şükela:  tümü | bugün
425 entry daha
  • olan biteni acikliga kavusturmadan once, gun icerisinde gerek mesaj fasilitesi, gerek ise diger yollardan ulasip cozum uretmeye calisan, iyi niyetimizden her zaman emin olan, ek$ibition ve dahi ek$ibition'in idari kadrosunu her kosulda desteklemekten zerre imtina etmeyen dostlarimiza gonulden bir tesekkur etmek elzemdir. google tarafindan adsense programindan sutlanmak ne kadar rezalet bir gelisme olduysa, bugun ek$ibition'in ilk defa gercek anlamda destek gordugunu gormek de en az o kadar guzel oldu.

yazik olan, bu destegi omrunun baharinda degil, olum doseginde goruyor olusuydu. (byron ile loser edebiyatina giris - part iv)

sitedeki duyuruda da belirttigim gibi, gunun birinde google adsense'den kapi disari edilecegimizi biliyordum. siteyi ilelebet "reklamlara tiklayin" dayatmasi ve google adsense geliriyle ayakta tutmak gibi bir fikre asla kapilmamistim ve adsense'i kopruyu gecene kadar kullanmayi planliyordum ama gel gor ki birak kopruyu gecmeyi, henuz giselere bile gelmeden planlarda "kucuk" bir degisiklige gidilmesi gerekti.

yapilmasi gereken bu kucuk degisiklik her gun 2000'in uzerinde yorum ve onlarca yeni eser kabul eden, gunde yaptigi eser ve sayfa gosterim sayisi 100.000'lere ulasan, toplamda 27.000'in uzerinde eser, 280.000'in uzerinde yorum ve 16.000'in uzerinde sozluk kullanicisina sahip, 4. yasina basmis, buyuk sayilabilecek kapali devre bir web sitesinin yayinda kalmasini saglamaliydi ve 3 alternatif yol vardi;

i. donation (bagis) sistemi; sitenin barindirilma maaliyetleri dogrultusunda, kullanicilarin gonullerinden koptugu kadariyla internet uzerinden kredi karti ya da paypal gibi odeme servisleri ile para gonderecekleri bir yapi. dunya'da cok basarili ornekleri (wikipedia gibi) olmakla birlikte, turkiye'de mumkun degil islemeyen bir sistemdir. cok iyi biliniz ki bugun burada "ben neyse parasi veririm" minvalli yorum yapan sozlukculer is icraata gelince sut dokmus kediye donerler. yillardir bunun orneklerini gerek turkiye manzaralarinda, gerek ise sozluk atraksiyonlarinda bilfiil yasayan bir insan olarak, bagis yapisina sicak bakacagim gun ise cift kuyruklu, gumus rengi bir unicorn ile gidip gelmeye baslayacagimi garanti edebilirim.

ii. sponsorluk anlasmasi; her ne kadar saglikli ve makul gorunse de, ek$ibition gibi nispeten yuksek trafikli bir siteyi gunumuz turkiye standartlarinda, normal sartlarda olusturulmus bir sponsorluk anlasmasiyla barindirmak pratikte pek mumkun degil. bunun en buyuk nedeni, sponsorluk gibi karsilikli cikarlara hizmet etmeye yonelik bir reklam/hizmet anlasmasinda, ek$ibition'in sponsor olan sirkete hicbir fayda sagla(ya)mayacak oldugunun dusunulmesi. marka bilinirligi ya da prestij reklamlari hosting sektorunde cok da gecerli olmayan seyler maalesef. (ha tum bunlara ragmen, hatir/gonul iliskileri vasitasiyla istedigimiz an siteye sponsor bulabiliriz, bu acil durumlarda kirabilecegimiz bir cam olarak duruyor kenarda)

iii. ben; son uc aydir oldugu gibi, sitenin barindirma maaliyetlerini cebimden karsilayabilirim. acikcasi cok da buyuk bir kulfet degil.

simdi; yukaridaki yollardan istedigimiz/istediginiz bir ya da iki tanesini uygulayarak siteyi ayakta tutmamiz mumkun, o halde seytan bunun neresinde diyecek olursaniz, buyrun size seytan;

