şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son yillarin en populer iyilestirici bitkisi. supermodellerden entelektuellere herkeste bir suredir hastalanmamak, bagsiklik sistemini korumak ve guclendirmek icin bir echinacea tutkusu turedi. solgar marka olanlari new york gibi dunya metropollerinde kis aylarinda sirket masalarinda yahut cantalarda dolanir durur.
 • kuzey amerika kokenli, asteraceae familyasindan bir turdur. kansas yilan koku, kirmizi aycicegi, mor kulah cicegi gibi isimlerle de anilir. faideli olan diger bir turu de echinacea angustifolia dir.

  1920 lerde amerikada cok populer olan bir halk ilaci idi. oncesinde de kizilderililer tarafindan asiri sicak/soguga dayanmak, acik yaralari kapamak, zehirli isiriklari (yilan, akrep vs) iyilestirmek icin de kullanilirdi. ancak boyle populer ve yararli olmasindan dolayi asiri derecede tuketilmis ve ups* tarafindan tehlikedeki turler* kategorisine alinmistir.

  fazla kullanimi; bogazda tahris, mide bulantisi, bas donmesi ve balgam salgilamaya neden olur.
 • türkçeye ekinazya olarak çevrilmiş alerjik reaksiyonlara karşı da iyi geldiği bilinen bir bitki.
  "ekinazya üzerine ilk modern bilimsel çalışmalar geçen yüzyılın 2. yarısında başlatılmıştır. alman hekim h.g.f.meyer’in, ekinazya ekstresi ile hazırladığı özel bir preparatın romatizma, nevralji, özellikle başın ön kısmını etkileyen başağrıları, dispepsi, tümörler, açık yaralar ve vertigo gibi hastalıkların tedavisi yanısıra bitki zehirlenmeleri ve yılan sokmalarının tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir"
 • gnc magazalarinda envai ce$idi bulunabilir..
 • latincesi echinacea olan bir tur $ifali ot. basagrisi, vertigo gibi hastaliklarda ve zehirlenmelerde kullanilir.

  kaynak: http://www.doga.com/…bitkilerdunyasidetay.asp?id=29
 • kitalararasi uzun suren bir yolculuk sonucunda zaman farki yuzunden olan, jetlag olarak adlandirilan durum icin onlem olarak, yolculuga cikmadan once 2 kapsul alinmasi tavsiye edilen ilac. biraz agiz kurulugu yapar, ama uzun yolculuklar icin yapilan baska bir tavsiyeyi dinleyerek yol boyunca cok sivi aldiginiz takdirde yan etkisi hissedilmez
 • bağışıklık güçlendirici etkisi olan bu bitki özellikle kış aylarında gripal enfeksiyonlardan, soğuk algınlığı ve nezleden korunmak için sık kullanılır. echinacea içeren bitkisel destekleri kullanırken aşağıdakilerle almaktan kaçının:

  anabolik steroidler amiodarine -düzensiz kalp ritminin (aritmi) tedavisi için kullanılır- methotrexate -romatoid artirit tedavisinde kullanılan bağışıklık baskılayıcı bir ilaçtır- ketoconazole -mantar tedavisi için kullanılan bir ilaçtır- cyclosporine -bağışıklık baskılayıcısıdır- benzodiazepin -anksiyete tedavisinde kullanılırlar- kalsiyum kanal blokörleri -yüksek kan basıncı ve kalp hastalığı tedavisinde tercih edilen ilaçlardır-

  echinacea karaciğer hasarına neden olabilecek ilaçlarla da alınmamalıdır. bu bitki bağışıklığı uyararak bağışıklık baskılayıcılarıyla da etkileşime girebilir. kalsiyum kanal blokörleri ve anksiyete ilaçların düzeyini arttırarak bu ilaçların yan etki riskini yükseltebilir.

  http://www.hurriyetim.com.tr/…-m@nvid~476464,00.asp
 • ekinazya diye okunur
 • kanser tedavisi gormus bir arkadasa onkologunun vitamin yerine tavsiye ettigi dogal sifa