şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir keresinde markette ekici beyaz peynirimi almış ilerlerken o reyonda duran amcanın bir müşteriyle diyaloğunu duydum. müşteri teyze yörsan da yörsan diye tutturmuştu, satıcı amca da "piyasada ekici dışında süt tozu falan kullanmayan kalmadı, yörsan falan hep adını satıyor. bir kere ekici vereyim, dene" diye onu ikna etmeye çalışıyordu.

amcanın iddiası doğru mudur bilemiyorum fakat halihazırda yavaş yavaş kirece dönüşmeye başlayan ve üzerine kekik ve hafif pul biber dökülmeden bir halta benzemeyen peynirlerin yanında ekici'ninki gerçekten farklı olduğunu hissettiriyor insana, hafif aromalı falan böyle. alaykid.

hayır firmayla hiçbir bağım yok. sadece sevdiğim şeyleri haddinden biraz fazla seviyor olabilirim.
  • yalnızca beyaz peynirde değil, diğer peynir çeşitlerinde de fazlasıyla iyi olan marka.

- tel peynir
    - krem peynir
    - labne
    - kaşar peyniri
    - eski kaşar
    - örgü peynir
    - köy peyniri
    - ricotta
    - hellim peyniri
    - otlu peynir
    - lor peynir

bunların hepsini tattım mı? evet. ekici ile bir ortaklığım mı var? hayır. işini iyi yapanı desteklemek gerektiğini düşünüyorum, o kadar.

beyaz peynir düşkünlerine bir de not düşeyim. marketlerde şarküteri reyonlarındaki şeffaf kaplarda muhafaza edilen açık peyniri denemediyseniz kesinlikle deneyin. bu peynirler teneke içerisinde sevk ediliyor marketlere. plastik ambalajda satışa sunulan peynirlerden kesinlikle daha lezzetli.
  • bilader bunun reklamında bi domates yırtıyorlar, öyle bir domates yok. o domatesi getirene 100 bin lira veriyorum.
  • beyaz peyniri çok güzel olan ancak her kutuda aynı tadı yakalayamadığım firma. bazıları cidden üzerinde yazdığı gibi lokum kıvamındayken kimisi kireç gibi çıkıyor.
  • beyaz peynir konusunda bir çok bilindik markanın üstüne bağdaş kurup oturmuş firma.
  • lokum peynir denen tam yağlı bir beyaz peynir çıkarmışlar ki, allahım allahım sadece onu yiyerek kahvaltınızı yapabilirsiniz.
  • arkadaşlarla gittiğimiz restoranda meze olarak getirdikleri beyaz peynire hayran kalınca mekan sahibine kaynağını soralım dedik. ücra bir köyden kendine özel yaptırıyordur demesini bekliyoruz, hatta parası neyse bir kilosunu satsın diyeceğim. kadın "ekici" dedi. o zamana kadar da hiç duymamıştım adını, ama şu markete git bulacaksın deyince aramaya inandım ve iki aydır kendisiyle düzeyli bir ilişki yaşıyoruz. az tuzlu olmasına ayrıca hayranım.
  • izmir tulum peynirini ayıla bayıla yediğim firma.
  • sloganı "sadece peynir" ama tereyağı üretiyor diye eleştirilen firma. denediğim kadarıyla piyasanın açık ara en iyi tereyağını üretiyorlar. tabii laf söyleyecek başka bir şey bulamayınca slogana takılabiliyor insan. her şeyin böyle en iyisini yapacaklarsa, sucuk çıkartsınlar, çikolata çıkartsınlar, cips çıkartsınlar onları da alırız.
  • piyasanın en güzel en lezzetli süzme peynirini üreten firma. gıda müyendizi arkadaş her kimse allah yoluna taş komasın.