şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yontemde kalip kanallarinin 90 derece aciyla birlesmesi sart degildir, 120, 150 ve hatta dar acilarda birlesen kanallardan olusan kaliplar da mevcuttur. ayrica sekil degisimi de yasanmaz, o yuzden deformasyon denilip denilemeyecegi bile tartismaya aciktir. ruslarin neredeyse 25 yil once buldugu, ancak endustriyel uygulamasi henuz olmayan bir yontemdir. yine de fikir olarak cok ilginc olup "bunu daha once nasil bulmamislar" dedirtmektedir insana...
 • internet üzerinden kamu ihalelerinin gerek hazırlanmasına gerekse de ihaleye iştirak edecekler tarafından eş zamanlı olarak takip edilmesine olanak sağlayan platform.

  http://www.ekap.com.tr/
 • 2. yıl dönümünde arayüzlerine nazar boncuğu koymalarıyla güldürmüşlerdir.
 • hergün girip kamu ihalelerini takip ettiğim sitedir. sene başlarında ilk 3 4 hafta arama yaparken ihale kayıt numarasını bir önceki sene yapmazsanız senenin başındaki tüm ihaleleri kaçırabilirsiniz. ben yandım, eller yanmasın.
 • açık ihaleler için iyi olsa da doğrudan teminler, ürün listelerinde arama yapmak vs gibi konularda sınıfta kalan sitedir. malzeme listeleri word formatında olduğu için kalemler içerisinde arama yapamıyoruz.

  hem tüm kamu ihalelerini, doğrudan teminleri, özel hastane ihalelerini de içeren daha gelişmiş bir alternatifi için ihale dünyası
 • eğer yedek subaylığınızı meslek kurası olarak yapan bir mühendisseniz ve inşaat bölge emlak, istihkam şube müdürlüğü, lojistik destek komutanlığı gibi askeri kurumlarda görev yapıyorsanız; terhis olana kadar bol bol girip çıkacağınız platform.

  bugün kendisini bol bol açık olarak gördüm, henüz çaylak olarak nitelendirilebilecek bir yedek subay olarak... müdürümüz binbaşının gözetiminde 5 tane ihalenin kaydını yapmayı ise becerebildik nihayet. o yüzden kendisi hakkında bir şeyler karalayabilirim. en azından alınacak malzemeleri girme kolaylığı hakkında.

  mesela 100'er kalem malzeme alımı yapacaksınız. 10 torba çimento, 15 adet 15 litrelik boya gibi kalemlerden oluşan, daha önce excel'de girilmiş 100 kalemden bahsediyorum. hepsini tek tek girmeyesiniz diye malzeme listesine, elemanlar bir excel template'i hazırlamışlar sitelerinde. onu indirip, daha önce hazırladığınız listenin malzeme adlarını şak diye kopyalayıp, sayıları da ona paralel olarak monteleyip, en son birimlerini "adet, kilogram" olarak seçebiliyorsunuz. ancak sistem excel'de "torba, kutu, paket" seçeneklerini tanımadığı için excel dosyasını yükledikten sonra manuel olarak düzeltebiliyorsunuz.

  bazen kaydetmiyor düzeltmelerinizi o yüzden her basamakta kontrol etmek de gerekiyor kesinlikle. altında tugay komutanının imzası da bulunacak ihale dosyaları için de en kritik olay her basamakta kontrol.
 • mobil versiyonunda ücretsiz verdiği detayları ekap web sitesi üzerinden göstermek için 109 lira isteyen sistem.

  bunun bi' benzeri olarak vakti zamanında burn'ün küçüğü 3,25 büyük boyu 3 liraydı real marketler zincirinde.
 • [http://ekap.kik.gov.tr/ http://ekap.kik.gov.tr/] adresinden girerek tüm servislerini ücretsiz kullanmak varken taklitlerine üyelik vb. isimler altında para verilmemesi gereken site.
 • ihale dosyası indirmede sıkıntı yaşanıyor şu sıralar. yarın ihale var, dosyası yok.