şükela:  tümü | bugün
  • vivox tv adlı youtube kanalında şaka videoları çeken genç arkadaşımız. başarılı birisi, yaptığı şakalar dışında vloglarıda izlenebilir.
  • aylık 10.250 tl kazanan ergen.

https://www.youtube.com/watch?v=gweatgc5868
  • evde yeğenimin izlemesi sayesinde haberdar olduğum youtuber. önceleri arkadaşlarıyla samimi şaka videoları çekiyorlardı. o zamanlar video çekmekten zevk alan ve bu sayede para kazanmaya başlayan bir çocuktu ekin. sonra bu işten gelen para tatlı gelmiş olacak ki kendi vlog kanalını açtı, liseden mezun oldu ve üniversiteye git(e)medi, şehir değiştirip sadece vlog videoları çekmeye başladı. her gün sabah uyanması, sokaklarda gezmesi, yüzmesi, küfretmesi, video montajlamasından oluşan, izleyicisine hiçbir şey katmayan videolar çekiyordu. artık sadece para için video çektiği çok belliydi ve samimiyetini kaybetti. gözünü öyle çok para hırsı bürümüş ki olay sıradanbirigibi nin bahsettiği hale gelmiş, tahminen çoğunluğu 7-16 yaş arasındaki izleyicilerini her videoda bağış yapın, hediye yollayın diyerek sömürmeye çalışan, arkadaşım dediklerini kullanan kazıklayan birine dönüşmüş. aslında özünde iyi bir çocuktur muhtemelen, ancak kitap okumayan, çevresinden ve dünyadan bihaber, kendini geliştirmeyen, izleyicilerine olumlu birşeyler katamayan sosyal medya adamlarının bu noktaya gelmesi kaçınılmaz görünüyor ve bence de öyle olmalı.
  • vay babam...
    ne paralar varmış lan bu işte..
    lan ben bu şeyi tamamen hobi amaçlı yapıyorum. bak düşün ki kendi işimden, mesaimden arta kalan vakitlerde dinlenmek yerine ya da başka işlerle uğraşmak yerine, hobi olduğu düşüncesiyle video filan kaydediyorum youtube için. üstelik öyle popüler oyunlar için de değil ha, kendi zevklerime göre oyun oynayıp kaydediyorum. ayda 3 dolar gelse zengin kahkahası atıp arkadaşlarımı arıyorum "ben maldivlere yerleşiyorum, hepinize elveda" diyerek. maksimum 3 dolar bile hayvan gibi mutlu ediyor(du) beni.

yaşanan mevzuyu da bilmiyorum. birilerini kazıklamış mı dolandırmış mı ne yapmış, hiçbir fikrim yok. sikimde de değil.

ama gençler olayı çözmüş ya. ne diyeyim. 25 yaşındayım ama kendimi 55 yaşında gibi hissediyorum şu an. aylık 2.500 tl için kendini 7 gün 24 saat işverenine sömürtmeye razı arkadaşlarım var. durumu sen düşün.
  • (bkz: jet fadıl)

ülkede ne çok var bunlardan len :d ulan alnının hakıyla para kazanmak istemiyor kimse arkadaş
  • "ekin soyak'ın gerçek yüzü" adlı videonun youtube'a düşmesiyle takipçilerinin altında kalmış youtuber. geçmiş olsun.
    kendi videolarının dışında hakikaten gerçek yüzü diyebileceğimiz son derece kaba ve acımasız bir insanla karşılaştım. kendisini izlerken 'bir insan ancak bu kadar doğal olabilir' diyordum ancak yanılmışım. hiç doğal değilmiş. o pis konuşma, hal ve tavırlar ne öyle?
  • lc waikiki'ye giriyor. bir şeyler beğenip kasaya geçiyor. malum bir lc kasasıyla karşılaşıyor.

ekin: o ne la bedava mı dağıtıyolar.
  • youtubeer arkadaşımızdır kendisi. yaşı hakkında bilgi sahibi olmasamda kafa yapısıyla tam bir ergen modelidir, hatta tam anlamıyla türk ergen modeline tamamen uymaktadır kendisi. yaptığı konuşmalar espriler ortaya bunu koyuyor. elbette yargılamıyorum ama insan ağır olur biraz. türkiye'ye gelecek bir turist olsam o videoları izledikten sonra gelmem. öyle soğutur insanı. hatta emin olduğum şeylerden biri, onu onun yaşında izleyen sayısı neredeyse yok. kendinden küçüklere hitap ediyor.

iyi bir vloger değildir. sadece yokluk var piyasada. izlenecek başka vlog sayısı az olunca insanlar taştan olsun bizim olsun mantalitesiyle izliyorlar. yazık.

