gözcüleri'ne her sene 100 ejderhacamı hançer verdiği bilinmektedir. ayrıca valyrian'lar ejderhacamını cam mumlar olarak kullanmıştır. belki de bu yüzden ejderhacamının valyria dilindeki karşılığının anlamı donmuş ateş anlamına gelir. ejderhacamının keskin olduğunun bilinmesine rağmen kırılgan olduğu için fazla kullanılmaz. bilinen en büyük rezerv şu an ejderha kayası'ndadır ve ayrıca asshai'nin önemli bir ihraç maddesidir.
 • dünya ejderha camı rezervlerinin %70'i ülkemizde bulunmaktadır. 2023 yılında lozan anlaşması'nın 100. yılı ile birlikte istediğimiz gibi ihracat yaparak yılda 600 milyar $ kazanacağız. biz hep birlikte yedi krallığız.
 • dağ köylerinde, yaylalarda pimapenlere takılan cam türü.

  evi kışın ıscak tutar.