• korunma yollarını belirtmeyi borç bildiğim başlık. korunma diyorum çünkü yakalandıktan sonra iş işten geçmiştir. en az 3-5 gün çekilecek çaresi yok.

yakalanmamak için öncelikle şu bilinmelidir ki soğuk hasta etmez. kapalı alan hasta eder. yani otobüsler, okullar, iş yerleri soğuk diye kapatılıyor. hayır. aksine açılacak ki mikroplar dışarı çıksın, taze hava gelsin. üşümekten kimse hasta olmaz. hipotermi derecesini demiyorum tabi.

ikincisi, hipokrat' ın dediği gibi "bütün hastalıklar bağırsaklarda başlar" bağırsaklar sağlıklı olacak. bol bol kefir içeceksiniz. sık sık ev yapımı yoğurt yiyeceksiniz. evde yoğurt yapmayı artık alışkanlık haline getirin. hem sağlıklı hem ucuz. daha ne olsun.

üçüncüsü bol bol su içeceksiniz. suyu da su olarak için. yani günde 5 bardak çay içiyorsan, bir beş bardak da su içecen ki vücuttan attığı suyu yerine koyabilesin. bol su içince vücut, mikropları idrarla dışarı atacak.

dördüncüsü hareket edilecek. soğuk havanın aksine, daha beter dışarıya çıkılacak yürünecek. egzersiz bağışıklık sistemini güçlendirir.

bu kadar. yukarıdakileri yapın, hasta olmadığınızı göreceksiniz. yalnız kapalı ortamı, dışarıda kar yağarken havalandırma konusunda dirençle karşılaşabilirsiniz. ortamda başkaları varsa, cahillik edip, cam çerçeve açtırmıyorlar. içeride 1 tek kişi hapşursa, herkes hasta oluyor sonra. neden olark da soğuk gösteriliyor.
  • hasta olma hissine kapıldığım anda sinüs ameliyatı olarak kurtulduğum durumdur. her sene 3 kere oluyorum ama olsun, içim rahat.
  • üzülerek görüyorum ki aramızda hala gribin antibiyotikle düzeleceğini zannedenler var.

arkadaşlar eğer grip ya da nezle olduğunuza eminseniz buna sebep olan şey bir virüstür. antibiyotikler ise virüsleri öldürmez. tekrar ediyorum öldürmez, etki etmez. antibiyotikler ancak bakterileri öldürür.

bu nedenle eğer gripseniz ve hastalığınızın viral bir hastalık olduğu kesinse lütfen gereksiz yere antibiyotik kullanmayın.

size de yazık, doğaya da yazık.
  • bi arkadas cok guzel yazmis bu konuda. korunma yollarini yazmis. havalandirmanin onemini yazmis.

ben de ek olarak el yikamanin onemini yazayim.

yalniz son zamanlarda surekli "soguk hasta etmez" muhabbeti dönüyor.

evet soguk hasta etmez bu dogru ama bunu dogru anlatmak lazim. canan karatay gibi sacma sekilde insanlara aksettirmemek lazim. benim canan karatay diyeti yapan babam 3 aydir kivraniyor hastaliklardan, butun metabolizmasi bozuldu adamin.

soguk hasta etmez ama üşümek hasta eder arkadaslar. sakin ha bu yanlisa dusmeyin.

vucut isiniz kritik seviyeye dusmemeli. vucudunuzun ideal calisma sicakligi vardir. o ısı düşmeye başlarsa ölüme kadar gider.

burda olay şu; bu vucut ısısı nasil duser??

en onemli konu ruzgardir. ruzgarda hava sirkulasyonu cok yuksek oldugu icin vucudunuz sizi isitacak firsat bulamaz. surekli sogur ve şiddetli isi kaybeder.

soguk hasta etmez ama rüzgar öldürür bile. dikkat ediniz, kış rüzgarinda kalmayin sakin.

ayni şey su altina dalan dalici icin de gecerlidir. tipki ruzgar gibi su da vucut isisini cok hizli dusurur. su da fazla
    kalip bobrekleri tamamen eline alan 2 ayri arkadasim var benim.

hareketli bi yasam ve spor yaparsaniz vucudunuz daha kolay isinir. kasli vucut daha kolay isinir. bu yuzdendir ki mesela sporla ugrasan kasli kasli insanlar kış aylarinda herkes donarken tişörtle gezebilir cok rahatca. eminim etrafta gormussunuzdur. haftanin 4 gun aktif spor yaptigim donemlerde ben de kışın tisortle cok gezmişimdir ankara sogugunda falan.

kisacasi soguk hasta etmez ama neden etmedigini bilmek lazim. gidip de ruzgarda kalmayin nasilsa soguk hasta etmiyor diyerek.
  • (bkz: insanoğlunun bug'ları)

bug mıdır, evrimin çöküşü müdür bilmiyorum ama her sene grip, her sene grip, bir türlü bitmiyor, nedir bu allasen?
  • 2 dalga halinde gelen hastalık. tam geçti derken 2.dalga başlıyor. kuru öksürük 15 gün geçmiyor.
  • havaların değişim sürecinden olsa gerek ben dahil çevremdeki 3 kişiden 1 inin grip, boğaz ağrısı vs. şikayetlerinin olması durumudur.
  • yutkunurken bademciklerimi hissediyorum. yakında ekibe dahil olurum.
  • (bkz: kış çayı)

muhtemelen en yakınınızdaki şifalı otlar satan yerlerin birinde vardır. içinde her şey var sanırım. tadı da fena değil.

çok demli olursa bardağa bir çay kaşığı şeker atıp içiyorum.

normalde yılda 2 kere yatağa düşecek şekilde hasta olup, yılın 6 ayını sümkürerek geçiren ben son 1 yıldır bunların hiçbirini yaşamıyorum.

evet, 1 yıl önce kış çayının varlığından haberdar oldum.
hesabın var mı? giriş yap