• ekim devrimi'nin aslen kasım 1917'de yapıldığını, fakat rusların o zaman kullandığı takvime göre isminin böyle bilinip böyle kaldığını da unutmayalım.
  bir de sonradan stalin'in tarih kitaplarını sanki kendisi bu devrimin başmimarlarından biri, lenin'in bir numaralı yardımcısıymış gibi değiştirmesi vardır ki, george orwell'in nerelerden ilham aldığına net örneklerden biridir bu da.
 • birde bu devrimden birkaç ay önce yapılan şubat devrimi vardır, ama heralde yeterince doyurucu olmamış ki bir devrim yapma ihtiyacı duymuşlar.
 • 1917 de lenin liderliginde bolseviklerin ayaklanarak siyasi iktidari ele gecirmesidir... tarihin donum noktalarindan biridir...
 • paris komünü bir yana koyarsak tarihin ilk sosyalist devrimi ve en ihtişamlı devrimidir......marksizm in somutlaşması çok büyük heyecan......1928 de karşı devrimle sonuçlanır ve leninizm son bularak bürokratik devlet yapısı yerini alır buda duvarlar la beraber çöker....
 • (bkz: nisan devrimi)
 • (bkz: red october)
 • 2003'teki anma töreni fotografları için
  (bkz: http://ilef.ankara.edu.tr/…efteri/yazi.php?yad=2703)
 • turkiyenin toprak butunlugunu korumasinin en buyuk nedenlerindendir. devrimle beraber dogu cephesindeki tehdit ortadan kalkmis, birliklerimiz yeniden konuslandirilmistir. fakat cok daha onemlisi bolseviklerin bize yaptiklari yardimlardir.

  isin ilginc yani da ataturkun ve arkadaslarinin bolsevik yardimi alabilmek ve ruslari ingilizlere karsi siyasi acidan dengeleyebilmek icin oynamis olduklari komunizm sempatizani rolleridir. birtakim telgraflarda gordugum kadariyla, oyle bir dil kullanilmis ki, sanirsiniz ertesi gun ulkede komunizm ilan edilecek, ataturk basyoldas * secilecek. velhasili kelam, basarili bir politika sonucu bolseviklerinden aldigimiz para ve silahlarla ordumuzu kuvvetlendirdigimiz bir gercektir.

  tabii bolseviklerden de ilginc olarak, italyanlarin bize yaptiklari yardimlari da unutmamaliyiz. ingilizlerin korumasindaki yunanistanla, cikar catismasi yasamalari uzerine, onlarin ilerleyisini durdurmamiz icin bize gizliden gizliye silah ve muhimmat sattiklari gercegi var. ingilizler bunun kismen de olsa farkina variyorlar ama pek de birsey diyemiyorlar, yunanistani idare ediyorlar.

  neyse bolsevikler savas sonrasinda da bize destek olmuslar, denge unsuru olarak dis politikamizdaki onemlerini korumuslardir. taa 1937-38lerde ingilizlerden yuklu miktarda dis borc aldigimiz donemlere kadar da (16 milyon pound, silah alimi ve celik endustrisi yatirimlari icin. ingilizlerin amaci ise bizim ayni borcu nazi almanyasindan almamizi onleyrek, onlarla olan iliskilerimizi baltalalamak) bolsevikler tek borc kaynagimiz olarak kaliyorlar.

  [not: gerci oktay sinanoglu gibi "vatansever tarih bilimcilere" kalsa, ne bu olaylar olmustur, ne bu borclar alinmistir, ne de 1930lardaki great depression yuzunden ihracatimiz 100 milyon dolardan 50ye inmistir; aksine cumhuriyetimizin kasalari altinla doludur, bozdurup bozdurup dugunlerde harcamisizdir.]
 • 90 sene sonrasına kadar uzanıp kimilerinin götünü dürtecek kadar ayar vermiştir bünyelere.
 • rus yahudileri aslen turk kokenli olduklari icin aslinda bu devrim türkler tarafindan yapılmış bir devrimdir.(bkz: onucuncu kabile)(bkz: lenin de turktu)
hesabın var mı? giriş yap