• gebeliğin 20 haftasından sonra ortaya çıkan yüksek tansiyon, idrarda protein çıkması, şiddetli ödemler, karaciğer enzimlerinde yükselme, hemoliz olan preeklampsi tablosuna epileptik nöbetlere benzeyen nöbetlerin eklenmesi durumudur. bu saatten sonra doğum şarttır. doğumdan sonra 48 saat daha nöbet geçirme riski olduğundan gözlem altında tutulmalı magnezyum tedavisi başlanmalıdır.
  • tedavisi acil doğumdur, mg sulfat iyi progrozlu pre eklamptik hastalara emklampsi gelişmeden bebek matür olabilsin diye ya da emklamptik hastaları doğumdan sonra koruma amacıyla verilir. çünkü eklamptik jeneralize nöbetler doğumdan sonra ilk 48 saatte görülebilmekte ve svo riskini arttırmaktadırlar.
  • downton abbey üçüncü sezon beşinci bölümde sybil'in yaşadığı sorundur.
  • kendi hastalık deneyimimden çıkardığım kilit noktalar:

- iyi (insan) hekim. güvenli hasta - hekim ilişkisi.
    - hamilelikte doğuma ilişkin ıvır zıvır beklentileri (enn doğal doğum, lohusa şerbeti, kurabiye, fotoğrafçı vb.) minimuma indirmek.
    -üniversite hastanesi seçeneğini sevmek, her zaman göz önünde bulundurmak.
    -mümkünse tansiyon aleti edinmek, ama günde 235246 defa ölçüm yapmamak ya da benim gibi "hissediyorum tansiyonum 12 -8, o yüzden ölçmeye gerek yok bence." dememek için, kullanım insiyatifini kendinizde tutmayıp bir yakınınıza vermek.
    - mümkünse doğum sonrası terapi desteği.
    - doğumdan sonra ilk travma belirtilerinizi olgunlukla karşılayacak, "bebek yaşıyor mu?" sorusuna ilk gece boyunca milyon kere evet cevabını verecek aklı başında kişilerle ilk süreci atlatmak.
  • gebelikte , plasentadan gelen toksinlerle meydana gelen ve bilinc kaybina kadar giden hastalik
  • (bkz: preeklampsi)
  • havale hastalığı.
  • gebelik zehirlenmesi olarak bilinir halk arasında.
  • kumral kepkep'in kadın doğum kliniğinde öğrendiğim tıp konularından biri. daha sonra zorunlu hizmet anısı halini aldı. eğer dahasını üretecek olursam, bir de sonra eşim olan kişinin kendi doğumunda gebelik zehirlenmesi bebeği olduğunu öğrenecektim. demek ki o öğrenip uyguladıklarım, eşimi bana yaklaştıran, birbirimize yazan şeylerin arasına katılmış olabilirmiş.

(bkz: uludere/@ibisile)
    (bkz: kumral kepkep/@ibisile)
  • preeklampsili hastada konvülziyon, koma veya her ikisinin birden gelişmesidir. ciddi tonik-klonik kasılmalarla seyreden grand mal nöbet görülür. etiyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte beyin sapında görülen mikrovasküler kanamalara bağlı olabileceği düşününülmektedir. fetüsün anne stabilize edildikten sonra doğurtulması da tek tedavisidir. ne yazık ki anne ve bebek için ölümcül seyredebilen bir durumdur. gebeliği sırasında aşırı kilo artışı, yüz başta olmak üzere vücutta ödem fazlalığı olan tüm gebelerin tansiyon ölçümlerine dikkat edip preeklampsi, eklampsi gibi rahatsızlıklara karşı kendilerini korumaları gerekmektedir.
hesabın var mı? giriş yap