şükela:  tümü | bugün
 • turkiyenin toprak butunlugunu korumasinin en buyuk nedenlerindendir. devrimle beraber dogu cephesindeki tehdit ortadan kalkmis, birliklerimiz yeniden konuslandirilmistir. fakat cok daha onemlisi bolseviklerin bize yaptiklari yardimlardir.

  isin ilginc yani da ataturkun ve arkadaslarinin bolsevik yardimi alabilmek ve ruslari ingilizlere karsi siyasi acidan dengeleyebilmek icin oynamis olduklari komunizm sempatizani rolleridir. birtakim telgraflarda gordugum kadariyla, oyle bir dil kullanilmis ki, sanirsiniz ertesi gun ulkede komunizm ilan edilecek, ataturk basyoldas * secilecek. velhasili kelam, basarili bir politika sonucu bolseviklerinden aldigimiz para ve silahlarla ordumuzu kuvvetlendirdigimiz bir gercektir.

  tabii bolseviklerden de ilginc olarak, italyanlarin bize yaptiklari yardimlari da unutmamaliyiz. ingilizlerin korumasindaki yunanistanla, cikar catismasi yasamalari uzerine, onlarin ilerleyisini durdurmamiz icin bize gizliden gizliye silah ve muhimmat sattiklari gercegi var. ingilizler bunun kismen de olsa farkina variyorlar ama pek de birsey diyemiyorlar, yunanistani idare ediyorlar.

  neyse bolsevikler savas sonrasinda da bize destek olmuslar, denge unsuru olarak dis politikamizdaki onemlerini korumuslardir. taa 1937-38lerde ingilizlerden yuklu miktarda dis borc aldigimiz donemlere kadar da (16 milyon pound, silah alimi ve celik endustrisi yatirimlari icin. ingilizlerin amaci ise bizim ayni borcu nazi almanyasindan almamizi onleyrek, onlarla olan iliskilerimizi baltalalamak) bolsevikler tek borc kaynagimiz olarak kaliyorlar.

  [not: gerci oktay sinanoglu gibi "vatansever tarih bilimcilere" kalsa, ne bu olaylar olmustur, ne bu borclar alinmistir, ne de 1930lardaki great depression yuzunden ihracatimiz 100 milyon dolardan 50ye inmistir; aksine cumhuriyetimizin kasalari altinla doludur, bozdurup bozdurup dugunlerde harcamisizdir.]
 • ekim devriminin tarihe geçen ve ilginç bir olayı da, çar ve ailesini kurşuna dizilmesidir.
  kızılordu, çar ve ailesini (yanılımyorsam) yekaterinburg'da esir tutmaktadır.
  bu sırada çar ve ailesini kurtarmak için beyaz ordu'nun şehre yaklaştığı haber alınır.
  ural sovyeti sorumluluğu ele alır ev idam kararı çıkar.

  her insanın ölümü bir trajedidir, o tarafını geçelim, ancak bu kurşunlanma suretiyle idam sırasında ilginç bir olay yaşanır:
  idam mangası ateş eder, çar, karısı, tek oğlu ölürken, kızlarına kurşun işlemez!
  kurşunlar sekip kızlar ölmedikçe, ateş eden askerler arasında şaşkınlık belirir.
  bunun kutsal bir işaret olduğu kanısına kapılan askerler ateş etmeyi keser.
  sonuç olarak yüzyıllardır çar ve ailesini aynı zamanda dini etkileri de vardır, eski çağlardan eri iktidardakiler kendilerini allah'ın sureti,
  gölgesi, vs diye yutturmakadır. askerler de geriler ve ateşi keserler.

  fakat orada bulunan başka birileri kızları kafalarına nişan almak sureti ile öldürürler.
  sonradan ortaya çıkar ki, çar ailesi, hazineden eline geçirdikleri elmasları kızlarını elbiselerinin içine dikmek suretiyle kaçırmak istemişlerdir.
  elbiselerin içinde zırh gibi işlev gören elmaslar da kurşungeçirmez bir özellik kazandırmıştır.

  ironik olarak bakılırsa, elmaslar ve güç, çar ailesine bir kaç dakika daha hayat sağlayabilmiştir.
  son kez olarak.
 • ekim devrimi'nin aslen kasım 1917'de yapıldığını, fakat rusların o zaman kullandığı takvime göre isminin böyle bilinip böyle kaldığını da unutmayalım.
  bir de sonradan stalin'in tarih kitaplarını sanki kendisi bu devrimin başmimarlarından biri, lenin'in bir numaralı yardımcısıymış gibi değiştirmesi vardır ki, george orwell'in nerelerden ilham aldığına net örneklerden biridir bu da.
 • tarihin en büyük buluşlarından birisidir.

  "tarihin en büyük buluşu yapılmış, proleter tip bir devlet yaratılmıştır. yeryüzünde hiçbir güç sovyet devletinin yaratılmış olduğu gerçeğini yok edemez. bu tarihsel bir zaferdir. yüzlerce yıldır devletler burjuva modele göre yaratıldı ve ilk kez burjuva olmayan bir devlet keşfedildi. yönetim aygıtımız bozuk olabilir; ama icat edilen ilk buharlı makinenin de bozuk olduğu söyleniyor. hatta hiç kimse bu buharlı makinenin çalışıp çalışmadığını bilmiyor; ama önemli olan bu değil; önemli olan buharlı makinenin bulunmuş olmasıdır. ilk buharlı makinenin hiçbir işe yaramadığını varsaysak bile, somut gerçek, bugün artık buharlı makinelere sahip olduğumuz gerçeğidir. yönetim aygıtımız çok bozuk olsa bile, onun yaratılmış olduğu gerçeği değişmez.."

  (bkz: vladimir ilyiç lenin)
 • 1917 de lenin liderliginde bolseviklerin ayaklanarak siyasi iktidari ele gecirmesidir... tarihin donum noktalarindan biridir...
 • 2 gün sular kesilse sinirden kendilerini sikecek adamların büyük coşkuyla kutladığı devrim. biz rahat düşkünüymüşüz bide öyle diyor haspam.
 • 90 sene sonrasına kadar uzanıp kimilerinin götünü dürtecek kadar ayar vermiştir bünyelere.
 • ''sovyet devriminden sonra devrimciler rus çar'ına kazmayla kar kazdırıyorlardı.

  arap devriminden sonra zengin araplar hala beyoğlu'nda alışveriş yapıyor.

  sizin yapacağınız sözde devrime sokayım sevgili araplar.''
 • mitolojik unsurlar ve mason sanrılarıyla akli melekelerini yitirmişlerin bugün bile saldırmaktan geri durmadığı yoksul ve ezilenlerin büyük devrimi.

  adam, ekim devrimini bile yahudilere bağlayabiliyor; neremle güleyim bilemedim. kim salıyor bunları ortalığa anlamadım gitti. bu kadar düşük iq ve cehalete rağmen bu özgüven nereden geliyor?! şöyle bir yazdıklarını okuyunca ne kadar komik olduğunu görüp hiç mi utanmıyor bu zevat?!

  şimdi de sizlere her taraftan yahudi fışkırıyor başlıklı sığ yazımda belirttiğim üzere olayın iç yüzünü gösteriyorum: (kıymetimi bilin, illuminatı aşkına)

  http://bugunyenibirseylersictim.blogspot.com/….html

  edit: imla
 • her gün onaltı bin çocuğu ekonomik sistemlerinin vahşiliği ve acziyetiyle açlıktan öldüren liberallerin burun kıvırdığı devrim.
  yıldönümü kutlu olsun.