• ekşi sözlüğümüzün motivasyon ve spor ve sağlıklı beslenme paylaşım grubu oldu, nasıl oldu anlamadım aslında, dün bir entry yazdım, sonra seri şekilde gelen mesajlarla anladım ki böyle bir talep var, bu beni heyecanlandırdı ve hemen bir facebook grubu kurdum ve akşamdan sabaha nasıl olduysa 100 kişiyi geçtik.

grupta olmasını planladığım ve hayal ettiğim şeyler kısaca şunlar;

-sağlıklı beslenmek ve spor adına deneyim, bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak,
    - yine aynı konularda birbirimize önerilerde bulunmamız,
    -sağlıklı beslenme, spor ve ihtiyaç varsa kilo verme günlüklerimizi oluşturup paylaşmamız,
    - fotoğraf ve videolarla sağlıklı beslenme ve spor adına ürettiklerimizi paylaşmamız,
    -kişisel bedensel gelişimimizi fotoğraf ve videolarla paylaşmamız,

-hatta işler yolunda giderse, belli periyodlarla sağlıklı beslenme ve spor programında aksatma yapmayan ve belli kriterlere göre en çok gelişim sağlayan arkadaşlar arasında çekilecek kura ile, onlara ufak hediyeler de gönderebilir, bu tarz motivasyonlarda da bulunabiliriz (ama bunun için farklı koşullara da ihtiyaç var).

grupta olmamasını planladığım ve olmayacak olan şeyler;

-burası kesinlikle bir ticarethane değil ve olmayacak, yani kimse oradaki insanlara "müşteri" gözü ile bakmasın,
    -her türlü yardım ve öneri ücretsiz olacak,
    -kimse kimseye "en çok ben biliyorum, sen çok yanlışsın" demeyecek, herkes birbirinin akıl süzgecine güvenecek,
    -şok diyetler paylaşılmayacak (sadece sağlıklı beslenmeye odaklı paylaşımlar olmasını istiyorum),
    -saçmalanmayacak (ne kadar afaki oldu değil mi).

kanzuk'tan açık destek beklemekle beraber (hehehehe), erkekler konusuna da değinmek istiyorum;

şu an için gruba belli nedenlerle erkek üye kabul etmeyi düşünmüyorum, ancak uzun vadede istediğim bu değil, yine de her zaman erkeklerin üye olması konusunda bir eleme sistemimiz olacak, mesela hayatında hiç spor yapmamış, sağlıklı beslenmekle alakası olmayan, aramıza "manita ayıklamak" için dahil olmak isteyen erkekleri kabul etmeyeceğim (doğal olarak).

bunun için ne kriterlerin var derseniz, açıkçası şu an aklımda çok bir şey yok, bu anlamda kadın üyelerimizin referans olmalarını dikkate alacağım, fakat diyet ve sporla hiçbir alakası olmayan erkekleri, hiçbir koşulda içeri dahil etmeyi planlamıyorum.
    zaten bu tarz şeylere ben değil, gelirseniz, dahil olursanız hep beraber karar vereceğiz!

umarım eğlendiğimiz ve faydasını göreceğimiz güzel bir spor/diyet grubu oluştururuz, katılmak ve paylaşımlarda bulunmak isteyen arkadaşları bekliyorum.
  • arkadaşlar zayıflamak için bir kaç öneri de benden olsun:

-öncelikle yemeklerden yarım saat önce ve sonra sıcak su içmeyi alışkanlık haline getiriniz (metabolizmadaki emilimi daha hızlı olduğu için metabolizmayı hızlandırıyor),

-tatlı da yeseniz, yemek de yeseniz tabaktaki miktarı normal sınırlarda tutunuz (tabak diyeti),

-ne yerseniz yiyin ama en az yarım saat geçmeden su içmeyiniz (midedeki asitlik oranını düşürdüğü için midenin sindirimini yavaşlatır )

-sabah kahvaltısında abartı olmamak koşulu ile ne yerseniz yiyin ancak öğle ve akşam yemeklerinde kesinlikle ekmek, pirinç gibi şeyler tüketmeyiniz.

-şekeri azaltınız hatta hayatınızdan çıkarınız.

-kola,cips, çikolata gibi abur cubur sayılacak şeyleri tüketmeyiniz.

-akşam 19:00 sonra bu meyve dahi olsa tüketmeyiniz.