4. yasina basmis, artik formati, ismi, idare sekli ve yapisi "buyuk olcude" olusmus bir uygulamanin, her gun yuzbinlerce sayfa gosterdigi halde hala kendi ayaklari uzerinde duramiyor olusu seytanin ta kendisidir. turkiye sartlari mi demeli yoksa idari kadronun basiretsizligi mi bilemiyorum ama ister inanin ister inanmayin; (ki inanmamaniz icin pek bir sebep goremiyorum) ek$ibition'in bugun hala online olusunun altinda kisisel cabalar ve fedakarliklardan baska bir sey yatmiyor.

eksi sozluk gibi populer bir urunun populer bir yan uygulamasi 3. yayin yilinin sonunda kullanicilarindan hala daha reklamlara tiklamalarini talep ediyorsa bence bu, uygulamanin basarisizligi disinda bir sey isaret ediyor olamaz ve her basarisiz web uygulamasi er ya da gec tarihin tozlu sayfalarindaki yerini almaya mahkumdur.

ek$ibition'in pazarlan(a)mayarak, buradaki dogru kelime belki kurumsal degil ama; profesyonel bir yapiya kavus(a)mamasinin bahanesi "kapali komunite abi internete acsak canavar olur" olmamali. hal boyleyken, siteyi yukarida belirttigim uc yoldan bir tanesi ile ayakta tutmaktansa; sahneden asagi atmak (bence) cok daha mantikli ve dogru olacagi gibi, en azindan kendisinden sonraki girisimlere de ornek teskil ederek on ayak olacaktir.

tum bu zirvalarin isiginda;
    adsense'den soke soke aldigimiz 250 turk lirasi'ni sonuna kadar kullanacak ve siteyi ilk duyuruda belirttigim 1 eylul 2009 tarihinden itibaren iki ay daha acik birakacagiz yuksek ihtimalle ancak bu is daha duzgun, olmasi gerektigi gibi devam etsin diyorsak; -ki sahsi kanaatim tamamen bu yondedir- adam gibi bir reklam anlasmasi yaparak, ay sonlarinda aman adsense'den para geldi mi, aman donation yeterli mi, aman sponsor sirket batti mi stresi yasamadan devam etmemiz hic suphesiz ki en lezzetlisi olacaktir. bu ugurda, gerekli goruldugu takdirde, her ne kadar henuz hicbir anlamda hazir olmasa da site, eserler ve sozluk kullanicilari ile ilgili gizlilik / guvenlik degisikliklerini yaptiktan sonra disari acilmayi dusunebiliriz.

duzgun bir cozum bulamamamiz durumunda ben, -kendi tabirimle- bu denli "basarisiz" bir proje ile daha fazla vakit harcamayi dusunmuyor ve "aman kapanmasin ben ilgilenirim" diyecek kimselere de ek$ibition ile ugrasmak yerine yeni bir format ve yeni bir uygulama alani uzerinde calismalarini oneriyor olacagim.

ama bulursak;
    inanin o zaman ek$ibition ve kullanicilari icin her sey cok daha berrak ve guzel olacak. (abartiyorum, nedense biraz da madur ve fakat vakur bir durus sergiliyorum bu entryde, cozemedim kendimi. maduriyet falan yok halbuki, hatta nerdeyse umrumda bile degil; o derece.)

son olarak, unutmadan;
    ek$ibition sunucusunun aylik maaliyeti her sey dahil 210 turk lirasi ve bu -servis saglayicimiz olan- radore hosting tarafindan tarafimiza fatura edilen tutarin kendisi. ilk etapta bunu karsilayabilecek bir reklam anlasmasi ek$ibition'i, gerekli teknik, idari ve yapisal degisiklikler yapilana kadar rahatca ayakta tutmaya yetecektir. sonrasi icin ise elbette yogunluga bagli olarak daha yuksek meblalara ihtiyac duyulacak.

gun icerisinde destek ve iyi dileklerini esirgemeyen bitionistlere tekrar tesekkur ederken; kismen bekar, yakisikli ve koyu galatasarayli oldugumu da belirtmeden gecmek istemiyorum.