şu sıralar takipçilerine ettiği küfürler vs dibe vurmuş-vurmaya ramak kalmış bir youtubeer.

daha dün öğrendim bende.
  • bir kaç saat önce karşılaştım kendisiyle. kesintisiz izliyorum. ilk videolarından başladım, dün yaşanan olaya kadar hepsini izledim. mesleği vlogger. kamera önünde yaşıyor. amerikayı yeniden keşfetmemiş ama yerelleştirmiş. çok başarılı, mükemmel bir iş çıkarmış. bir de bilmeyenler varsa bahsedeyim. bu işlerden para kazanılıyor.

dünde bir mevzu yaşamış.

tapeler;
    1
    2
    3

--- ekin soyak'ın tapeleri mevzu spoiler ---

anladığım kadarıyla biraz özetliyeyim.
    şöyle bir video yayınlanıyor. ekin'in yanında gezen eleman. başkalarının adamı belli. bi anlaşmayla yanına konulmuş. ama adam mal. yok mal demeyelim, başkalarının adamı diyelim. birazda safça. işte bu videoda anlatıyor, ekin bir takım ticari işlerden para cukkalıyor. şöyle ibne, böyle göt falan diye. utangaç bir ifade var yüzünde yinede anlatırken. neden?
    e tabi adamla uzun zaman geçirmiş. onun hızına ayak uydurmaya çalışmış. ekin'le geçirdiği zaman boyunca psikolojik olarak çok yorulmuş çünkü karşısında acayip bir adam var. acayipin sözlük tanımı yani '1. sıfat sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı' böyle bir adamla geçinmek bu elemanı maddi manevi üzüyor. zaten birlikte yürümeyeceği belli olan bir ilişki.

şimdi bu eleman ekin'i turgut abi'ye raporluyormuş, pardon soykak ailesine. zaten ekin'de kendini raporluyor. adamın işi bu. iyi de para kazanıyor. ama para bölünüyor. aileye, abilere falan. ekin'in elde kazandığı paranın yüzde 10'u kalmıyor. ortada bu yorgunluğa karşılık ciddi bi adaletsizlik var. videoda anlatılan koruma ayarlama işinden tırtıklayacağı 300-500 lirayı arkadaşına bahsediyor. ama muhtemelen 329498798234 kez falan anlatıyor. herif yüzlerce kez soruyor. ses kaydı alacak ya uygun zaman kolluyor.

turgut diye bi adam var. işte bu da bi abimiz. anlaşmalar falan var aralarında. işte bir israil projesi olarak ekin soyak diye tartışıyolar gencecik adamı. altın yumurtlayan tavuk tabi. herif younow'daki canlı yayına bağlanıyor. işte bak biz senin abiniz. bak biz senin büyüğünüz falan. 3 kelimeden biri büyük. artık neden bahsediyorsa. ben sardım oraları, ekin dinlemek zorunda kaldığı için ona çokça üzüldüm. yani asıl olay tabi ki 300-500 tırtıklamak değil. hayır tırtıksa kendi parasını tırtıklıyor. bu gibi adamlar bireysel banka gibidir. o kadar bireyseldir çok fazla içli dışlı olmak zorunda kalırsınız. bankamatik kartını veren kolunu kaptırır. işte kaset dönemin unkapanı gibi. turgut'da o dönemin kasetçisi. menejer. şimdinin sosyal medya menejeri. tek anladığı şey iktisat ve şiddet. iktisat dediğime bakma. sermaye işçi ilişkisinin alacak vereceği. işin en basit ama en zora koşulan bölümü.
    ekin isteksiz bir özür diliyor. haksız olduğu defalarca yakın çevresi tarafından dile getirilmiş. kafasına çakılmış. o da artık inanmış. evrensel ahlaki normlara göre bakarsak bir insanın ticaret yaparak para kazanması ve bu parayı kendi idaresiyle harcaması medeniyetimizin temellerini oluşturan sistem. ticaret. yani ekin aracılık ücreti alıyor. hizmet satıyor. emlakçı gibi. onunda adı ticaret. yani haksız bir kazanç yok ortada.

arkadaşıyla olan probleminde eleman bana şunu yaptın bunu yaptın diyor? ekin evet yaptım, her şeyi kayıt altında yaptım. bi problem olsaydı videoda itiraz ederdin. etmedin. neden şimdi söylüyorsun diyor? bence bu sorunun cevabını uzun bir süre alamayacak.
    soyak soyismiyle de problemler var belli ki. büyük problemler mi küçük problemler mi bilemedim.
    velhasıl uzun zamandır izlediğim en gerçek adam ekin soyak. 3d,5d,7d hatta 12d'den sonra çok acayip bir sinema.
    --- ekin soyak'ın tapeleri mevzu spoiler ---

hayır korkmuyor da değilim bu işe televizyon yapımcıları mı el atmış?

edit: 4
    edit 2: şimdi ben vlogger gündemine çok yakın olmadığım için bunlar bir komplo teorisi olarak yazdım. olaylar tam olarak böyle değilmiş. ekinin cebe atacağını söylediği parada vlogger'larınkiymiş. şimdi bu dolandırma mevzunu özet geçicem. bir etkinlik olacak. ekin bir işte aracı olup 2-3 adamdan para alacak. parayı alacağı kişilerden işi ayarlamak için aracı bedeli alıcak. o parayla da vlogger'larla birlikte bir tatile gidecek. bence kabul edilebilir. çok abartılacak bir durum değil.
    edit 3: yalnız herkes egoist bu camiyada.
    edit 4: mediakraft diye bir şirket varmış.
    edit 5: adama diss atmışlar :)
  • kendisi sözlükte mka adlı yazardır.

ulan ibine o kadar pisliğini hırsızlığını biraz önce izledim.

utanıp susmak yerine kendine altın madalya takmadığın kalmış sana küfür etme ihtiyacı duydum ki yaptıkların yanında ufak sayılır.

ilerde ki yıllarda düzelmen mümkün değil olmayan karakter nasıl düzelsin ki ; bu arada emin adında bunu deşifre eden bir arkadaşı var.

bundan az bi bok değil bildiğin arenacılık oynamış yinede bu müptezelin bi level üstü düzgün sayılır.

gelecek kuşakta bunlarla yaşamak zorunda ne yazık.