-spor öncesi vücudunuza enerji sağlayabilmek adına karbonhidratlı şeyler tüketiniz, spor sonrasında ise protein
    ağırlıklı besleniniz (vücudunuz bunları kullanıp kaslarda biriktirecektir ve kas oranınız artıp yağ oranınız azalacaktır, ancak karbonhidrat tüketirseniz bunları vücut depolayacak ve yağa dönüşecektir).

tüm bunlarla yavaş ve sağlıklı bir şekilde zayıflayıp mevcut kilonuzu koruyabilirsiniz.
  • nickimden rahatsız olan facebook grubu *
  • mukemmel insanlar toplulugu

uzun sure sonra gelen edit: asiri demokratikliginden geriye toz parcasi kalmamis grup. bunu soyleyen de grup sahibi. ben gruptan alacagimi aldim, cok guzel insanlarla tanistim. keske bazilari da egoistliginden arinip o sekilde devam edebilseydi. dunyanin kendileri etrafinda donmedigini bazen hatirlatmak gerekiyor ama bunu herkes kaldiramiyor pek tabii
  • gittikçe şahaneleşen diyet/spor motivasyon grubu.

dönem dönem okul ve diğer şeyler nedeni ile hiçbir katılımda bulunamasam da her zaman gözümle takip ettim ve oradaki arkadaşlarımın hepsi ile tek tek gurur duydum.

öncelikle kişisel gelişimleri için iyi şeyler yapıyorlar ve gerçekten yardımlaşıyorlar.
    sonralıkla da grubu ben kurmuş olsam da, benim yokluğumda -benden daha iyi- akışı sağladılar.

çok kalabalık değiliz. olmak istiyor muyuz emin de değiliz... ama keyfimiz yerinde.

yaza girerken, arkadaşlarım basit ama keyifli bir proje hazırladılar. 3 ayda 10 kilo vermek gibi.
    bu projeye katılan arkadaşlar (ben de katıldım ama ben 10 kilo vermem) yediğini içtiğini, sporunu bizlerle paylaşacaklar.

bunu sevdim ve aramıza katılmak isteyenler de olur belki diye, sizlere de haber vermek istedim. grup sadece kadınlara açık. erkeklerin teklifini reddediyorum.
    gerçi düşününce, reddetmiyip yakışıklıları kendime mi ayıklasam napsam bilemedim şimdi hehe şaka tabi :p

ben özellikle ağırlık çalışan ve düşük karbonhidratlı beslenen kızları aramızda görmek konusunda artı bir heyecan duyuyorum.
    özellikle deadlif, squat gibi egzersizlerinizin videolarını, günlük beslenme rutinlerinizi, gelişim süreçlerinizi çok merak ediyorum ve kendime örnek alabilmek adına da özellikle sizleri davet ediyorum.

tabi ki, kilo vermek isteyen ve/veya sağlıklı yaşam adına paylaşımlarda bulunmak, bilgi almak/vermek isteyen her kızı da aramızda görmekten mutluluk duyarız.
    https://www.facebook.com/groups/860956677351097/

ve buradan tekrar gruptaki arkadaşlarıma, verdikleri emek/ilgi-alaka ve sevgi için çok teşekkür ediyorum.
  • 10 dakikadır üyesi olduğum grup.

amaç fit olmaksa (ki benim için imkansız şu aralar) genetiğiniz über süper değilse sporsuz olmaz.

amaç kilo vermekse alınan kaloriyi azaltıp harcanan kaloriyi artırmak yeterli.

ama amaç sağlıklı kilo vermekse hayat tarzını komple oturtmak gerekir. bunun için uyku düzeni ve süresi, birlikte yenecek ve yenmeyecek yiyecekler, kaçamak yapılacaksa bile ne zaman ve ne miktarda olduğu önemlidir.

önemli olan 24 saat. gece acıkması yaşadığınızda kakaolu ıslak kek gömüyosanız bile ertesi gün onu harcadığınız sürece yağa dönüşmeden yani ldl seviyenizi yükseltmeden bi miktar sağlıklı beslenmiş olursunuz. hoş glikoz-fruktoz gibi basit karbonhidratlar tüketmek sağlık kavramından uzak olsa da zararını minimuma indirirsiniz.

vücut sabah saatlerinde insüline daha duyarlı olduğu için unlu ve şekerli gıdalar (meyve de dahil) tüketilmesi gün içinde daha kolay acıkmanıza sebep olacaktır. illa yemek istiyosanız bile öğleden sonrayı tercih ediniz.

