şükela:  tümü | bugün
  • 10 ekim'den beri devam eden 26 bin hektara ulaşan bölgelere yayılmış yangınlarda en az 15 kişinin öldüğü, 155 kişiden haber alınamadığı söyleniyor. abd tarihinin en ölümcül yangın dalgasıymış bu. çıkan duman 100 km uzaktaki san fransisko'ya kadar ulaşmış. kaliforniya valisi jerry brown acil durum ilan ederken, abd başkanı trump da afet bölgesi ilan etmiş.

    1.600 civarında bina ve çiftlik de hasar görmüş. özellikle abd şarap üretimin,n merkezi olan napa vadisindeki yangınlar yüzünden üretimde de ciddi düşüş olacağı değerlendiriliyor. hatta santa rosa'da hilton oteli de yanmış. 91.000 ev ve işyerine de elektrik verilemiyor.

    mesaj: öncelikle geçmiş olsun. ama işte bunlar da hep iklim değişikliği.
  • hayatini kaybedenler arasinda dile kolay 75 yillik evli bir ciftin olusuyla insani uzen yangin. 100 yasindaki koca ile 98 yasindaki esi evlerinde alevlere yenik dusmusler.
  • ölü sayısı 19'a çıkmış ve 400'e yakın kişiden haber alınamıyormuş. ölü sayısı daha da artabilirmiş. söylenene göre bölgede zaten temmuzdan beri çeşitli yangınlar varmış ama yangınlar ilk kez insanların yaşadığı alana sıçrayınca ölümler yaşanmış.
  • yangın başlayalı bir hafta oldu. hala tam olarak kontrol altına alınabilmiş değil. ölü sayısı 40’ı kayıplar 400’ü aştı. california’nın en güzel bölgelerinden biri küle döndü. bir haftadır san francisco ve silikon vadisi duman ve yanık ağaç kokusuyla kaplı.