• (bkz: recep ivedik 2)

--- spoiler ---

recep ivedik işadamı olup da time'a kapak olanda bu başlık ile haber olur. felsefesinin bu söz olduğunu iddia eder, sonra da nenesinden fırça yer "eşşoğleşek benim lafımı çalmışsın." diye.

--- spoiler ---
  • böyle atasözü gibi, deyim gibi bi'şey, anlayamadım tam olarak.
    özdeyiş de olabilir sanki. bilemedim bak.
    (bkz: şarkı adı soruyorum hemen silicem)
  • "gücü, varlığı az olduğu halde dünyayı etkileyebilecek çoğunluktaki insanlar bir şeyler üretip bu potansiyellerini kinetiğe çevirmedikçe, sayıca az, varlıklı ama cahil insanların güçsüz insanlara verebileceği zarar engellenemez." manasına gelen söz.
    bu laftan da mana çıkardım ya peygamber gibi adamım be. aha vahiy geldi, bi saniye.
    (durum: telefonda...)
    edit: peygamber olmak için okuma yazma bilmemek gerekiyomuş. bi arkadaşa yazdırdım olm, hemen ne saldırıyosunuz?
  • şahan gökbakar tarafından, tamamen kendi uydurması olduğu ve hiçbir anlamının olmadığı açıklanmış çakma atasözü.

(bkz: recep ivedik 2)
  • daha önce duyduğuma yemin edebilirim bu sözü, ancak şahan gökbakar'ın kendisi bir anlamı olmadığını, afedersiniz bi tarafından sıktığını beyan ettiği sözde atasözü.

filmi izlerken üzerine düşürttürdü beni ki, bir anlamı olsaydı şöyle olurdu (filmde kullanıldığı yerlerden de yola çıkarak):
    adam gibi adam(decent man) olmak için (kör buzağının artık topallamaya başlaması),
    üretken olmak gerekir (ekinlerin baş vermesi)

ya da

kör buzağının topallaması (yeni ineklerin geliyor olması), ekinlerin baş vermesi (üretim) yaşamsal bir döngüdür, önemlidir. bunun için ekim lazım, üretkenlik lazım.

yani çok parlak bi atasözü olucakken acayip şekilde sikimtrakça karmaşık ve çemberini tamamlayamamış bi atasözü. tey allahım...
  • dogrusu "ekinler bos vermeden kor buzagi toparlamaz" olan atasozu. hazira alisan kisi bu huyundan ancak zor durumda kaldiginda kurtulabilir anlamindadir.
  • babamın ders çalışmaya teşvik için zamanında bana karşı sarfettiği sözdü...
    ve kesinlikle recep ivedikten önceydi...
  • türk sinemasında ideolojist laflar sırasında 342. olan sözdür
  • günümüz türkiye'sini özetleyen güzel bir söz.
    anlamı öküzün altında aranabilir.
  • ekinlerin baş vermesine de "barsak" denirmiş ama o ayrı.(tdk)
hesabın var mı? giriş yap