öncelikle bir kan tahlili yaptırın. nedenlerine birazdan geleceğim.

hepimizin yakındığı durumlardan biri de 'ne yesem yarıyo :(((' 'metabolizmam yavaş :'(' gibi karamsar bakış açısı. metabolizmamız yavaşsa bu kilo almaya bahane değildir. aksine hızlandırmak için sebep olmalıdır. pekiiii metabolizma nasıl hızlandırılır? yani bazal metabolizma nasıl artırılır? öyle tarçınlı sütlaçla-limonlu suyla olacak şey değil. çare kas oranını artırmak. düz kas değil tabi ki. iskelet kası, yani çizgili kas.
    iskelet kaslarını yağ yakan fabrikalardır. kas oranınız artınca da uyurken bile daha çok kalori harcayacaksınız. aydınlıkta bile boş boş yanan ampüller gibi düşünün.

iskelet kası nasıl artırılır bunu uzmanına sorun tabi. yine de baştan izometrik kasılma ve izotonik kasılma kavramlarını öğrenin.

yani aç gezmekle kalıcı kilo verilmez. aksine kas oranınız azalacağı için zamanla metabolizmanız yavaşlayacak ve hala aç gezmenize rağmen kilo almaya başlayacaksınız. aç gezmeyin, vücudunuza zulmetmeyin.
    şu form bisküvilerinden de uzak durun. onlar sadece daha çabuk acıkmanıza ve lüzumsuz kalori almanıza neden olacak yağı azaltılmış karbonhidrat deposu yiyecekler. hiç yemeyin daha iyi.

hdl ve ldl ne demek, ne işe yarar, nasıl artırılır/azaltırlır bunu da öğrenin. hatta üşenmezsem bi ara onları da ayrıntılı açıklarım. kabaca bahsedersek; ldl depoya yağ taşıyan hdl de depodan kaslara yağ çeken lipoproteinlerdir. yani hdl ne kadar yüksekse depodan o kadar çok yağ çekiliyodur. bu da nasıl olur; egzersiz ile.
    ldl yüksekse yağ depoluyorsunuz demektir. 'kolesterolüm yüksek' diyenlerin kastettiği lipoprotein budur aslında. diğer adı kötü kolesterol zaten. e bu nasıl düşürülür? bunun cevabı egzersiz değil. karbondihrat ve yağ alımını azaltmak. sıfırlamak değil kesinlikle. aksine sağlıklı yağ oranını artırmalısınız. nedir bu sağlıklı yağlar; halis tereyağı, bitkisel yağlar (zeytin, fındık, ayçiçek, mısırözü, soya vs hepsini karıştırmak daha faydalıdır), balık yağı, hayvansal yağlar (evet kas yapımında en çok buna ihtiyacın var).

birlikte yenecek/yenmeyecek yiyeceklere de az buçuk örnek vereyim; eğer bir yiyeceğin demirinde faydalanmak istiyorsanız beraberinde şarap, çay, yoğurt, inek sütü ve yeşilliklerden uzak durmak gerekiyor. ıspanakla yoğurt yenmez mesela. hoş ıspanakta sanıldığı kadar demir yok ama. olsaydı da yoğurt emilmesine engel olacaktı.
    hayvansal protein alırken de yanında yeşil yapraklı salata yemek toksisitesini azaltır.

hepsinde ince ayrıntılar var ama kabaca böyle. ama kanaatimce en temizi vücudunuzu dinlemek. sinyalleri doğru okuyup ona göre davranmak gerek. ona iyi bakın.

ilk günden kafanızı şişirmeyeyim. aklıma geldikçe ya da yeni bir şey öğrendikçe editlerim. hadi kolay gelsin şimdiden :)
  • (bkz: ya hak) diyerek destekledim..
  • sevgili trumanshow'un açtığı yolda, bazen gülerek, bazen üzülerek, bazen dürterek, bazen omuzdan silkeleyerek, bazen istemeden birbirimizi sabote ederek ama çokça da birbirimize güven, dostluk ve motivasyon vererek ilerlediğimiz gruptur. iyi ki bu gruba girmişim gün içinde dudağımın kenarındaki gülümsemenin, muzip paylaşımlarımın, öğle yemeği ve diğer aralarda çektiğim yemek fotolarının, balzemik yine screen attı ekşifite söyleminin sebebidir bu grup. bugün de 3 ayda 10 kilo ile (bkz: let the game begin) dedik bakalım artarak azalmaya devam etmek dileğiyle.
  • hiç ummadığım bir şekilde, acayip makara bir grup oldu.
    tam bir şeye üzülücem, bi gülme geliyor :d :d

facebooku açma nedenim oldu, güldürürken düşündürüyorlar mütemadiyen :d
    aramızda konuştuk ve sanırım şişmanık diye bu kadar komikiz, emin de değiliz tereddütlerimiz var :p
  • yarından itibaren düşük karbonidratlı beslenme düzenim, yaptığım egzersizler ve kilom ve bunların günlük ve haftalık fotoğraflı paylaşımlarının olacağı, süper şahane motivasyon grubumuz, siz hala katılmadınız mı hanımlar;
    https://www.facebook.com/groups/860956677351097/
hesabın var mı? giriş yap