şükela:  tümü | bugün
  • bir pazar günü başladı bizim hikayemiz.

öyle pek peynir seven bir adam değilim, arkadaşlar alışveriş yapmış, 10-12 kişilik bir kahvaltı masası.

onu gördüm, yeşilliklerin hemen yanında, domates ve salatalığın sağında, çokellanın bir miktar berisinde. beyaz bi renk ancak ayakta duramıyor omurgasız, kendini salıyor yere kapaklanmak istercesine. çatalımı batırdım, ağzıma bir parça götürdüm, dişlerimin arasından geçip dile o narin dokunuşuyla kimyasal reaksiyonlar başladı, dilimden yayılan tat öncelikli olarak burnuma oradan kafatasımın en uzak noktasına kadar ulaştı. gözlerim kapalı olarak geçirdiğim bu bir kaç saniye sonunda toparlanarak kendime geldim. allahım böyle bir tat olamaz diye haykırdım ve kendime kızarak hayıflanmaya başladım.

eğer bu peynirse, diğerleri ne. ben daha önceden peynir yememişim yakarışları içerisinde kendimi kaybedip, arkadaşların bir parça daha dilime peynir koymalarıyla kendime geldim.

o günden sonra çok az mutlu olabildim. ekici beyaz peyniri bulamadığım marketlere bela okumalarla ve şikayetlerle kalan ömrümü tamamlayacağım anlaşılan. bir marketin ekici lokum kıvamında satmaması insanlık suçudur.

beyaz peynirler ikiye, ekici lokum kıvamında ve diğerleri. insanlar ise ekici lokum kıvamında tadanlar ve tadmayanlar diye ikiye ayrılır.
  • yoğurttan hallice peynir.
  • eski bir market çalışanı olarak şu kadarının söyleyebilirim ki ekici lokum kıvamında peynir falan değildir. peynir artığı üründür. inanmayanlar gidip herhangi bir güvenilir markete** sorabilir (tabi ki gizli sorun, adamı işinden etmeyin)
  • (bkz: sen ne konuşuyorsun lan değişik)

göç etmek için doğdular, ya göç edecekler ya ölecekler...
  • market çalışanlarının, üretimi hakkında temel bilgilere sahip olduğunu öğrendiğimiz peynir. adam sabahtan akşama kadar et keserken peynir ve üreticileri hakkında aydınlanma yaşamış resmen.

günlük 400 ton süt işleyen bir firmanın peynir artığıyla ne işi olur la?
  • yumuşak peynir seven, sevmeyen herkesin hayatta en az bir kere denemesi gereken şahane lezzet (:

ayrıca yanında marmarabirlik az tuzlu dogal salamura zeytin tavsiye edilir.
  • eski kalitesinin yerinde yeller esen peynir. enflasyona dolayısıyla pahalı hammemadde tedarikine yenilmiştir.
    o yağlı kaliteli tadi gitti, ucuz taklitlerinin aynısı geldi.
    yazık ettiler süleyman efendiye...
  • eskiden severek aldığım ama artık raflarda bile bulamadığım peynir, tabi son dönemler de tadının değişmesi de raflarda ki yerini daha da bir sallamış demek ki
    geçmiş olsun.