sevgi ve patlican salatasiyla;

byron.
  • kapansın lan. sinir oldum vallaa hemen şu an kapansın hem de. kilitleyin çıkıp gidelim abi. üzülürsem adam değilim. sen gece vakti 36 saat uykusuzluğun üzerine can sıkıntısından foto göndereyim de. üç beş tane alakasız fotoyu gönder, sonra vur kafayı uyu. sabah kalktığında bir bak ki kendi foton eşeğin ski gibi duruyor orda. oyh içime sıkıntılar bastı bak yine. bin beş yüz tane fotoğraf arasından bunu becerebildiğim için ve daha sonra ulan ne gönderdim ben acaba diye kontrol etmediğim için kendimi tebrik ediyorum. ulan bition teşhirci yaptın ya beni de ne desem sana bilemiyorum. bak şakağımdaki damar pıt pıt edip atmaya başladı yine sinirden.
  • --- istatistik falan ---

gönderdiği eser: 25
    toplam mesaj: 439
    kullandığı oy: 54
    logo: 1
    favorileri: 3
    son ziyaret: 14.08.2009 09:59
    sotw $u anda online!

--- istatistik falan ---

bu bilgiler ışığında, bu site kapatılırsa benim yukarıda istatistiki olarak yer alan -en azından- eserleri yedeklemem gerekecek ve bu benim için dünyanın en zor işlerinden biri. "cok iyi biliniz ki bugun burada "ben neyse parasi veririm" minvalli yorum yapan sozlukculer is icraata gelince sut dokmus kediye donerler." alıntısının öznesinde yer almama rağmen "gold" üyelik sistemine dahil olmaktan çekinmeyeceğimi belirtmek isterim.

öte yandan daha önce de söylediğim gibi koskoca ekşi sözlüğün, ek$ibition için bir g.tlük yer açmaması oldum olası ilgincime gitmiştir.

durun, siz kardeşsiniz.
  • bence kazık yiyo yönetimi. 210 lira ne lan bebek'te mortgage'a mı girdiniz. godaddy'de sınırsız storage sınırsız bandwidth unlimited plan pakedi ayda 15$ la.
  • sourtimes aş ltd şti ortaklar vs vs nin neden destek olmadığına hala ve hala anlam veremediğim oluşumdur bu. lütfen bir yetkili bunu bildirsin bizlere.
  • logo galerisindeki ilginç ek$ibition logolarının basılı olduğu mug'lar, tişörtler, vs. satışı ile işletme maliyetleri bir nebze olsun aşılabilir mi acep? böyle bir imkan varsa dibine kadar kullanılmalı diye düşünüyorum. imho.
  • ekşi sözlüğün destek olması gereken kıymetli bir parçası...

dışarıya kapalı bir sitedir, bazen kendi kendini taşıyamayabilir, normaldir. bu sebepten dolayı başarısız ilan etmemek gerekir. çünkü ek$ibition dışarıya kapalı haliyle ve ekşi sözlük yazarlarıyla güzeldir, özeldir.

bildiğim kadarıyla, yani allah bereket versin, sözlük reklamları iyi para getiriyor. ayda 200 tl gibi bir meblağ sanırım ki koskoca sourtimes entertainment'a böyle kıymetli bir organ için pek fazla yük olmayacaktır. ancak bu yapılmış olsa herhalde işler bu noktaya kadar gelmeden önce çoktan yapılırdı. neyse her şeyi de ssg abimizden beklemeyelim ve kendimiz de bir şeyler yapalım:

onun için ben de diyorum ki üyelik paralı olsun... aylık 1 tl, 2 tl her neyse... ya da bozuklukla uğraşmak zor olur 10 tl ye bir sene üye olunabilsin mesela... herkes üye olmaz belki ama sitenin müdavimleri var. bunlar 150-200 kişi olsalar -ki daha fazla da olabilirler- maliyetini kurtarır gibi geliyor. sonra fazlası da olur elbet, elbet yine bir fotoğraf sirkülasyonu sağlanır. site sahipleri ve yöneticileri pek sıcak bakmayabilir ama ben bunu öneriyorum, zaten kaybedecek bir şeyi kalmamış artık anlattıklarına göre... 2-3 ay da böyle bir deneme yapılsın, ne olacak ki? mecburiyet bu, kimse kimsenin kusuruna bakmaz...

haa... yalnız tek bir dileğim var, author'dan 1 tl dahi bile olsa hiç para alınmasın... ayıp...
1289 entry daha