şükela:  tümü | bugün soru sor
  • birinci -asıl- işe ek olarak yapılan ikinci iştir. genellikle gelir düzeyi düşük olan, işinden yeterli ücret alamayan, veya henüz ödenmemiş ama kısa sürede ödemesi gereken borcu, kirası ves olan insanların aradığı işlerdir. iki tür olur, birincisi, normal işler gibidir, sadece çalışma saatleri farklıdır, bir işten çıkıp diğerine gidilir, mesela pazarda limon satmak, işten çıkınca bir kafede veya lokantada akşam servislerinde çalışmak falan gibi, ikinci tip ek iş ise ders vermek, çeviri yapmak gibi işleri içerir ve birinci tip işe oranla daha esnek saatleri vardır. her iki tip ek iş de türkiye'de çok sayıda insanın aradığı ve çalıştığı işlerdir. dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı birbuçuk milyara dayanmışken asgari ücretin üçyüzküsur milyonlarda, memur maaşlarının da 500-800 milyon arasında değiştiği ve insan emeği dışındaherşeyin pahalı olduğu bir ülkede gayet normal maalesef..
  • birinci, asıl işin çok zaman ve enerji tüketiyorsa, sorumluluğu çoksa ve insan istanbulda yaşıyorsa ek iş zevkli olacaksa bile, hatta iyi para kazandırsa bile insanın yapamayacağı bir şeydir ek iş. keşke zaman çabuk geçse hayatımı garanti altına alsam (gerçi neyin garantisi var ki) sadece ek iş yapsam.
  • ana meslegi icra vakitleri disinda kalan zamanlarda yapilandir. ilk baslarda pek agir gelmese de sonralari agir gelmeye baslayacaktir.
  • ben çalışırken çoğu kişi ek iş yapardı tarla işi, sera, zeytin, araba alım satımı, tamir, sucu, kaporta, elektrik, sineklik ve saire... hep çok tembel olduğumu düşündürdü. hepsinin yüksek kredi borcu vardı ben borçsuzdum. çalıştıkça borçlanıyordular. internete baktım şöyle; üçlü priz yapma, tükenmez kalem, sabun üretimi çok heveslendim tembellikten girişmedim meğer hepsi dolandırıcıymış. 15 bin tl. kaptıran olmuş. tembellik bana zarar vermedi. şu an evde tahtadan satranç takımı yapıyorum, güzel de oluyor, can sıkıntısından yani yine tembellikten. satamam heralde tembellikten ama dert de edinmiyorum.
  • zengin sözlükçülerin boş bıraktığı başlıktır. nerede tavsiyeler ey dostlar?
  • birincisini bulacak kadar sansli olanlarin yeni hedefidir.
  • piyasaların bu kadar dalgalandığı dönemde desteklenmesi gereken çalışma şeklidir.tavsiyelerinize açığım.
  • işim gereği sürekli boş oturduğum ve bu dönemde gerçekten de ihtiyacım olduğu için
    bulmam gereken ekstra para kazanma yolu.

yok mudur ey ekşi ahalisi internetten emek verip yapıp üç beş kuruş kazandıracak bir şey? aylık 10bin avro kazanayım demiyorum elbette. 100-200 neyse destek maksatlı kazanmak istiyorum bir şeyler.

önerilerimiz için bir yeşil kadar uzağım.
  • ek iş aslında güzel bir gelir kaynağıdır ama her işin'de ek iş sayılması çok saçma artık şırınga paketlemek bile ek iş sayılıyor sanırım ne kadar doğruluğu vardır bilemiyorum. şu